Wrocław wciąż na fali wzrostowej

Wrocław wciąż na fali wzrostowej
Możliwość komentowania Wrocław wciąż na fali wzrostowej została wyłączona, 28/07/2017, przez␣, w␣ceny, Headline, lokalne, MdM, mieszkania, mieszkaniowe, Wrocław

Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, w stolicy Dolnego Śląska po raz kolejny odnotowano wzrost średniej ceny transakcyjnej mieszkań. Aktualna cena m kw. nabywanego lokum wynosi 5917 zł. To niemal o 12 proc więcej niż w zeszłym roku. Wspierany przez inwestorów, wrocławski rynek mieszkaniowy nadal jest na fali wzrostowej, a coraz większe zainteresowanie budzą także drogie lokale.  Jak informują eksperci, w sierpniu znów będziemy mogli skorzystać z dopłat w ramach programu MdM,a dzięki nowej ustawie o kredycie hipotecznym bezpieczniej i łatwiej zdobędziemy środki na nowe mieszkanie.

Zwyżkowy trend na wrocławskim rynku mieszkaniowym ma się dobrze

Jeszcze miesiąc temu opisując sytuację na wrocławskim rynku, podkreślaliśmy skok cenowy, zastanawiając się na ile jest to trwały trend. Rynek jest nadal na fali wzrostowej. Obecnie za m kw. mieszkania płacimy tu 5917 zł. W porównaniu do stawek transakcyjnych sprzed roku to prawie o 12. proc. więcej. Należy jednak zwrócić uwagę na rodzaj nabywanych mieszkań. W transakcjach ostatnich tygodni przeważały niewielkie lokale dwupokojowe oraz kawalerki. Średnia powierzchnia to zaledwie 47 m kw., podobnie jak w Łodzi.  Jak wiadomo, niewielkie metraże charakteryzują się wyższą ceną m kw. Najniższa odnotowana cena m kw. to 4700 zł, ale zdarzały się też transakcje w okolicach 7500 zł za m kw. – zaznacza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

MdM i nowa ustawa o kredycie hipotecznym kształtują rynek

Dla osób planujących w najbliższym czasie zakup mieszkania we Wrocławiu mamy dwie ważne informacje. 22 lipca weszła w życie ustawa o kredycie hipotecznym. Wprowadziła ona wiele istotnych zmian zarówno dotyczących procesu udzielania takich kredytów jak i ich spłaty. -Wnioskując o finansowanie otrzymamy formularz informacyjny pokazujący wszystkie parametry kredytu. Taki dokument będzie dla banku wiążący przez 14 dni. To oznacza, że jeśli złożymy wniosek we wspomnianym okresie, a bank wprowadzi podwyżkę marż, nas nadal będzie obowiązywać ta wskazana w formularzu. Banki będą musiały również precyzyjniej określać powód odrzucenia wniosku. Na przykład, jeśli przyczyną odmowy były informacje zawarte w bazach BIKu to bank musi o tym poinformować klienta – zaznacza Jarosław Sadowski, Expander

Drugą istotną informacją jest to, że na początku sierpnia ponownie będzie można wnioskować o dopłaty w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Niestety pieniędzy na finansowanie nie będzie zbyt wiele – zaledwie 66 mln zł. Jeśli zainteresowanie nimi będzie tak duże jak w styczniu to wystarczy ich tylko na 4 dni. Jest jednak szansa, że potrwa to dłużej, gdyż mamy wakacje, wiele osób wyjechało i nie wie, że taka możliwość się pojawi. Aby uzyskać dopłatę na mieszkanie we Wrocławiu cena za m2 nie może przekroczyć 5 372 zł. w przypadku nowego lokalu i 4 395 zł. jeśli kupimy go na rynku wtórnym.

Coraz większy popyt na drogie mieszkania we Wrocławiu

W II kwartale 2017 r. Wrocław nieco zmniejszył dystans wobec Krakowa pod względem podaży i pozostał trzecim najważniejszym rynkiem pierwotnym. Dane portalu RynekPierwotny.pl wskazują na niewielki wzrost podaży nowych mieszkań oferowanych przez wrocławskich deweloperów. – Oprócz tej zmiany, rynek pierwotny z Wrocławia wyróżniał się również relatywnie dużym wzrostem przeciętnej ofertowej ceny za m kw. (+2,4% kwartalnie). Analizowana cena w I kw. 2017 r. wynosiła 6367 zł/m kw. Porównywalna stawka z II kw. 2017 r. to 6522 zł. – dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Wspomniany wzrost średniej ceny wrocławskich lokali, można łatwo wytłumaczyć po sprawdzeniu zmian udziału ofert z poszczególnych kategorii cenowych. – W II kw. 2017 r. znacząco spadł odsetek mieszkań kosztujących 4000 zł/m kw. – 5000 zł/m kw. (-3,0 punktu procentowego względem I kw. 2017 r.). Co ciekawe, do jeszcze większej wyprzedaży ofert doszło w przypadku przedziału cenowego 6000 zł/m kw. – 7000 zł/m kw. Równocześnie miał miejsce wyraźny wzrost odsetka wrocławskich lokali o najwyższej cenie ofertowej (powyżej 8000 zł/m kw.) – ­komentuje Prajsnar.

Można oczekiwać, że wiele młodych osób ze Stolicy Dolnego Śląska będzie chciało uzyskać dopłatę mieszkaniową już w sierpniu br. Według szacunków portalu RynekPierwotny.pl, tacy kredytobiorcy będą mieli do dyspozycji około 500 – 600 lokali z ofertową ceną m kw. niższą od limitu na III kw. 2017 r. (5371,85 zł/m kw.).

Omnie Jarosław Sadowski

Analityk firmy Expander – Ekspert Finansowy. Absolwent Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim. Analizuje rynek usług sektora bankowego. Ocenia oferty banków w zakresie kredytów, rachunków i kart. Swobodnie porusza się też w tematyce emerytalnej. Jest współtwórcą comiesięcznego rankingu funduszy inwestycyjnych oraz Raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.