Wielkie mieszkania kulą u nogi deweloperów

Wielkie mieszkania kulą u nogi deweloperów
1 comment, 23/08/2011, przez␣, w␣mieszkania, mieszkaniowe

Deweloperzy dobrze zdają sobie sprawę ze zmiany, jaka dokonała się na rynku mieszkaniowym po kryzysie finansowym. W związku z tym starają się wprowadzać na rynek inwestycje, które bardziej odpowiadają obecnym kryteriom klientów – oferujące mieszkania o mniejszej powierzchni i niższej cenie zarówno całkowitej, jak i za mkw. Nie zmienia to jednak faktu, że w największych polskich miastach nadal można spotkać lokale o dużej powierzchni, często przekraczające nawet 200 mkw.

Wybrane duże lokale mieszkalne z rynku pierwotnego w Warszawie i Krakowie, II kwartał 2011 r. (Źródło: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. na podstawie danych deweloperów)

Najwięcej takich mieszkań zlokalizowanych jest oczywiście w Warszawie, ponadto można je znaleźć również w Krakowie oraz we Wrocławiu. Trzeba jednak zaznaczyć, że spora część obecnie dostępnych tego typu jednostek mieszkalnych to te wzniesione jeszcze w latach 2008 – 2009, na które nadal ciężko jest znaleźć chętnych. Taka sytuacja jest rezultatem charakterystyki wspomnianych mieszkań, które oprócz dużego metrażu często cechują się również apartamentowym standardem. Warto jednak dodać, że nawet znaczne obniżenie jednostkowej stawki za mkw. powierzchni nie zmienia faktu, że cena całkowita w tym wypadku znajduje się na poziomie niedostępnym dla większości osób poszukujących nowego lokum. Poza tym dla takich lokali mieszkalnych konkurencję stanowią domy jednorodzinne.

Mając to na uwadze deweloperzy starają się przyciągać potencjalnych klientów wszelkimi dostępnymi sposobami. Decydując się na kupno tak dużego lokalu można, więc spodziewać się w zamian nie tylko znacznego upustu cenowego, czy dodatkowego miejsca postojowego. W niektórych wypadkach deweloperzy chcąc odzyskać zamrożone w mieszkaniu pieniądze, oferują dodatkowo ogródek lub taras o powierzchni do nawet kilkudziesięciu mkw. Nie zmienia to faktu, że pomimo stosowania różnorakich chwytów promocyjnych, takie nieprzemyślane mieszkania nadal często ciążą firmom z branży. Warto dodać, że dla dewelopera nietrafienie z ofertą w gusta klientów, może w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do bankructwa, co w ciągu ostatnich trzech lat już się w naszym kraju zdarzało.

 

Emmerson S.A.

Tagi:␣
frontmieszkania

Omnie Emmerson

Emmerson S.A. jest jednym z liderów polskiego rynku nieruchomości, prowadząc działalność w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, zarządzania, wyceny, rynku komercyjnego, doradztwa finansowego oraz analiz rynkowych.

Jeden komentarz

  1. Hania
    23 sierpnia, 2011 20:59

    Mogą podzielić na mniejsze,zejść z ceny do normalnej i nie ma problemu.To sztuczny problem, po prostu wolą trzymać puste.