Architektura i design razem dla ludzkości, czyli  o czym rozmawiać będą uczestnicy 7. edycji  4 Design Days?

Architektura i design razem dla ludzkości, czyli  o czym rozmawiać będą uczestnicy 7. edycji  4 Design Days?
Możliwość komentowania Architektura i design razem dla ludzkości, czyli  o czym rozmawiać będą uczestnicy 7. edycji  4 Design Days? została wyłączona, 21/11/2022, przez␣, w␣Headline, Uncategorized

Katowice 21.11.2022 r. Ludzkość w XXI wieku odniosła niewyobrażalny sukces  – buduje się więcej i wyżej niż kiedykolwiek, a dostęp do towarów i usług jest  praktycznie nieograniczony. Tak dynamiczny rozwój świata ma jednak swoją  cenę – obnaża szereg nieznanych wcześniej wyzwań, takich jak: zmiany  klimatyczne, kryzys surowcowy, niepohamowany konsumpcjonizm, nierówności  społeczno- ekonomiczne, starzejące się społeczeństwo, bezdomność czy  epidemie. Czas więc na refleksję – czy zmierzamy w dobrym kierunku? Na to i na  wiele innych pytań odpowiedzą uczestnicy 7. edycji 4 Design Days, która  odbędzie się pod hasłem Together 4 Humanity, w dniach 26-29 stycznia 2023 r.  w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. 

– Architekci, urbaniści, projektanci, politycy, doświadczeni deweloperzy i firmy  budowlane oraz światowy kapitał – to m.in. autorzy scenariusza dalszego  rozwoju świata. 4 Design Days 2023 chce być miejscem ich spotkań i wymiany  opinii – mówi Małgorzata Burzec-Lewandowska, autorka programu 4 Design  Days. – Podczas najbliższej edycji na architektów, designerów, urbanistów,  deweloperów, inwestorów oraz władze samorządowe czekać będą nowe i ważne  tematy. Swoją obecność potwierdzili już wspaniali goście z kraju i zagranicy,  zatem szykują się gorące dyskusje i spektakularne wystąpienia na designerskich  scenach – dodaje Robert Posytek, autor programu 4 Design Days. 

Oczy świata designu zwrócone w stronę Ukrainy 

Trwa wojna w Ukrainie. Architektura i design nie walczą na polu bitwy, ale  pomagają zwalczać kryzys wywołany wojną, falą uchodźców czy nierównością  społeczną. Kolejna walka stoczy się tuż po tym, kiedy zamilkną strzały. Odbudowa  zrujnowanej Ukrainy stanie się największym europejskim projektem  budowlanym XXI wieku. Każde działanie muszą poprzedzić dialog, burza mózgów,  a także konsultacje w szerokim gronie specjalistów z wielu dziedzin. Podczas  7. edycji, 4 Design Days odda scenę ukraińskim architektom i projektantom, by  promować ich twórczość i wspólnie rozmawiać o przyszłości. 

Zrównoważone projektowanie 

Ważnych tematów dla branży jest znacznie więcej. Należy zmierzyć się  z różnorodnością w aspekcie społecznym, gospodarczym, energetycznym i surowcowym. Trzeba również mądrze zaspakajać potrzeby konsumpcyjne,  a także otaczać się takimi budynkami i rzeczami oraz tak je projektować  i wytwarzać, by nie wystawić za to wysokiego rachunku planecie. Świat  potrzebuje produktów, które będą cieszyć oko, ale będą też służyć długo  i przetrwają ulotne mody. Hasła na dziś to zatem ESG – w każdym aspekcie  architektury i projektowania oraz na każdym etapie życia produktu i budynku, 

a także efektywność energetyczna. I o tym będzie mowa podczas 7. edycji 4 Design Days.  

Co jeszcze? 

Uwaga uczestników 4 Design Days zostanie również zwrócona ku współczesnemu  projektowaniu budynków. Podczas sesji „Ponadczasowe, zrównoważone i ładne  – jak projektować budynki?” goście rozmawiać będą o tym, jak w dzisiejszych  czasach powinny wyglądać funkcjonalne domy i mieszkania, biura, centra  handlowe, hotele czy budynki użyteczności publicznej. 

Przepisu na ponadczasowe produkty poszukają uczestnicy  sesji „Cel: długowieczność. Jak tworzyć przedmioty, które nie będą śmieciami?”  Spróbują oni znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób tworzyć rzeczy, które  będą piękne i trwałe, tak by ludzie chcieli zachować je na dłużej. 

Jednym z najważniejszych tematów związanych z designem będzie również panel  dyskusyjny dotyczący recyklingu. Drewno, kamień, stal – to nie wszystkie  surowce, po które sięgają producenci i twórcy wyposażenia wnętrz. Uczestnicy  sesji „Recykling wkracza na salony” dowiedzą się, jak produkować i projektować 

materiały wykończeniowe, meble i dodatki z myślą o ograniczaniu konsumpcji  surowców. Ponadto podjęty zostanie temat świadomej produkcji mebli, która  realizuje cele gospodarki o obiegu zamkniętym. Goście sesji „Meble  produkowane świadomie” wspólnie podejmą się predykcji dotyczącej tego, jak  rynek meblarski będzie wyglądał za 10 lat.  

W ramach tegorocznej edycji przygotowano również wiele inspirujących  warsztatów dotyczących pracy architekta. Ich uczestnicy rozmawiać będą między 

innymi o tym, jak budować markę architekta w dobie rynkowych wyzwań, jak  podążać za trendami i oczekiwaniami, czy jak przygotować się do dekarbonizacji. 

Podczas wydarzenia zostaną przyznane nagrody w ramach plebiscytu Dobry  Design 2023, który ma na celu wyłonienie nowych ikon polskiego designu  i twórców, którzy w DNA swojej działalności mają wpisaną troskę o dobry design,  wysoką jakość i długowieczność produktu oraz zorientowanie na zrównoważony  rozwój.  

W trakcie wieczornej gali, którą zaplanowano pod koniec pierwszego dnia  wydarzenia, nagrodzone zostaną również budynki oraz wnętrza z najlepszą  architekturą i designem w konkursie Property Design Awards.  

Nowością w programie 4 Design Days jest konkurs fotograficzny organizowany  pod hasłem „Miasto – czy idziemy w dobrą stronę?”. Jego celem jest próba  udzielenia odpowiedzi na pytanie, co do powiedzenia na temat zmieniającego się świata i społeczeństwa mają architekci, designerzy i twórcy przestrzeni  miejskiej. 

Omnie Katarzyna Maciak