Była konserwator ws. Ogrodu Krasińskich

Była konserwator ws. Ogrodu Krasińskich

Pod wnioskiem protestacyjnym wobec prac prowadzonych w Ogrodzie Krasińskich podpisało się wielu mieszkańców Muranowa, a także była wojewódzka konserwator zabytków Barbara Jezierska.

– Działania prowadzone w parku uważam za szkodliwe i stanowczo zbyt drastyczne. W konkursie na projekt rewaloryzacji parku były prace, które zakładały znacznie mniejszą ingerencję. Czy ich autorzy się nie znają? Nie wiedzą, co planują? Nie wierzę, że wycinka aż trzystu drzew była konieczna i nie wierzę, że aż tyle było chorych – mówi Jezierska.

List w sprawie zatrzymania prac w parku zostanie wysłany do wiceministra kultury oraz generalnego konserwatora zabytków Piotra Żuchowskiego.

Źródło: www.tvnwarszawa.pl

Photo by Robert Wielgórski (CC-BY)

Tagi:␣
adautor

Omnie Anna Gadzina

Absolwentka anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Szybko.pl od 2011 roku. Zajmuje się tematyką międzynarodowych rynków nieruchomości.

2 komentarze

  1. 29 stycznia, 2013 21:33

    dzięki za artykuł;) Pomysł ożywienia zamku przedstawiony w artykule nie bardzo mi się podoba. Moja koncepcja jest nieco inna, widziałbym raczej maksymalne odtworzenie pierwotnej bryły zamku, na mapce załączonej dwa posty wcześniej widać, że baszta i cześć zamku dałoby się odbudować, to samo tyczy się wieży z zegarem. Drewnianą werandę też bym usunął, została ona dodana przez Austriaków pod koniec dziewiętnastego wieku. We wnętrzu widziałby raczej przestrzeń dla muzeum, które przedstawiałoby życie bocheńskich podżupników i Kazimierza Wielkiego który był ponoć częstym bywalcem na zamku. O ile jest to możliwe pokusić się można o odtworzenie sali konferencyjnej w której czytane były dekrety królewskie, jadalni,kancelarii pisarza żupnego, pomieszczeń w których pracowali urzędnicy i kaplicy św. Stanisława w której odbywały się msze w intencji górników. Pomysł z artykułu który mi się spodobał, to stylizowana knajpa umieszczona w piwnicach. Promocje zamku żupnego można połączyć z promocją Kopalni i zamku w Wiśniczu, na zewnątrz prowadzić wspólną kampanię reklamową,natomiast jeśli ktoś trafiłby do kopalni dostałby garść informacji na temat pozostałych dwóch obiektów zachęcając do odwiedzin i vice versa. Myślę również, że hotel millenium mógłby regularnie dostarczać stałą liczbę turystów chętnych do zobaczenia zamku.

  2. 29 stycznia, 2013 12:34

    Osobiście wierzę w niewinność Pana Marka Ch. stąd też moje nastawienie do tego tematu. Jednak zaznaczam, iz nie mam żadnych cenzorskich inklinacji. Właśnie chodziło mi o spojrzenie na sprawę z różnych stron, co juz doskonale widać w ostatnim poście Stysza. Podczas sprawy Marka Ch. doszło moim zdaniem do wielu przekłamań, jak choćby emisja w jednej TV materiału z aresztowania Marka G. opatrzonego komentarzem o aresztowaniu Marka Ch. Różnica jest dość wyraźna. Nie ma co ukrywać, że o korupcji i żłym systemie należy rozmawiać ale trzeba też uważać, aby poprostu nie skrzywdzić osoby niewinnej. Bynajmniej nie jest to łatwe.