W Gorzowie mieszkania schodzą na pniu

W Gorzowie mieszkania schodzą na pniu
Możliwość komentowania W Gorzowie mieszkania schodzą na pniu została wyłączona, 31/10/2019, przez␣, w␣deweloperzy, lubuskie, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości

Gorzowski rynek mieszkaniowy prężnie się rozwija, a zapotrzebowanie na nowe mieszkania nie słabnie. Jeszcze kilka lat temu można było tu zakupić mieszkanie w cenie ok. 3 tys. zł za mkw., co przyciągnęło wielu inwestorów. Choć ceny systematycznie rosną, nie zniechęca to kupujących, bo mieszkania w najbardziej pożądanych lokalizacjach schodzą na pniu.

Przykładem tego jak dynamicznie pod względem mieszkaniowym rozwija się  Gorzów, jest firma Budnex, która ma korzenie właśnie w tym mieście. Mimo, że deweloper buduje mieszkania w kilku dużych miastach wojewódzkich, takich jak Poznań, Szczecin czy Zielona Góra, to właśnie w rodzinnym Gorzowie deweloper realizuje swój największy projekt, a w ostatnich kilku latach wybudował i sprzedał tu przeszło 2 tys. mieszkań.

Plac Jana Pawła II w Gorzowie

Tajemnica Gorzowa

Boom mieszkaniowy w Gorzowie to suma kilku składowych. Jeszcze do niedawna ceny nieruchomości w tym mieście wojewódzkim należały do jednych z najniższych w Polsce, przy czym przychody z najmu nie były wcale dużo niższe aniżeli w sąsiednich miastach wojewódzkich. To w połączeniu z niskimi stopami procentowymi zarówno w kwestii lokat jak i oprocentowania kredytów zachęciło nie tylko lokalnych inwestorów do zakupu mieszkań na wynajem. – Rynek najmu rozwija się w Gorzowie bardzo dobrze. Wielu spośród kupujących nabywa mieszkania za gotówkę, mimo że na przekazanie kluczy trzeba czekać kilkanaście miesięcy – mówi Monika Golec, Dyrektor ds. Marketingu i Sprzedaży firmy Budnex – Wiedzą jednak, że podaż mieszkań jest ograniczona, a ich ceny rosną w związku ze wzrostem kosztów budowy. Niektórzy decydują się nawet na zakup z myślą o odsprzedaży już gotowego mieszkania, gdyż brakuje lokali na rynku wtórnym – dodaje. Kolejną składową obecnej sytuacji na rynku mieszkaniowym w Gorzowie jest intensywny rozwój pobliskiej strefy ekonomicznej, przez co miasto przyciąga nowych mieszkańców, którzy znajdują w niej zatrudnienie. 

Osiedle Europejskie ciągle się powiększa

Nowa dzielnica miasta?

Od kilkunastu lat na skraju Gorzowa, a w sąsiedztwie strefy ekonomicznej, powstaje zupełnie nowe założenie urbanistyczne, które niebawem urosnąć może do rangi nowej dzielnicy Gorzowa. Na osiedlu Europejskim, bo o nim mowa powstało już 1300 mieszkań, a kolejnych 400 jest już w budowie. Niemalże co rok powstaje tu nowy budynek wielorodzinny, a apetyt na mieszkania w tej lokalizacji nie słabnie. – Mimo, że najbliższy termin przekazania kluczy do nowych mieszkań to koniec przyszłego roku, to w najbardziej zaawansowanym budynku przy ul. Londyńskiej 9 zostało nam zaledwie 29 wolnych mieszkań. Kolejny etap Osiedla Europejskiego przy ul. Wiedeńskiej 4 będzie gotowy w połowie 2021 roku, a już jedna trzecia z realizowanych mieszkań ma swoich nabywców. By zaspokoić apetyt na lokale już rozpoczęliśmy budowę następnego budynku wielorodzinnego – mówi Magdalena Lauba z biura sprzedaży Budnex w Gorzowie dodaje. – Klienci najchętniej wybierają mniejsze metraże pod najem, ponieważ osiedle jest atrakcyjną lokalizacją dla osób zatrudnionych w pobliskiej strefie ekonomicznej – dodaje. Plan miejscowy dla tego terenu umożliwia realizację nawet czterdziestu budynków wielorodzinnych, które stworzą zwartą i usystematyzowaną zabudowę skupioną wokół centralnego placu. Już dziś widać zarys przyszłej, prawdopodobnie nowej dzielnicy Gorzowa, która może być domem dla kilkunastu tysięcy osób.

To już ostanie budynki, które powstają przy Placu Jana Pawła II

Popularne i pożądane

Równie prężnie rozwija się inna część Gorzowa – Górczyn, który należy do najbardziej popularnych i pożądanych lokalizacji mieszkaniowych w mieście. Głównie za sprawą rozbudowanego zaplecza handlowo-usługowego, a także szkół i przedszkoli. Nie bez znaczenia są też planowane inwestycje miejskie w postaci nowej linii tramwajowej, która ma połączyć Górczyn z centrum przesiadkowym przy dworcu PKP. Niestety liczba wolnych gruntów pod zabudowę na Górczynie systematycznie się kurczy, co dodatkowo podsyca apetyt na mieszkania w tej części miasta – Przy Placu Jana Pawła II realizujemy ostatnie 2 budynki, przy czym ten z najbliższym terminem przekazania kluczy jest już dawno wyprzedany. Klucze do ostatnich mieszkań w tej rozchwytywanej lokalizacji będą przekazywane we wrześniu 2021 roku. Tu nadal dostępnych jest jeszcze 79 mieszkań – mówi Patryk Macioszek z biura sprzedaży Budnex w Gorzowie. Jak podkreśla firma Budnex to ostatnie mieszkania, które powstaną w tej lokalizacji. Łącznie do tej pory deweloper oddał tu do użytku blisko 400 lokali.

Gorzów jest świetnym przykładem na to, że boom mieszkaniowy dotyczy wielu mniejszych ale prężnie rozwijających się miast wojewódzkich, których mieszańcy kupują lokale by zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe jak i bezpiecznie lokować kapitał, przeznaczając nabyte nieruchomości pod najem. Nie bez znaczenia dla sukcesu tutejszego rynku nieruchomości jest dynamiczny rozwój pobliskiej strefy ekonomicznej, która przyciąga do miasta nowych mieszkańców.

Omnie Michał

Absolwent politologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza o specjalnościach marketing polityczny oraz dziennikarstwo. Ponadto studiował na Wydziale Politologii Uniwersytetu Warszawskiego i Universidade Nove de Lisboa w Portugalii. Zajmuje się tematyką deweloperską i materiałów budowlanych