Władze Portugalii przejmują tereny nad wodą

Władze Portugalii przejmują tereny nad wodą
Możliwość komentowania Władze Portugalii przejmują tereny nad wodą została wyłączona, 10/10/2013, przez␣, w␣Europa, Headline, nieruchomości, świat

Od 1 stycznia 2014 r. w Portugalii wejdą w życie nowe przepisy dotyczące nieruchomości zlokalizowanych w pobliżu akwenów wodnych. Zgodnie ze znowelizowanym prawem obecni właściciele terenów usytuowanych w odległości 50 metrów od oceanu, rzeki, jeziora lub innego cieku wodnego będą musieli oddać grunty państwu. Gwarancję utrzymania własności terenów zlokalizowanych nad wodą mają jedynie osoby posiadające dokument, który potwierdza, że grunty te nabyto od państwa przed 150 laty.

Do połowy XIX w. na terenie Portugalii istniały ogromne połacie prywatnej ziemi w pobliżu cieków wodnych. Zmianę przyniósł dekret króla Ludwika, który w 1864 r. ustanowił państwową własność nad gruntami zlokalizowanymi w sąsiedztwie wody.

Nowatorskie jak na XIX w. ustawodawstwo nigdy jednak nie zostało w pełni wyegzekwowane w związku z upadkiem monarchii i zmianą ustroju politycznego Portugalii w 1910 r. W konsekwencji nadal występują tereny prywatne, przez które przepływają rzeki oraz inne cieki wodne. Istnieje też kilka prywatnych plaż nad Atlantykiem. W styczniu br. władzom Portugalii udało się przejąć dawną prywatną plażę Armacao de Pera w Algarve, na południowym wybrzeżu tego kraju.

Źródło:

https://www.forbes.pl/

Omnie Anna Prorok

Współpracuje z portalem szybko.pl od 2012 jako ekspert w dziedzinie Nieruchomości na codzień . Zajmuje się redakcją newsów działów Polska, Regiony i Świat. W 2014 uczestniczyła w Targach Mieszkań i Domów organizowanych przez Nowy Adres jako prowadząca seminarium pt. Mieszkanie dla Młodych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.