Jaki rodzaj najmu wybierają właściciele mieszkań?

Jaki rodzaj najmu wybierają właściciele mieszkań?
Możliwość komentowania Jaki rodzaj najmu wybierają właściciele mieszkań? została wyłączona, 03/11/2015, przez␣, w␣Headline, Małe M, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, porady, prawo, wynajem

Polska Federacja Rynku Nieruchomości oraz serwis Morizon.pl przeprowadzili ankietę, z której wynika, że coraz więcej właścicieli mieszkań woli zawierać umowy najmu u notariusza, przy których trzeba płacić podatki. Właściciele obawiają się przede wszystkim nieuczciwości ze strony najemców.

Właściciele obawiają się również, że najemca nie będzie chciał się dobrowolnie wyprowadzić z mieszkania mimo obowiązującej umowy. Innym powodem jest również obawa przed dewastacją mieszkania.

Najem okazjonalny tym różni się od najmu zwykłego, że poświęcony mu jest jeden z rozdziałów ustawy o ochronie praw lokatorów. Najemca zobowiązuje się w tej umowie, że w razie nieprzestrzegania umowy lub jej wygaśnięcia dobrowolnie się wyprowadzi z mieszkania. Dodatkowo w umowie musi podać adres lokalu, do którego może zostać przekwaterowany. Wynajmujący jest również zobowiązany do rejestracji umowy u naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla miejsca jego zamieszkania. Z takiego rodzaju umowy mogą korzystać nie tylko osoby fizyczne ale również prawne. Taka umowa jest o wiele bardziej bezpieczna dla właścicieli, ponieważ daje gwarancję, że będą się mogli pozbyć niechcianego lokatora.

Sprawdź ceny najmu lokali komercyjnych

Źródło: www4.rp.pl

Omnie Karolina Skrzeczyńska

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz absolwentka historii. Współpracuje z Szybko.pl od grudnia 2014 roku. Interesuje się zabytkami nieruchomymi oraz planowaniem przestrzennym.