Nowe oblicze świetlicy na Łazarzu dzięki wolontariuszom

Nowe oblicze świetlicy na Łazarzu dzięki wolontariuszom
Możliwość komentowania Nowe oblicze świetlicy na Łazarzu dzięki wolontariuszom została wyłączona, 31/12/2019, przez␣, w␣architektura i design, lokalne, Poznań, wielkopolskie

Świetlica „Klub 9” na poznańskim Łazarzu zmieniła się nie do poznania. To efekt pracy wolontariuszy z IKEA Poznań, którzy wraz z nauczycielami i rodzicami dzieci przeprowadzili estetyczną rewolucję, w miejscu, które od lat służy dzieciom z Łazarza. Wszystko zaczęło się od jednego listu, który zapoczątkował lawinę zmian.

„Klub 9” to świetlica socjoterapeutyczna działająca na Łazarzu. Dzieci uwielbiają to miejsce, gdyż po szkole mogą tu przyjść odrobić lekcje, spędzić czas z rówieśnikami, pobawić się czy uczestniczyć w przygotowanych zajęciach. Co roku, prócz miejskiego dofinansowania Szkoła Podstawowa nr 9, przy której działa klub dla młodzieży, stara się pozyskać dodatkowe środki od sponsorów, aby uatrakcyjnić swoją przestrzeń i polepszyć funkcjonowanie dzieci. W tym roku jedna z nauczycielek poszła o krok dalej i napisała list do sklepu IKEA Poznań z prośbą o doposażenie ich świetlicy w niezbędne sprzęty. Do listu załączone były aktualne zdjęcia „Klubu 9”. – Ostatni remont miał tu miejsce jakieś 20 lat temu i dotyczył przede wszystkim odmalowania pomieszczeń. Wyposażenie uzupełnialiśmy własnym sumptem. Było skromnie ale dla dzieci ważne było to, że w tym miejscu mogą uzyskać posiłek oraz skorzystać z artykułów papierniczych, które nie zawsze znajdują się w domu. – mówi Anna Kicińska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9. na Łazarzu. – Skala pomocy jaką otrzymaliśmy w odpowiedzi na nasz list do IKEA Poznań była ogromna. Efekty zresztą widać. Pierwszy kontakt telefoniczny w ekspresowym tempie zamienił się w osobisty, a planowanie w ciągu kilkunastu dni przerodziło się w konkretne działania. Zaangażowanie wolontariuszy i to, co otrzymaliśmy przerosło nasze oczekiwania – dodaje.

Przez przeszło tydzień 30 wolontariuszy ze sklepu IKEA razem z nauczycielami i rodzicami odmieniło nie do poznania świetlicę na Łazarzu. Zakres prac był ogromny. Obejmował zarówno prace budowlane, projektowe jak i samo wyposażenie pomieszczeń. – Choć pomieszczenia zostały wyposażone w meble i produkty z asortymentu IKEA, to gdyby nie pracownicy sklepu, którzy po pracy zamieniali się w ekipę remontowo-malarską, oraz nauczyciele i rodzice nie udało by się tego wszystkiego osiągnąć. To świetny przykład na to, że jako wolontariusze, razem możemy więcej  – mówi Przemysław Juskowiak, specjalista ds. marketingu w IKEA Poznań. – Remont świetlicy to lokalna inicjatywa sklepu IKEA Poznań w trakcie globalnej kampanii społecznej „Zabawa to poważna sprawa”. Jej celem jest pokazanie roli jaką w życiu każdego dziecka odgrywa zabawa. Dzięki niej dzieci uczą się, rosną i rozwijają. Musimy im jednak stworzyć do tego jak najlepsze warunki. Przeprowadzony remont jest tego świetnym przykładem – dodaje.  Świetlica ma ok 120 m kw. Składa się na nią pięć pomieszczeń, które po remoncie zyskały zupełnie nową funkcjonalność. Powstała w pełni wyposażona kuchnia, która jest sercem całej świetlicy. Stworzony został pokój lekcyjny, w którym dzieci pod okiem nauczycieli mogą odrabiać prace domowe oraz brać udział w warsztatach tematycznych. W odnowionych pomieszczeniach znalazł się również pokój filmowy i plastyczny, w którym prym wiodą kredki, farby oraz wszystko co niezbędne małym artystom. Nie obyło się również bez pokoju gier i zabaw, w którym króluje ping-pong, bilard i planszówki. – Nie da się ukryć, że bardzo nas cieszy ta zmiana wizualna, która tu zaszła. My jednak widzimy dużo dalsze konsekwencje tego, co się stało. Świetlica ma teraz atmosferę domu. Miejsca bezpiecznego i przyjaznego. To przestrzeń, którą można współtworzyć, co pociąga za sobą potrzebę większej dbałości o nią. To tu dzieci mają szanse zdobyć pozytywne wzorce związane ze sposobami spędzania wolnego czasu czy tworzenia relacji. Zmiana wizualna była tu potrzebna, ale jej konsekwencje nie dotyczą tylko poprawy estetyki. Mówimy tu o kolosalnym wpływie na całe funkcjonowanie grupy – mówi Anna Kicińska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9. na Łazarzu.

Warto dodać, że pracownicy IKEA, którzy nie mogli uczestniczyć w pracach na miejscu, wzięli udział w zbiórce artykułów papierniczych na potrzeby zajęć prowadzonych w Klubie. Do akcji dołączył również IKANO Bank, który oprócz wsparcia w postaci wolontariuszy zaopatrzył kuchenną świetlicę w małe AGD. Dodatkowo IKEA Poznań wymieniła oświetlenie na energooszczędne żarówki LED, dzięki którym rachunki Szkoły za energię będą niższe.

To nie pierwszy raz, kiedy IKEA pomaga instytucjom działającym na rzecz najmłodszych. Dzięki pomocy szwedzkiej marki swoje metamorfozy przeszły również inne organizacje – w 2012 r. wyremontowane zostały dwie świetlice w Centrum Wspierania Rodzin „Swoboda” w Poznaniu, w 2014 r. nowy wygląd zyskała siedziba Fundacji Dziecko w Centrum z Poznania. W 2017 całkowitą przemianę przeszła Siedziba Stowarzyszenia Damy Radę w Zielonej Górze. Wszystko po to, by zadbać o przestrzeń do spędzania czasu razem.

Omnie Michał

Absolwent politologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza o specjalnościach marketing polityczny oraz dziennikarstwo. Ponadto studiował na Wydziale Politologii Uniwersytetu Warszawskiego i Universidade Nove de Lisboa w Portugalii. Zajmuje się tematyką deweloperską i materiałów budowlanych