Cała Polska buduje domy

Cała Polska buduje domy
Możliwość komentowania Cała Polska buduje domy została wyłączona, 30/05/2011, przez␣, w␣budowlane, ceny, działki, finanse, grunty, inwestycyjne, nieruchomości, porady, rolne

Po kryzysowym zahamowaniu, odżywa runek nieruchomości. Rośnie liczba nowych inwestycji, a prym wiodą inwestorzy indywidualni.

Oznaki ożywienia widać we wszystkich sektorach. Rusza rynek nieruchomości komercyjnych. Według Cushmann & Wakefield, w 2010 roku suma podpisanych umów wyniosła 2 mld euro, co jest najlepszym wynikiem od trzech lat. Rynek mieszkaniowy też budzi się z letargu. Potwierdzają to informacje Głównego Urzędu Statystycznego. W styczniu i lutym rozpoczęto budowę 13 678 mieszkań, co stanowi wzrost o ok. 24 proc. w stosunku do analogicznego okresu w poprzednim roku.

Deweloperzy w ostatnich latach zamrozili wiele inwestycji oraz wstrzymywali się z uruchomieniem nowych. Skutkuje to małą liczbą oddawanych obecnie do użytku mieszkań. Niedługo jednak się to zmieni, ponieważ wzrasta liczba rozpoczynanych inwestycji. W dwóch pierwszych miesiącach 2011 roku deweloperzy uruchomili inwestycje, dzięki którym przybędzie o 22 proc. więcej mieszkań niż w styczniu i lutym 2010 roku. Nie do nich jednak należy obecnie palma pierwszeństwa.

Najwięcej w Polsce budują nie deweloperzy, spółdzielnie czy gminy, a inwestorzy indywidualni. W dwóch pierwszych miesiącach 2011 roku prawie 65 proc. nieruchomości oddanych do użytku to właśnie ich zasługa. Inwestorzy indywidualni w tym czasie rozpoczęli również realizację 6 541 inwestycji, co daje wzrost o prawie 39 proc. w stosunku do 2010 r. Efektem budowlanej aktywności inwestorów indywidualnych są przede wszystkim domy jednorodzinne. W ubiegłym roku najwięcej takich inwestycji, bo blisko 13,7 tysiąca, zrealizowano na Mazowszu, które zdystansowało pozostałe regiony Polski.

Najwięcej ludzi w Polsce osiedla się obecnie w gminach otaczających duże ośrodki miejskie. Zjawisko to jest najbardziej widoczne w okolicach Warszawy, a szczególnie z jej południowo-zachodniej strony. Ma to związek z prężnie rozbudowywaną z tej strony stolicy infrastrukturą komunikacyjną. Właśnie na tych terenach najbardziej opłaca się inwestować w ziemię, która w przyszłości będzie wykorzystana pod budowę domów.

Tagi:␣
front

Omnie Hubert Telecki

Hubert Telecki, współzałożyciel i członek zarządu Wealth Solutions Inwestycje Ziemskie, spółki zajmującej się grupowymi inwestycjami w ziemię rolną, w celu jej późniejszego przekształcenia w małe działki budowlane. Posiada bogate doświadczenie z bankowości, zarówno w obszarze finansowania, wymiany walut, instrumentów pochodnych oraz zarządzania gotówką dla firm i korporacji, a także w sprzedaży produktów finansowych klientom korporacyjnym i indywidualnym. Jest absolwentem dwóch kierunków Szkoły Głównej Handlowej (Finanse i Bankowość oraz Zarządzanie i Marketing), a także programu CEMS (Community of European Management Schools), gdzie uzyskał tytuł CEMS Master in International Management.