30% Polaków nie wie że sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana

30% Polaków nie wie że sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana
Możliwość komentowania 30% Polaków nie wie że sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana została wyłączona, 18/04/2011, przez␣, w␣mieszkaniowe, porady

Niespełna dwie trzecie planujących sprzedać nieruchomość wie, że taka transakcja wiąże się z koniecznością zapłaty podatku – wskazują badania Home Broker. Niska wiedza na ten temat wynika ze skomplikowanych i często zmieniających się przepisów podatkowych. Najbardziej znaną ulgą jest ta, która uprawnia do zbycia nieruchomości bez podatku po pięciu latach od zakupu.

Sprzedaż nieruchomości prywatnej jest obciążona podatkiem dochodowym. Wynika to z art. 10 ust 1 pkt 8 ustawy o PIT. Niestety nie wszyscy mają tego świadomość – wskazują badania ankietowe przeprowadzone w dniach 15-22 kwietnia w oddziałach Home Broker w dużych miastach Polski. Badanie przeprowadzone było anonimowo na grupie 1361 respondentów. Jedna czwarta badanych zamierza w najbliższym czasie sprzedać nieruchomość.

Osoby młode rzadziej wiedzą o podatku

Świadomość istnienia podatku od zbycia nieruchomości rośnie wraz z wiekiem. O ile w grupie badanych do 25. roku życia 50% deklaruje, że wie o takim obciążeniu na rzecz fiskusa, to w grupie wiekowej 46-55 lat jest to już 71% badanych (najbardziej świadoma grupa wiekowa). Wynika to stąd, że osoby starsze częściej dokonują transakcji na rynku nieruchomości, np. zamieniając mniejsze mieszkania na większe, bądź położone w lepszej lokalizacji, zatem stykają się z problemem opodatkowania. Z kolei po 55, roku życia mobilność mieszkaniowa zmniejsza się (66% wie o istnieniu podatku).

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.