Oglądanie mieszkania

Możliwość komentowania Oglądanie mieszkania została wyłączona, 17/06/2011, przez␣, w␣bez kategorii

Kolejny fragment książki „Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie” autorstwa Jacka Chołoniewskiego. Książkę tę można kupić na www.JakKupicMieszkanie.net . Użytkownicy portalu abcNieruchomości do każdej zamówionej książki otrzymają oryginalny prezent – płaską lupę o formacie karty kredytowej w estetycznym pokrowcu. Aby otrzymać ten prezent należy podać przy zakupie kod promocji: ABC.

Na oglądanie mieszkania powinieneś wybrać się w dzień, gdy na dworze jest jeszcze jasno. Gdy jest ciemno, wiele rzeczy może umknąć twojej uwadze. Koniecznie zabierz ze sobą:

–        aparat fotograficzny

–        notes i długopis

–        taśmę mierniczą

–        latarkę

–        poziomnicę

Warto też wziąć ze sobą kogoś, kto chłodnym okiem oceni wady i zalety mieszkania. Ty, jako osoba bezpośrednio zaangażowana w ewentualną transakcję możesz pod wpływem emocji nie dostrzec wielu jego istotnych wad (albo też może i zalet). Osobą towarzyszącą ci może też być rzeczoznawca specjalizujący się wycenach nieruchomości lub ewentualnie rzeczoznawca budowlany (więcej informacji na ten ważny temat umieściłem w rozdziale „Wynajmij profesjonalistów, strona 39).

Obejrzyj dokładnie całe mieszkanie. Wejdź do wszystkich pomieszczeń. W każdym pomieszczeniu sprawdź stan ścian, sufitu, podłogi, parapetów, drzwi, okien, gniazdek i przełączników elektrycznych, grzejników, kranów, przebiegających po wierzchu rur.

Użyj wszystkiego, co może być użyte:

–        zapalaj światła

–        odkręcaj krany

–        spuść wodę w WC

–        zapal gaz w kuchence

–        otwieraj okna i drzwi

–        uruchom wentylację lub klimatyzację

Zaglądaj też tam, gdzie nie ma łatwego dostępu. Za szafę, bo może zasłania ona ścianę z odpadającym tynkiem, zaciekiem lub grzybem. Pod wykładzinę, aby sprawdzić stan podłogi pod nią. Pod szafki kuchenne gdzie mogą być ślady prusaków lub innego robactwa. Przyda ci się do tego latarka.

Obejrzyj wszystkie zainstalowane w mieszkaniu liczniki: elektryczne, gazowe, wodne i cieplne. Ich wskazania pokazują ile prądu, gazu, wody i ciepła zużyto od ich ostatniej wymiany.

Sprawdź, odkręcając krany w kuchni, łazience i WC, czy woda płynie wystarczająco silnym strumieniem. Sprawdź też, czy szybko spływa z umywalki, zlewu, wanny, brodzika, muszli klozetowej. Jeśli woda cieknie z kranów wolno, może to świadczyć o złym stanie instalacji wodnej w całym budynku lub o ciśnieniu wody jaka dopływa do budynku z sieci. Z kolei wolny odpływ wody może wynikać z zapchania syfonów odpływowych (co można łatwo naprawić), ale też ze złego stanu instalacji poza oglądanym mieszkaniem. Wymienione tu niepokojące objawy mogą wskazywać na konieczność wykonania generalnego remontu instalacji wodno-kanalizacyjnej w całym budynku. Jest to operacja kosztowna, długotrwała, uciążliwa dla lokatorów i, być może, trzeba będzie na nią czekać kilka lat. Instalacja wodno-kanalizacyjna jest chyba najważniejsza z istniejących, bo bez wody bardzo trudno jest funkcjonować. Przejściowy brak ogrzewania, prądu i gazu jest łatwiejszy do zniesienia, a naprawa odpowiednich instalacji łatwiejsza i tańsza.

Sprawdź czy ściany nie są wilgotne lub wręcz mokre. Wilgoć łatwo wyczujesz dotykając ścian dłonią i po charakterystycznym zapachu. Ślady zalewania mieszkania wodą mogą być też widoczne w postaci brązowych plam (zacieków). Przyczyny tego mogą być różne: przeciekające rury (woda, kanalizacja, centralne ogrzewanie), przeciekający dach lub ściany, niesprawne rynny, wilgotny teren, na którym stoi budynek, fakt, że mieszkanie nie było przez dłuższy czas ogrzewane lub było ogrzewane zbyt słabo. Wilgoć i przeciekająca woda w mieszkaniu zazwyczaj powoduje jego zagrzybienie (o czym za chwilę). Mogą też być przyczyną odpadania tynku lub powstania poważniejszych szkód budowlanych. Ślady wilgoci w mieszkaniu to bardzo poważna wada.

