Ile jest gazu łupkowego w Polsce?

Możliwość komentowania Ile jest gazu łupkowego w Polsce? została wyłączona, 28/06/2011, przez␣, w␣Europa, świat

„Economist” pisze, że Polska może mieć największe złoża gazu łupkowego w Europie. Zagraniczne firmy są gotowe do wykonania 120 próbnych odwiertów.

Tygodnik podkreśla, że, dzięki wydobyciu gazu, Polska może uniezależnić się od węgla. Będzie to też ważny punkt strategiczny w negocjacjach z Rosją.

Metoda wydobycia gazu łupkowego jest uważana za kontrowersyjną. Polega na wierceniu szczelin w terenie i wypełnianiu ich wodą, piaskiem bądź chemikaliami. Na tę metodę wydobycia nie zdecydowały się Francja i Holandia. Ze względu na niebezpieczeństwo związane z tą technologią, polskie władze decydują się na współpracę z firmami z Ameryki Północnej, które mają już doświadczenie w stosowaniu takiej metody.

Sprawa wydobycia gazu łupkowego zostanie poruszona w czasie ustalania przez KE strategii energetycznej na najbliższe lata. Polska będzie miała w tej sprawie ważny głos, gdyż w lipcu przejmie prezydencję w Unii Europejskiej.

Źródło: wyborcza.biz, Photo by Ruhrfisch (Wikimedia Commons)

Tagi:␣
front

Omnie Justyna Kostrzewska

Specjalista ds. PR i marketingu w firmie Szybko.pl Sp. z o.o. od czerwca 2009 r. do lipca 2012 r. Jeden z redaktorów serwisu abcNieruchomości.pl. Absolwentka filologii rosyjskiej i etnologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowego Studium Public Relations.