Młodym małżeństwom będzie trudniej o mieszkanie

Możliwość komentowania Młodym małżeństwom będzie trudniej o mieszkanie została wyłączona, 30/08/2011, przez␣, w␣mieszkania, mieszkaniowe

Jednym z podstawowych celów młodych osób, które zakładają rodziny i rozpoczynają karierę zawodową jest chęć szybkiego uniezależnienia się, co jest związane z kupnem pierwszego wspólnego mieszkania. Niestety często w takiej sytuacji młodzi Polacy po opuszczeniu murów uczelni zderzają się z niekorzystną dla nich rzeczywistością.

Problemem nie jest jednak liczba dostępnych lokali mieszkalnych. Od początku ubiegłego roku w największych miastach Polski notowany jest, bowiem systematyczny wzrost podaży mieszkań deweloperskich, przy jednoczesnym spadku ich średnich cen.

Liczba mieszkań z rynku pierwotnego dostępnych w poszczególnych miastach, I kw. 2010 – II kw. 2011, (tys.) (Źródło: Raporty „Pierwotny rynek mieszkaniowy” dla poszczególnych miast, Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.)

 

Nie zmienia to jednak nieciekawej sytuacji młodych rodzin, gdyż chęć zamieszkania na swoim jest przede wszystkim ograniczona przez niewystarczające możliwości finansowe. Warto podkreślić, że większość takich osób stawia dopiero pierwsze kroki na rynku pracy i nie posiada jeszcze odłożonych oszczędności, a wysokość miesięcznego wynagrodzenia często nie pozwala na otrzymanie kredytu hipotecznego. Na skutek podwyżek stóp procentowych, które miały miejsce w pierwszej połowie roku obniżyła się zdolność kredytowa Polaków, co odbiło się również na sytuacji właśnie takich młodych rodzin.

Poza tym trzeba dodatkowo podkreślić, że również najbliższa przyszłość nie rysuje się w jasnych barwach. Program pomocy finansowej przy spłacie kredytów hipotecznych – Rodzina na swoim, był w pierwszej kolejności skierowany właśnie do młodych małżeństw. Wraz z wejściem w życie zapowiadanych już od dłuższego czasu zmian w zasadach jego funkcjonowania, możliwości posiłkowania się rządowymi dopłatami przy kupnie mieszkania ulegną znacznemu ograniczeniu. W związku z tym obecnie perspektywa posiadania własnego lokalu mieszkalnego dla wielu młodych małżeństw wyraźnie odsuwa się w czasie. W takim wypadku jedynym wyjściem pozostaje liczyć na pomoc finansową rodziny.

 

Emmerson S.A.

Tagi:␣
front

Omnie Emmerson

Emmerson S.A. jest jednym z liderów polskiego rynku nieruchomości, prowadząc działalność w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, zarządzania, wyceny, rynku komercyjnego, doradztwa finansowego oraz analiz rynkowych.