Najtańsze mieszkania – nie daj się wpuścić w maliny!

Najtańsze mieszkania – nie daj się wpuścić w maliny!
Możliwość komentowania Najtańsze mieszkania – nie daj się wpuścić w maliny! została wyłączona, 03/08/2011, przez␣, w␣ceny, dolnośląskie, Kraków, małopolskie, mazowieckie, mieszkania, mieszkaniowe, Poznań, Warszawa, wielkopolskie, Wrocław

W chwili obecnej największy wpływ na decyzję kupujących na rynku ma cena mieszkania. Zanim złożymy podpis na umowie kupna lokalu, który wydaje się atrakcyjny cenowo, warto się jednak zastanowić, z czego taka cena może wynikać.

Średnie ceny mieszkań w poszczególnych miastach oraz ich najtańszych rejonach, II kwartał 2011r. (Źródło: Raporty „Pierwotny rynek mieszkaniowy. II kwartał 2011r.” Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.)

Najmniejsza różnica w cenie pomiędzy najtańszym obszarem, a średnią dla całej miejscowości ma miejsce w Poznaniu. Poza tym liczba nowych mieszkań dostępnych na terenie Nowego Miasta, w relacji do całej oferty w mieście jest najwyższa właśnie w stolicy Wielkopolski. Podobnie jest w Warszawie – najtańsza jest Białołęka, która zajmuje pierwsze miejsce wśród stołecznych dzielnic pod względem wielkości oferty. Z kolei w Krakowie chętni na lokale zlokalizowane w rejonie Wzgórz Krzesławickich nie mogą raczej przebierać w ofertach. We Wrocławiu już standardowo najtaniej jest na Psim Polu.

Jakie są przyczyny niskich cen nowych mieszkań właśnie w tych lokalizacjach? Przede wszystkim wymienione obszary poszczególnych miast, może za wyjątkiem Nowego Miasta w Poznaniu, zlokalizowane są w peryferyjnym położeniu. Umiejscowienie inwestycji z dala od centrum pozwala deweloperom zaoszczędzić na kosztach zakupu działki. Trzeba jednak pamiętać, że każdy kij ma dwa końce, a niska cena gruntu może być wypadkową nieatrakcyjnego otoczenia oraz niekiedy problemów komunikacyjnych. Dostępność komunikacji publicznej w odległych rejonach miasta jest często ograniczona, a jazda samochodem wiąże się ze stratą czasu w korkach. Co więcej podobna kwestia może dotyczyć zaplecza społeczno – socjalnego. Nierzadko zdarza się, że w okolicy budynku, w którym zamieszkali już pierwsi nowi lokatorzy nie ma jeszcze wystarczającej liczby sklepów, szkół, terenów rekreacyjnych itp. Warto również upewnić się, że atrakcyjna cena nie jest rezultatem gorszej jakości materiałów, czy też pewnych niedoróbek, które trzeba będzie naprawiać na własną rękę.

Decyzja o kupnie mieszkania jest podejmowana zazwyczaj raz na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat, dlatego warto się dobrze zastanowić, czy dzięki niewiele wyższej cenie nie da się uniknąć niektórych z wymienionych problemów

 

Emmerson S.A. Photo by Radomil (CC-BY)

Tagi:␣
front

Omnie Emmerson

Emmerson S.A. jest jednym z liderów polskiego rynku nieruchomości, prowadząc działalność w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, zarządzania, wyceny, rynku komercyjnego, doradztwa finansowego oraz analiz rynkowych.