Projektujemy wymarzony dom
Pierwszym dylematem, przed jakim stajemy decydując się na budowę domu, jest wybór projektu. Możemy wybierać spośród różnych gotowych rozwiązań lub już na samym początku zdecydować się na pomoc architekta.
Projekt musi być dostosowany zarówno do potrzeb mieszkańców, jak i spełniać wymogi działki oraz planu zagospodarowania przestrzennego. Według utartych w Polsce schematów, większość osób planujących budowę domu, decyduje się na gotowy projekt. Niestety, niejednokrotnie okazuje się, że trzeba go później przerobić. I choć gotowe koncepty domów oferowane przez firmy budowlane i biura projektowe są często tańsze od opracowywanych indywidualnie (chociaż nie jest to regułą), powinniśmy być przygotowani na to, że każda zmiana może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Ponadto, polski problem z projektami polega na monopolu dużych firm projektowych, których gotowe szablony realizowane są na każdych przedmieściach. Z kolei architekci, szczególnie młodzi i bardzo zdolni, są pozbawieni pracy.
Myślmy przyszłościowo
Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić, jaka wielkość domu nas interesuje. Należy też wziąć pod uwagę potrzeby domowników i odpowiedzieć na parę pytań, np. czy będziemy przez długi czas mieszkać z dziećmi, czy za parę lat się wyprowadzą; czy bardziej funkcjonalny będzie dom parterowy czy z poddaszem; czy chcemy osobną jadalnię oraz dodatkową łazienkę, itp. Ten z pozoru najprostszy element procesu budowy może stać się dużym wyzwaniem. Dlatego warto już na wstępie zasięgnąć rady architekta, który pomoże nam wybrać projekt najbardziej pasujący naszych indywidualnych potrzeb i preferencji oraz do ułożenia działki.
Projekt indywidualny
Zdecydowanie się na stworzenie jednostkowego projektu niesie za sobą sporo zalet i staje się coraz popularniejsze. Aby koncept spełniał nasze oczekiwania pod każdym względem, możemy tak długo go zmieniać, dopóki nie dojdziemy do ostatecznej, satysfakcjonującej nas wersji. Mamy też wpływ zarówno na architekturę zewnętrzną, jak i wewnętrzny kształt oraz układ pomieszczeń. Z pomocą i fachową radą architekta uda nam się znaleźć funkcjonalne rozwiązania dostosowane do potrzeb mieszkańców. Warto dobrze przyjrzeć się rynkowi i niekoniecznie decydować się na wiodącą pracownię architektoniczną. Jest wielu architektów, którzy wykonają dla nas projekt za niższą cenę.
Są też na rynku oferty, w ramach których wykonanie projektu zawarte jest w cenie budowy domu. – Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że już na tym etapie można mieć wpływ na całkowity budżet – przez zastosowanie konkretnych materiałów, czy też rozwiązań architektonicznych. Nasz architekt tworzy projekt, który specjalnie dopasowuje do potrzeb przyszłych mieszkańców, a także do ich możliwości finansowych – mówi Rene-Xavier Gerard, prezes zarządu spółki Domy Gerard. – Nad projektem pracujemy tak długo, aż stanie się odwzorowaniem wymarzonego przez klienta domu. A co najważniejsze, inwestorzy nie płacą za każdą naniesioną poprawkę – dodaje Rene-Xavier Gerard.
Projekt gotowy
Przede wszystkim dużym atutem jest zazwyczaj jego cena. Można też wybierać spośród szerokiego wachlarza już gotowych i dostępnych od ręki rozwiązań. Projekt można dostosować do wymagań klienta, a rozwiązania, które się w tym wypadku stosuje, są sprawdzone. Niestety, są też minusy – często zdarza się, że musimy dokonywać adaptacji konceptu do warunków lokalnych. A wtedy może się okazać, że wybrany przez nas projekt nie spełnia wszystkich założeń. Pamiętajmy też, że za każdą naniesioną poprawkę architekt może od nas zażądać opłaty. Nie mamy również gwarancji, że w okolicy powstanie identyczny dom, jak nasz.