Spadek cen lokali w Poznaniu

Nagły spadek cen lokali nastąpił w Poznaniu. Zdaniem analityków rynku stawki będą topnieć jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy.

Według pośredników, którzy zajmują się obrotem nieruchomościami ostatnie transakcje nie pozostawiają złudzeń co do tendencji spadkowej na wtórnym rynku mieszkań. Powodem jest niezmniejszająca się w istotny sposób od wielu miesięcy nadpodaż lokali oraz coraz dłuższy czas oczekiwania na klientów. Firmy przeciętnie mija prawie 140 dni od chwili przyjęcia lokalu przez agencję, aż  do momentu sprzedaży. Wcześniej jednak  właściciele zazwyczaj przez wiele miesięcy sami próbowali znaleźć nabywców.   Jesień podczas której w teorii po letnim sezonie ogórkowym miał nastąpić  zwiększony popyt na mieszkania, w tym roku niestety nie dopisała sprzedającym co w konsekwencji nie  zahamowało spadków cen transakcyjnych. Na spadki cen miał duży wpływ kończący się program Rodzina na swoim, który zmobilizował część sprzedających do obniżek, aby sfinalizować transakcję jeszcze w tym roku. Nie sprzyja również zaostrzona polityka kredytowa banków. Dla części klientów warunki stawiane przez banki okazały się zbyt wyśrubowane, co przesunęło ich plany zakupu mieszkania na dalszą, nieokreśloną w czasie  przyszłość.

Źródło:

https://www.rp.pl/

Tagi:␣
adautor

Omnie Anna Prorok

Współpracuje z portalem szybko.pl od 2012 jako ekspert w dziedzinie Nieruchomości na codzień . Zajmuje się redakcją newsów działów Polska, Regiony i Świat. W 2014 uczestniczyła w Targach Mieszkań i Domów organizowanych przez Nowy Adres jako prowadząca seminarium pt. Mieszkanie dla Młodych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.

Jeden komentarz

  1. 26 stycznia, 2013 12:17

    Just do me a favor and keep writing such trenchant anlayses, OK?