Rynek mieszkaniowy w Trójmieście wciąż stabilny

Rynek mieszkaniowy w Trójmieście wciąż stabilny
Możliwość komentowania Rynek mieszkaniowy w Trójmieście wciąż stabilny została wyłączona, 27/07/2017, przez␣, w␣ceny, Gdańsk, Gdynia, Headline, MdM, mieszkania, mieszkaniowe, Sopot

Według raportu Metrohouse i Expandera, mimo spadku średniej ceny mieszkań kupowanych w Gdańsku i minimalnego wzrostu cen w Gdyni, stawki za m kw. nabywanych lokali od kilku miesięcy w obu miastach utrzymują się na zbliżonym poziomie. Jak informują eksperci, kupujący w Gdańsku już w sierpniu będą mogli starać się o uzyskanie dopłat w ramach MdM-u, beneficjenci z tego regionu będą dysponować dużym wyborem ofert.

W Trójmieście ceny stabilne, ale zróżnicowane

Jak informują eksperci Metrohouse i Expandera, choć w czerwcu na gdańskim rynku mieszkaniowym można było obserwować spadek średniej ceny nabywanych lokali o 2,7 proc., a w Gdyni minimalny wzrost (niecały 1. proc.), to w obu miastach ceny kształtują się na podobnych poziomach od kilku miesięcy. Za m kw. nabywcy z Gdyni płacili 5155 zł, a w Gdańsku nieco więcej, bo 5453 zł. – Ze względu na zróżnicowanie Trójmiasta, trudno jednak mówić o średnich cenach. W dzielnicach Gdańska oddzielonych od centrum, takich jak Kowale, Szadółki czy Łostowice, a także w dzielnicach Gdyni, np. w Chyloni, można kupić mieszkanie w cenie od 2500 zł za m kw. Natomiast w Gdańsku Wrzeszczu i Śródmieściu, ceny są kilkukrotnie wyższe, nie wspominając o Sopocie, gdzie średnia cena za m kw. sięga nawet 12-14 tys. zł. – zaznacza Patryk Szczodrowski, Metrohouse Gdańsk.

W zeszłym miesiącu na trójmiejskim rynku dało się zauważyć wzrost liczby zakupów lokali na cele mieszkalne, a co za tym idzie, osłabienie odsetka zakupów inwestycyjnych. – Obecnie większy procent stanowią osoby poszukujące swojego pierwszego mieszkania w życiu, co przekłada się na rodzaj wybieranych przez nie lokali. Największą liczbę transakcji odnotowujemy wśród mieszkań dwu- i trzypokojowych, o metrażach między 38 a 60 m kw. Głównym miejscem sprzedaży jest w tej chwili rynek wtórny, do którego przekonuje się ponownie większa ilość klientów z uwagi na lokalizację wybieranych nieruchomości – dodaje Szczodrowski.

MdM i nowa ustawa o kredycie hipotecznym kształtują rynek

Dla osób planujących w najbliższym czasie zakup mieszkania w Gdańsku mamy dwie ważne informacje. 22 lipca weszła w życie ustawa o kredycie hipotecznym. Wprowadziła ona wiele istotnych zmian zarówno dotyczących procesu udzielania takich kredytów jak i ich spłaty. -Wnioskując o finansowanie otrzymamy formularz informacyjny pokazujący wszystkie parametry kredytu. Taki dokument będzie dla banku wiążący przez 14 dni. To oznacza, że jeśli złożymy wniosek we wspomnianym okresie, a bank wprowadzi podwyżkę marż, nas nadal będzie obowiązywać ta wskazana w formularzu. Banki będą musiały również precyzyjniej określać powód odrzucenia wniosku. Na przykład, jeśli przyczyną odmowy były informacje zawarte w bazach BIKu to bank musi o tym poinformować klienta – zaznacza Jarosław Sadowski, Expander

Drugą istotną informacją jest to, że na początku sierpnia ponownie będzie można wnioskować o dopłaty w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”.  Niestety pieniędzy na finansowanie nie będzie zbyt wiele – zaledwie 66 mln zł. Jeśli zainteresowanie nimi będzie tak duże jak w styczniu to wystarczy ich tylko na 4 dni. Jest jednak szansa, że potrwa to dłużej, gdyż mamy wakacje, wiele osób wyjechało i nie wie, że taka możliwość się pojawi. Aby uzyskać dopłatę na mieszkanie w Gdańsku cena za m2 nie może przekroczyć 5 337 zł. w przypadku nowego lokalu i 4 367 zł. jeśli kupimy go na rynku wtórnym.

Podaż na nowe mieszkania celuje w górę

Stolica Pomorza to miasto, dla którego portal RynekPierwotny.pl w II kw. 2017 r. odnotował wzrost podaży nowych mieszkań, podobnie jak we Wrocławiu. Kolejne podobieństwo dotyczyło wzrostu średniej ofertowej ceny za m kw. (Gdańsk – 2,3%, Wrocław – 2,4%). Warto zwrócić uwagę, że Stolica Pomorza pod względem cen nowego metrażu coraz bardziej zbliża się do dwóch miast, które jeszcze niedawno były znacznie „droższe” (tzn. Poznania i Wrocławia). W II kw. 2017 r. przeciętna ofertowa cena m kw. mieszkań z Gdańska wynosiła 6226 zł (Poznań – 6370 zł, Wrocław – 6522 zł).

– Relatywnie duży wzrost średniej ceny za 1 m kw. odnotowany w Gdańsku, wynikał z dwóch głównych zmian. Po pierwsze, w II kw. 2017 r. wyraźnie ubyło nowych mieszkań z ceną między 4000 zł/m kw. a 5000 zł/m kw. (-2,0 punkty procentowe). Równocześnie odnotowano spory wzrost odsetka gdańskich lokali kosztujących od 8000 zł/m kw. do 10 000 zł/m kw. (+4,2 punktu procentowego względem I kw. 2017 r.) – komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Pomimo wyprzedaży najtańszych mieszkań deweloperskich, gdańscy beneficjenci programu MdM w sierpniu br. będą dysponowali dość dużym wyborem. – Według wstępnych szacunków portalu RynekPierwotny.pl, na terenie Gdańska znajdzie się około 300 nowych mieszkań z ceną nieprzekraczającą lokalnego limitu MdM. Warto wspomnieć, że na przełomie czerwca i lipca br. ten limit uległ zmianie tylko w województwie pomorskim. Nowe stawki cenowe dla Gdańska (na III kw. i IV kw. 2017 r.) wynoszą: 5337,20 zł/m kw. (r. pierwotny) i 4366,80 zł/m kw. (r. wtórny) – dodaje Prajsnar.

Omnie Jarosław Sadowski

Analityk firmy Expander – Ekspert Finansowy. Absolwent Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim. Analizuje rynek usług sektora bankowego. Ocenia oferty banków w zakresie kredytów, rachunków i kart. Swobodnie porusza się też w tematyce emerytalnej. Jest współtwórcą comiesięcznego rankingu funduszy inwestycyjnych oraz Raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.