Jak dbać o tulipany?

Jak dbać o tulipany?
Możliwość komentowania Jak dbać o tulipany? została wyłączona, 29/06/2012, przez␣, w␣ogród i balkon

Tulipany otrzymały swoją nazwę dzięki temu, że przypominają turbany – główne nakrycie głowy mieszkańców Wschodu. W Turcji z dzikich gatunków tulipanów wybierano te najlepsze i w ten sposób pojawiły się hodowle tych kwiatów. Później, już w XVII wieku tulipany przewieziono do Holandii, która obecnie też jest znana z miłości do tych kwiatów, skąd zaczęły się rozprzestrzeniać na cały świat. 

Wraz z rozwojem ogrodnictwa i pojawieniem się możliwości tworzenia hybryd tulipany zaczęto klasyfikować według gatunków. Dziś istnieje wiele gatunków różniących się od siebie kolorem, kształtem i rozmiarem. Znając niektóre zasady hodowli tych roślin, uda się stworzyć kwietnik, która was uraduje i wzbudzi zachwyt otoczenia.

Przed posadzeniem tulipanów wybierzcie odpowiednie miejsce na swojej działce: kwiaty bardzo dobrze ogląda się na tle zielonego trawnika, lecz takie sadzenie musi być odpowiednio duże – 30-50 stuk. Najlepsza głębokość dla cebulek to 10-12 cm, a odległość pomiędzy nimi powinna wynosić 8-10 cm. Wierzchnią warstwę darni należy zdjąć, następnie posypać 2-3 cm zwykłego piasku i ułożyć cebulki w kształcie koła lub kwadratu. Później trzeba przykryć je pisakiem i żyzną glebą.

Jeśli nie mamy trawnika, lepszym sposobem na posadzenie tulipanów będzie ułożenie cebulek w rządku. Wykopujemy dołki o głębokości 12-15 cm, obficie je zalewamy i wsypujemy 2-centymetrową warstwę piasku, na którą kładziemy cebulki w odległości 8-10 cm. Później zasypujemy je pisakiem i żyzną glebą.

W związku z tym, że tulipany to rośliny cebulowate, właściwy wybór cebulek to klucz do sukcesu, aby dobrze kwitły w następnym sezonie. Na każdej cebulce co roku wyrastają 2-3 cebulki-córki. Po zżółknięciu liści należy je wykopać i dobrze wysuszyć w półcieniu.

Po pięciu dniach spryskajcie cebulki środkiem grzybobójczym, pomoże to zapobiec chorobom grzybiczym. Po 30 min. znowu wysuszcie cebulki. Na początku najlepiej przechowywać je w gazowych woreczkach w suchym pomieszczeniu, które powinno być regularnie wietrzone. Należy utrzymywać temperaturę 17-20 st. Cel. Po powtórnym wysuszeniu cebulki należy wyjąć z woreczków i rozłożyć po 1-2 warstwy w skrzynkach. Co jakiś czas trzeba je przejrzeć i wyrzucić te, które zgniły.

Czasem wśród tulipanów pojawiają się niezwykle piękne kwiaty z białymi żyłkami. Niestety, jest to oznaka, że do waszego kwietnika dostał się wirus, który wywołał chorobę. Jeśli w odpowiednim czasie nie zniszczycie chorych kwiatów, stracicie wszystkie tulipany.

Tagi:␣
front

Omnie Justyna Kostrzewska

Specjalista ds. PR i marketingu w firmie Szybko.pl Sp. z o.o. od czerwca 2009 r. do lipca 2012 r. Jeden z redaktorów serwisu abcNieruchomości.pl. Absolwentka filologii rosyjskiej i etnologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowego Studium Public Relations.