Zwróć uwagę, czy na ścianach (szczególnie w łazience) nie ma szarego nalotu. Może on być wynikiem zagrzybienia mieszkania. Walka z grzybem jest bardzo trudna do wygrania, a sam grzyb niebezpieczny dla zdrowia. Zagrzybienie występuje tam gdzie była (lub jest) wilgoć. Osuszenie mieszkania (na przykład naprawa przeciekającej rury) nie oznacza automatycznie pozbycia się grzyba.

Sprawdź, czy ściany są gładkie, równe i płaskie, bez wypukłości i wgłębień. Wszelkie nierówności źle wyglądają, zmniejszają użyteczność mieszkania oraz komfort jego użytkowania. Co gorsza mogą być objawem wad budowlanych lub niestarannie wykonanych napraw i remontów. Opukaj ściany. Jeśli wydają charakterystyczny „pusty” odgłos lub są popękane może to świadczyć o tym, że wkrótce odpadnie z nich tynk. Pęknięcia, podobnie jak nierówności mogą być sygnałem ukrytych wad budowlanych. Ściany powinny być pionowe; jeśli masz wątpliwości czy tak jest – użyj poziomnicy. Przyrząd ten może ci też pomóc w ocenie gładkości ścian.

Postępuj analogicznie w stosunku do podłóg. Podłogi powinny być poziome. Ale nie na balkonie gdzie obowiązkowy jest lekki spadek w kierunku na zewnątrz (zapewnia to odpływ wody). Tu też przyda się poziomnica.

Sprawdź (szczególnie w kuchni), czy nie ma śladów obecności prusaków, karaluchów, mrówek i innych insektów. Te ślady to: ich odchody i jaja (małe czarne kulki), martwe okazy. Aby to sprawdzić poświeć latarką w trudno dostępne miejsca w kuchni: za lub pod szafkami kuchennymi, za lodówką, za kuchenką gazową. Jeśli w dzień, podczas oglądania mieszkania zauważysz biegające insekty oznacza to, że jest ich naprawdę bardzo dużo (bo większość z nich żeruje w nocy). Te insekty, nawet jeśli będziesz w stanie je przejściowo wytępić, i tak wrócą, bo przybędą z mieszkań gdzie tego nie zrobiono. Jest bardzo prawdopodobne, że walki z insektami nie będziesz w stanie wygrać. Problem ten występuje szczególnie często w blokach ze zsypami na śmieci.

Oglądając mieszkanie po raz pierwszy na razie nic nie fotografuj. Koncentruj się na oglądaniu. W trakcie tego oglądania na pewno pojawią się pytania, które zechcesz zadać właścicielowi mieszkania. Zrób to, a zaraz potem zapisz treść pytania i odpowiedź. Często odpowiedzi nie uzyskasz od razu, bo osoba, która pokazuje ci mieszkanie nie będzie jego właścicielem, ale pracownikiem agencji nieruchomości. Dlatego tym ważniejsze jest zapisanie tych pytań (a potem dopilnowanie, aby uzyskać odpowiedź).

Zobacz jaki jest widok z każdego z okien. Wejdź na balkon. Wchodząc nań będziesz miał okazję obejrzeć z bliska zewnętrzne ściany budynku oraz rynny i, być może, fragment dachu.

Jeśli do mieszkania należy piwnica, komórka lokatorska, garaż – koniecznie je także obejrzyj.

Bywają mieszkania „odpicowane”, czyli starannie przygotowane przez właściciela, by lepiej się prezentowały wtedy gdy je będziesz oglądał. Niby dobrze, że mieszkanie, którym się interesujesz jest wysprzątane i odmalowane (a czasem nawet ładnie w nim pachnie) ale także wtedy musisz zachować krytycyzm  i nie zaniedbać żadnej z opisanych powyżej (a także poniżej) czynności sprawdzających jego stan techniczny.

Jeśli mieszkanie jest przy ruchliwej ulicy lub ma inne, głośne sąsiedztwo np. szkoła czy przedszkole, to poważnym problemem może być hałas. Sprawdź jego poziom zarówno przy otwartych, jak i przy zamkniętych oknach. Weź pod uwagę, że poziom hałasu zależy od dnia tygodnia i pory doby.

Tagi:␣
adEstymator

Omnie Jacek Chołoniewski

Niezależny analityk i dziennikarz ekonomiczny. Były pracownik naukowy PAN i UW, doktor nauk fizycznych. Dyrektor generalny wydawnictwa Estymator.