Sztuczna inteligencja wkracza do naszych domów

Sztuczna inteligencja wkracza do naszych domów
Możliwość komentowania Sztuczna inteligencja wkracza do naszych domów została wyłączona, 26/06/2019, przez␣, w␣Ekonomiczny dom, inteligentny dom, komercyjne, porady

Sztuczna inteligencja (AI) jest coraz bardziej obecna w naszym życiu – choć często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Według badań[1] ponad 75% z nas używa produktów lub usług wykorzystujących AI, jednak tylko co trzecia osoba ma tego świadomość.

Sztuczna inteligencja to jedna z najbardziej obiecujących technologii. Jak szacują analitycy, przychody z rynku AI na świecie urosną do 2025 roku ponad 17 razy, do wartości 36,8 miliarda dolarów. Technologia ta wchodzi wielkimi krokami m.in. do naszych domów pod postacią systemów smart home. Dzięki niej nasza codzienność staje się łatwiejsza – sprawia, że możemy zapomnieć o wielu regularnych obowiązkach oraz podnosi domowe bezpieczeństwo i komfort.

Sztuczna inteligencja – by lepiej i łatwiej żyć we własnym domu

Technologia AI zmienia dom, w którym są połączone ze sobą urządzenia, w dom inteligentny. Jednym z producentów urządzeń smart home, który stosuje w swoich rozwiązaniach algorytmy AI jest firma Netatmo.

 Pierwotnie urządzenia smart home bazowały na wzajemnej łączności i zdalnej kontroli. Obecnie branża skłania się w kierunku tworzenia w pełni autonomicznych produktów. Dzięki sztucznej inteligencji możemy wyposażać domy w systemy, które całkowicie wyręczą ludzi w dbaniu o bezpieczeństwo i wygodę

mówi Fred Potter, założyciel i CEO w firmie Netatmo.

Jak to działa w praktyce? Inteligentne kamery zewnętrzne odróżniają na rejestrowanym obrazie ludzi, samochody i zwierzęta, a te przystosowane do monitorowania pomieszczeń, mają funkcję zapamiętywania i rozpoznawania twarzy domowników. Dzięki zaawansowanym algorytmom AI kamery przesyłają na smartfony właścicieli precyzyjne powiadomienia o tym, co się dzieje na ich posesji i w środku domu – np. gdy wtargnie do niego obca osoba.

Inteligentna Kamera Zewnętrzna Netatmo

Nowoczesne systemy inteligentnego ogrzewania pozwalają na sterowanie temperaturą w domu w zależności od zwyczajów jego mieszkańców. Ręczne zmienianie ustawień staje się zbędne – przykładowo system automatycznie obniży temperaturę na noc i podniesie ją przed poranną pobudką. Ponadto, biorąc pod uwagę temperaturę na zewnątrz, izolację budynku oraz liczbę osób znajdujących się w pomieszczeniu, system będzie dążył do optymalnego wykorzystania energii, zachowując przy tym komfort domowników.

Sztuczna inteligencja pozwala także na sterowanie głosem i projektowanie scenariuszy pod dane komendy. Na przykład na komendę „wychodzę” zgasną wszystkie światła, opuszczą się zasłony w oknach, a kamery przejdą w tryb podwyższonej czujności.

Dzięki takim rozwiązaniom można wchodzić w interakcję z systemem inteligentnego domu, który uczy się potrzeb i zwyczajów użytkowników.

Co czwarty dom w Polsce w 2018 r. z inteligentnym rozwiązaniem

W 2018 r. prawie co czwarta osoba w Polsce budująca dom jednorodzinny zaplanowała zainstalowanie jakiegoś rozwiązania z dziedziny smart home (źródło: Raport o budowie domów w Polsce, Oferteo 2018).

W większości (76%) były to systemy inteligentnego ogrzewania, a prawie połowa wybrała inteligentne kamery monitoringu. Obserwując te trendy, należy się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości sztuczna inteligencja na stałe zagości w naszych domach.

O Netatmo

Netatmo to jeden z liderów rynku smart home, tworzący proste, estetyczne oraz inteligentne rozwiązania dla bezpieczniejszego i wygodniejszego domu. Misją firmy jest wprowadzenie użytecznej technologii do miejsca najbliższego ludziom – ich własnego domu.

Aby tego dokonać, Netatmo przestrzega czterech zasad, które są wpisane w DNA firmy:

  • Solidne wykonanie: bez planowanego postarzania produktu;
  • Prywatność: gwarancja ochrony danych już na etapie koncepcji produktu;
  • Niezawodność i użyteczność: ułatwianie codziennego życia;
  • Przemyślane powiadomienia: tylko ważne informacje.

Od 2012 roku Netatmo wprowadziło na rynek trzynaście urządzeń i akcesoriów w celu zaspokojenia głównych potrzeb branży inteligentnego domu. Firma udostępnia wachlarz rozwiązań do automatyzacji domowej i ułatwiania codziennego życia. W uzupełnieniu do swojej głównej linii produktowej, Netatmo współpracuje z branżowymi liderami w ramach programu „with Netatmo”. Program pozwala firmie rozwijać się strategicznie w nowych obszarach dzięki zintegrowanym, inteligentnym rozwiązaniom, które wpasowują się w infrastrukturę domu. Netatmo sprawia, że codzienność w domu staje się lepsza, prostsza i łatwiejsza.

W listopadzie 2018 roku Netatmo dołączyło do Grupy Legrand – jednego z globalnych liderów w branży elektroinstalacyjnej oraz infrastruktury cyfrowej budynków.

Netatmo, prosty sposób na inteligentny dom.
[1] https://www1.pega.com/system/files/resources/2017-11/what-consumers-really-think-of-ai-
infographic.pdf

Omnie Joanna Miśkiewicz