Polscy emeryci już wkrótce mogą stać się bogatsi

Polscy emeryci już wkrótce mogą stać się bogatsi
Możliwość komentowania Polscy emeryci już wkrótce mogą stać się bogatsi została wyłączona, 28/04/2011, przez␣, w␣kredyty, mieszkaniowe, porady, prawo

Gazeta Wyborcza informuje, że Ministerstwo Finansów właśnie zakończyło prace nad założeniami do ustawy umożliwiającej emerytom sięgnięcie po kredyt, którego za życia nie musieliby spłacać.

Kredyt ten potocznie nazywany jest odwróconą hipoteką. Klient nie płaci bankowi raty, a to bank wypłaca ustaloną kwotę, a po śmierci klienta przejmuje nieruchomość.  Dzięki takiemu produktowi posiadane przez emerytów, a warte często setki tysięcy, mieszkania mogą stać się dla nich źródłem dodatkowego dochodu.  W założeniach ustawy kredytobiorcy  pozostaną właścicielami nieruchomości do końca życia. Dopiero gdy umrą, a spadkobiercy nie zwrócą kredytu wraz z odsetkami, nieruchomość przejmie bank.

Dochody z tytułu umowy o odwrócony kredyt hipoteczny, w założeniach ustawy,  nie będą objęte podatkiem dochodowym. Kredytobiorca będzie miał również prawo do odstąpienia  od umowy w ciągu 30 dni od jej zawarcia.  Za ewentualną wcześniejszą spłatę kredytu nie będą pobierane karne prowizje.

 

Tagi:␣
front

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.