Pogłebia się kryzys na europejskich rynkach nieruchomości

Pogłebia się kryzys na europejskich rynkach nieruchomości
Możliwość komentowania Pogłebia się kryzys na europejskich rynkach nieruchomości została wyłączona, 14/07/2011, przez␣, w␣Europa, raporty, świat

Niedobre wiadomości płyną z rynków nieruchomości krajów peryferyjnych strefy euro. W maju spadła sprzedaż domów w Hiszpanii. Był to 3. kolejny regres aktywności w tym względzie. W skali roku liczba transakcji obniżyła się o ponad 18%. Miesiąc wcześniej zniżka sięgała blisko 30% w skali roku. W takich warunkach trudno myśleć o redukcji zapasów niesprzedanych domów, które szacuje się na 700 tys. Jednocześnie uzasadnione są oczekiwania na dalszy spadek cen domów, które do tej pory poszły w dół o 15% od szczytu. W Irlandii natomiast w czerwcu znów zmniejszyła się aktywność na rynku budowlanym. Wskaźnik PMI dla tego sektora obniżył się do 40,5 pkt z 41,1 pkt miesiąc wcześniej. Najgorsza sytuacja jest w budownictwie infrastrukturalnym, dla którego wskaźnik ma jedynie 32,8 pkt. W przypadku budownictwa mieszkaniowego wskaźnik podniósł się do 41 pkt, a dla komercyjnego do 42,3 pkt. Recesja w irlandzkim budownictwie trwa nieprzerwanie od połowy 2007 r.

Tagi:␣
front

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.