Mieszkanie „pod klucz” nie musi być droższe od wykańczania na własną rękę

Mieszkanie „pod klucz” nie musi być droższe od wykańczania na własną rękę
Możliwość komentowania Mieszkanie „pod klucz” nie musi być droższe od wykańczania na własną rękę została wyłączona, 11/04/2014, przez␣, w␣mieszkania
wgn-network-logo2Standard „pod klucz” dotyczy częściej nieruchomości wyższej klasy, mieszkań droższych. Wielu deweloperów oferuje „za dopłatą” możliwość gruntownego wykończenia mieszkania.

Standardowo w ramach wykończenia pod klucz mieści się wykończenie ścian (gładź gipsowa, farba akrylowa), podłóg (panele, terakota itp.), w łazience biały montaż, baterie, umywalki itp., podobnie w kuchni. Do standardu wykończenia zaliczyć należy również montaż gniazdek elektrycznych, włączników prądu, a także częściowe wyposażenie w meble typu pawlacz, szafa wnękowa w przedpokoju, podstawowe meble kuchenne, drzwi antywłamaniowe.

Średnio cena za mieszkanie oddane pod klucz jest wyższa na metrze kwadratowym o około 500 do 800 zł, jednak w rzeczywistości różnice te mogą być znacznie większe.

Oferta WGN potwierdza, że mieszkania w wersji wyjściowej, nie na specjalne życzenie klienta, są oferowane często w odniesieniu do lokali o wyższym standardzie. W Krakowie bardzo małakawalerka (20 m kw.) w lokalizacji Krowodrza, oferowana z gruntownym wykończeniem (płytki, kabina prysznicowa, WC, umywalka z szafką, panele podłogowe w pokoju, płytki w przedpokoju i w kuchni, drzwi wewnętrzne, ściany pomalowane na biało) wyceniona została na 9,5 tys. zł od metra. Mieszkania większe, w tej samej lokalizacji są tańsze. Przykładowo za 40 metrów pod klucz oferent oczekuje 7,5 tys. zł od metra, ale i tak jest to cena zdecydowanie powyżej średniej dla krakowskiego rynku pierwotnego, która wynosi około 6,5 tys. zł. W tym przypadku więc lokal „pod klucz” jest droższy o około 15 proc. We Wrocławiu lokal o podwyższonym standardzie sprzedawany pod klucz w inwestycji aparthotelowej, wyceniono na 9200 zł. W standardzie są m.in. komplet mebli pokojowych, łazienkowych i kuchennych ze sprzętem AGD oraz RTV. Cena w tym akurat przypadku jest aż o 50 proc. wyższa od średniej cenowej dla Wrocławia na rynku pierwotnym, która wynosi około 6 tys. zł.

Również wykańczanie przez deweloperów na życzenie klienta ma miejsce na mniejszych rynkach np w Kamieńcu Ząbkowickim 70 – metrowe mieszkanie w standardzie deweloperskim wyceniono na 2400 zł od metra, jeśli jednak klient będzie chciał lokalu pod klucz, przygotowanego do automatycznego zamieszkania, cena mieszkania w takim standardzie wzrośnie do 3200 zł za metr, czyli o 800 zł. Stanowi to wzrost ceny o 33 proc.

Średnie ceny wykończenia metra w granicach 800 zł ciągle są nieco wyższe, niż praca na własną rękę. Przyjmuje się, że przeciętny koszt wykończenie mieszkania samodzielnie to około 500 zł/ m kw. Jednak klient, który zdecyduje się na takie rozwiązanie zaoszczędzi czas i energię poświęconą na organizację prac. Ponadto powinniśmy mieć pewność, że oddajemy mieszkanie w ręce fachowców, więc prace będą wykonane rzetelnie. Należy pamiętać też, że takie ekipy zajmą się rzeczami (np. elektryka) z którymi samodzielnie mielibyśmy problem i i tak musielibyśmy do nich wzywać fachowców.

Warto się też zastanowić się, czy w związku z likwidacją zwrotu VAT za materiały budowlane rzeczywiście opłaca nam się samodzielnie wykańczać mieszkanie, kupując materiały z wyższym VAT-em. Ciągle bowiem 8 – procentową składką podatku objęte są tzw. usługi budowlane, czyli wynajęcie firmy wykończeniowej. Wg wykładni skarbówki zakup przynajmniej niektórych materiałów zlecony w ramach kompleksowej usługi budowlanej jest objęty 8 proc. VAT-em, czyli byłby tańszy, niż zakup samodzielny.

Według WGN formuła „pod klucz” jest średnio o 20 % droższa. To ciągle stosunkowo droga i mało rozpowszechniona forma oddawania mieszkań z rynku pierwotnego. Jest to jednak rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić czas i teoretycznie dające gwarancje lepszego wykonania. Na razie gruntowne wykończenie to ciągle jeszcze wyjątek w ofercie deweloperskiej, choć coraz częściej taka opcja pojawia się jako bonus, oferta promocyjna ze strony deweloperów.

Teresa Michniak
Doradca ds. Nieruchomości Mieszkaniowych

Omnie WGN Nieruchomosci

WGN - lider i największy polski Koncern Biur Obrotu Nieruchomościami. WGN to ponad ponad 500 agentów, analityków, rzeczoznawców, prawników oraz doradców ds. nieruchomości, inwestycji, finansów i przedsięwzięć deweloperskich. Eksperci WGN opracowują analizy i raporty, zarówno na potrzeby własne, jak i na sympozja, konferencje oraz na potrzeby inwestorów z całego świata. Wiedza ta cytowana jest jako eksperckie wypowiedzi w prasie i innych mediach. Rzetelne analizy pozwalają na bieżące urealnianie cen nieruchomości, co daje gwarancję szybkich transakcji.