Deweloperzy budują mieszkania na jedno kopyto

Deweloperzy budują mieszkania na jedno kopyto
1 comment, 27/10/2011, przez␣, w␣ceny, mieszkania, mieszkaniowe

Jak wynika z najnowszej edycji raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy” opracowanych przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. za III kwartał 2011 r. w głównych miastach najwięcej mieszkań zawiera się w przedziale cenowym pomiędzy 5 a 7 tys. zł/mkw. Wyjątek stanowi Warszawa, gdzie największe szanse znalezienia nowego M mają osoby zainteresowane kupnem mieszkania w cenie od 7 do 9 tys. zł/mkw.

We wszystkich segmentach cenowych powyżej 7 tys. zł najwyższy odsetek jednostek mieszkalnych jest w Warszawie. W stolicy również najmniej jest mieszkań najtańszych – lokale w cenie do 5 tys. zł/mkw. stanowią tutaj rzadkość. Taka sytuacja jest w pierwszym rzędzie wynikiem poziomu zarobków warszawiaków, a w drugiej kolejności kosztów budowy. W Warszawie ceny działek deweloperskich osiągają najwyższe poziomy, również koszty robocizny należą do najwyższych w kraju. Największy odsetek tanich lokali mieszkalnych, bo blisko jedna trzecia znajduje się w Gdańsku. Z kolei w Poznaniu występuje najbardziej jednorodna oferta – więcej niż trzy na cztery mieszkania znajdują się w przedziale od 5 do 7 tys. zł/mkw.

Struktura cenowa mieszkań na rynku pierwotnym, III kwartał 2011 r. (Źródło: Raporty „Pierwotny rynek mieszkaniowy. III kwartał 2011 r.” dla poszczególnych miast, Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.)

Sytuację w każdym z miast można odebrać, jako swoiste „spłaszczanie” się oferty. Taka strategia jest podyktowana sytuacją gospodarczą. Przedstawiciele branży mają świadomość, że inwestycja składająca się z mieszkań, których ceny będą przewyższać najpopularniejszy w danym mieście przedział cenowy, może mieć problem ze znalezieniem nowych mieszkańców. W związku z tym obecnie deweloperzy wolą nie ryzykować koncentrują, więc swoją uwagę głównie na mieszkaniach o średniej cenie i takim też standardzie. Na tym tle ciekawie wygląda sytuacja w Krakowie, jedynym mieście w analizowanym gronie, gdzie przeciętna stawka jest nieznacznie wyższa od górnego ograniczenia najliczniejszego przedziału cenowego.

 

Materiał został opracowany na podstawie wybranych fragmentów raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy. III kwartał 2011 r.” dla Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Gdańska opracowanych przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. Szczegółowa analiza, w tym analiza poziomu sprzedaży, dostępna w pełnej wersji wymienionego raportu.

Kontakt: [email protected]

 

Emmerson S.A.

Tagi:␣
front

Omnie Emmerson

Emmerson S.A. jest jednym z liderów polskiego rynku nieruchomości, prowadząc działalność w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, zarządzania, wyceny, rynku komercyjnego, doradztwa finansowego oraz analiz rynkowych.

Jeden komentarz

  1. lidka
    27 października, 2011 11:17

    dlatego ja szukałam domu pod warszawa. Cenowo prawie na jedno wychodzi. Przymierzam się do kupna w Jastrzębniku. domy Villania zrobiły na mnie takie wrażenie, że nie moge się doczekac, gdy będę tam mieszkać 🙂