Firmy z Luksemburga i Cypru coraz częściej kupują polskie nieruchomości

Możliwość komentowania Firmy z Luksemburga i Cypru coraz częściej kupują polskie nieruchomości została wyłączona, 21/07/2011, przez␣, w␣Europa, sprzedaż, świat

Wydawać by się mogło, że wśród osób prawnych lokujących kapitał na polskim rynku nieruchomości najwięcej będzie przedstawicieli takich krajów jak Niemcy, Francja, czy Wlk. Brytanii. W tym gronie można jednak także spotkać państwa, które na pierwszy rzut oka nie posiadają bliższych związków z Polską.

Obok takich krajów, jak Francja, czy Holandia, z których wywodzące się firmy nabyły w zeszłym roku w Polsce lokale mieszkalne i użytkowe o łącznej powierzchni wynoszącej odpowiednio blisko 180 tys. mkw. oraz ponad 100 tys. mkw., znajduje się Luksemburg. Podmioty zarejestrowane w tym Księstwie znajdują się na trzecim miejscu w zestawieniu, odpowiadając za kupno lokali zarówno mieszkalnych, jak i użytkowych o niemalże tej samej powierzchni, co ich holenderskie odpowiedniki. Poza tym warto dodać, że w ubiegłym roku stały się one właścicielami ponad 410 ha gruntów, zajmując trzecie miejsce tuż za wspomnianymi już instytucjami holenderskimi i niemieckimi. Podobnie rzecz się ma z podmiotami formalnie wywodzącymi się z Cypru, które plasują się w czołówce pod względem powierzchni nabytych w naszym kraju mieszkań. Wydawać by się mogło, że zarówno Luksemburg, jak i Cypr powinny być daleko w zestawieniu za takimi państwami, jak Wlk. Brytania, Irlandia, Francja, Niemcy czy mniejszym stopniu Hiszpania, gdzie istnieje spora grupa polskich emigrantów i ich potomków. Taka sytuacja nie oznacza jednak, że Polska stała się ziemią obiecaną dla przedsiębiorstw, funduszy inwestycyjnych, fundacji czy stowarzyszeń z Luksemburga i Cypru. W tym miejscu trzeba podkreślić, że obydwa ostatnie kraje ze względu na przepisy podatkowe stały się miejscem formalnego rejestrowania wielu międzynarodowych firm, których właściciele w rzeczywistości pochodzą z różnych stron świata, w tym także z Polski. Można więc zakładać, że w znacznej większości przypadków są to osoby prawne reprezentujące w rzeczywistości polski kapitał.

Powierzchnia polskich nieruchomości nabytych przez osoby prawne z zagranicy, w latach 2005 – 2010 (mkw.) (Źródło: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. na podst. danych https://www.mswia.gov.pl)

W jakim celu zagraniczne osoby prawne kupują polskie nieruchomości? W pierwszej kolejności trzeba zaznaczyć, że na tą grupę składają się w dużej mierze przedsiębiorstwa, którym niezbędne są nieruchomości do prowadzenia działalności w naszym kraju. Gdy w planach jest otwarcie biura czy salonu sprzedaży trzeba na początku zainwestować w powierzchnie komercyjne. W przypadku budowy zakładu czy magazynu zagraniczni inwestorzy muszą zacząć od kupna gruntu. Poza tym trzeba pamiętać, że międzynarodowe firmy prowadząc działalność w naszym kraju zwłaszcza na początku korzystają z zagranicznej kadry kierowniczej. W związku z tym często decydują się one na zakup mieszkań, z których korzystają pracownicy wyższego szczebla niemieszkający na stałe w Polsce.

 

Emmerson S.A.

Tagi:␣
front

Omnie Emmerson

Emmerson S.A. jest jednym z liderów polskiego rynku nieruchomości, prowadząc działalność w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, zarządzania, wyceny, rynku komercyjnego, doradztwa finansowego oraz analiz rynkowych.