Odnawialne źródła energii z gminy

Odnawialne źródła energii z gminy
Możliwość komentowania Odnawialne źródła energii z gminy została wyłączona, 06/04/2011, przez␣, w␣domy, ECO, grunty, mieszkaniowe

Każdy pragnie funkcjonować w przyjaznym otoczeniu, czystym i zdrowym, przy jednocześnie niskich nakładach finansowych. Opłaty za energię pochłaniają coraz większą część domowych budżetów. Jak to pogodzić?

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo ochrony środowiska, która weszła w życie 21 grudnia 2010 r., istnieje możliwość finansowania lub dofinansowania kosztów inwestycji o charakterze proekologicznym przez osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorców.

Kowalski może uzyskać wsparcie finansowe na instalację kolektorów słonecznych, które zamieniają promienie słoneczne na ciepło. Również kotły na paliwa odnawialne podlegają dopłacie. Paliwem odnawialnym jest drewno opałowe i jego odpady w postaci naturalnej tj. kora, wióry, trociny, lub przetworzonej, tj. brykiety, pelety. Biomasą może być również wiklina, słoma oraz wierzba. Dofinansowanie możemy również otrzymać na ekologiczną przydomową oczyszczalnię ścieków, która jest też tańsza niż utrzymanie bezodpływowego zbiornika (szamba) oraz na zmianę azbestowego dachu.

– Wiele osób zdecydowałoby się na odnawialne źródła energii w swoim domu gdyby otrzymało dofinansowanie. Teraz mają taką szansę. – komentuje Anna Macina z firmy architektonicznej Sp. z o.o. – W każdej gminie zasady udzielania dotacji na wykonanie przedsięwzięcia proekologicznego są inne, również kwota dotacji jest różna. Można otrzymać nawet 80% dofinansowania. Aktualnie znaczna część gmin nie ustaliła jeszcze progu wsparcia dla inwestora.

Wiosna i nadchodzące lato to idealny czas na realizację inwestycji budowlanych. Warto na tym etapie wziąć pod uwagę korzystne formy obniżenia kosztów, nie tylko w aktualnej sytuacji, ale również w perspektywie wielu lat użytkowania budynku.

– Eko, ekologia, energooszczędność – to hasła trendu tzw. zielonego budownictwa. Jest on obecnie jednym z wiodących i znalazł także odbicie w pracy projektantów Archetonu. – informuje Anna Macina z firmy architektonicznej Sp. z o.o. – Zainteresowanie możliwością ogrzania domu przy wykorzystaniu alternatywnych źródeł energii stale rośnie. Projekty domów z kolekcji EKO takie jak na przykład „Nuta Eko” czy „Smolik Eko”, cieszą się nie słabnącą popularnością. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest korzystne przede wszystkim w dwóch aspektach: obniżenia kosztów eksploatacji domu i ochrony środowiska.

Projekty domów z kolekcji EKO firmy Archeton Sp. z o.o. cechuje zwarta bryła, duże przeszklenia elewacji nasłonecznionych i propozycje stosowania alternatywnych źródeł energii. Zasady energooszczędności i ograniczania strat ciepła mają wyraźny wpływ na formę budynków. Brak balkonów, lukarn w dachu, minimalna wielkość oraz ilość otworów okiennych i drzwiowych od strony północnej – wszystko to zmniejsza powierzchnię ucieczki energii z wnętrza mieszkania, ale też tworzy ascetyczną estetykę projektów domów Eko. Efekt ten łagodzą miękkie, niesforne linie pnączy. Wsparte na kratach czy pergolach osłaniają latem ściany przed nagrzewaniem. Zimą pozbawione liści pędy stanowią skuteczną izolację przed wychładzającymi podmuchami wiatrów.

Dokładnych informacji na temat dofinansowań dla przedsięwzięć OZE należy szukać w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce realizacji inwestycji.

Źródło: www.archeton.pl

 

 

 

Omnie Daniel Kosiński

Jestem zaangażowany w firmę Szybko.pl Sp. z o.o. od 4 lat. Z pasją tworzymy portale z branży nieruchomości. Skutecznie łączymy kupujących i wynajmujących. Abcnieruchomosci.pl to nowe dzieło, które uzupełni użytkowników w wiedzę na temat rynku nieruchomości w Polsce.