Nasłonecznienie mieszkania /fragment książki/

Nasłonecznienie mieszkania  /fragment książki/
Możliwość komentowania Nasłonecznienie mieszkania /fragment książki/ została wyłączona, 31/05/2011, przez␣, w␣apartamenty, domy, kredyty, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, porady, prawo

Kolejny fragment książki „Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie” autorstwa Jacka Chołoniewskiego. Książkę tę można kupić na www.JakKupicMieszkanie.net . Użytkownicy portalu abcNieruchomości do każdej zamówionej książki otrzymają oryginalny prezent – płaską lupę o formacie karty kredytowej w estetycznym pokrowcu. Aby otrzymać ten prezent należy podać przy zakupie kod promocji: ABC.

Przy ocenie jakości  mieszkania można też wziąć pod uwagę jego nasłonecznienie, które wynika z usytuowania jego okien względem stron świata. Okna wychodzące na północ spowodują, że w mieszkaniu będzie raczej ciemno i zimno. Jeśli będą skierowane na południe, to w mieszkaniu będzie cieplej i jaśniej (w lecie może być aż za gorąco). Okna wychodzące na wschód będą sprzyjać rannemu wstawaniu (słońce będzie wtedy najmocniej świecić w twoje okna). Przy oknach wychodzących na zachód, po południu, gdy już wrócisz z pracy (i spojrzysz w kierunku okna) słońce będzie ci świecić prosto w oczy. Są oczywiście mieszkania, których okna wychodzą na różne strony, czasem nawet przeciwne (mieszkania dwustronne). Takie mieszkania są bardziej „odporne” na uciążliwości związane z nadmiernym lub ze zbyt słabym nasłonecznieniem.

Bywają mieszkania, gdzie nie ma problemu z nadmiernym nasłonecznieniem, bo słońce nigdy nie zagląda w ich okna. Najczęściej jest tak wtedy, gdy blisko stoją inne budynki, albo gdy mieszkanie jest w tak zwanej oficynie – czyli w części budynku, której okna są skierowane na podwórze i do której nie ma dostępu bezpośrednio z ulicy, ale przez bramę lub od podwórza.

Tagi:␣
adEstymator

Omnie Jacek Chołoniewski

Niezależny analityk i dziennikarz ekonomiczny. Były pracownik naukowy PAN i UW, doktor nauk fizycznych. Dyrektor generalny wydawnictwa Estymator.