Zabytkowa Aleja Kasztanowców w Katowicach zabłyśnie dzięki budowie Home Concept Design Park 

Zabytkowa Aleja Kasztanowców w Katowicach zabłyśnie dzięki budowie Home Concept Design Park 
Możliwość komentowania Zabytkowa Aleja Kasztanowców w Katowicach zabłyśnie dzięki budowie Home Concept Design Park  została wyłączona, 21/06/2022, przez␣, w␣Headline, Uncategorized

Funkcjonująca w katowickim Roździeniu Galeria Wnętrz Home Concept przeobrazi się w Home Concept Design Park – nowoczesny park aranżacji wnętrz, którego klienci skorzystają z kompleksowej oferty. Inwestor, Grupa AB Development, w ramach rozbudowy kompleksu zadba także o zabytkową Aleję Kasztanowców, znajdującą się w bezpośrednim sąsiedztwie. To pozostałość drogi, która w przeszłości wiodła do najstarszego budynku w Katowicach – Folwarku w Dąbrówce Małej z XV wieku.

Design rozkwitnie w cieniu kasztanowców

Inspirujące ekspozycje, produkty podążające za aktualnymi trendami, nowości branżowe, spotkania dla architektów i projektantów, a także możliwość skorzystania z ich wiedzy i umiejętności – to wszystko znajdzie swoje miejsce pod dachem Home Concept Design Park. Koncept parku aranżacji wnętrz wyrasta z przekonania, że dobry design i otaczanie się pięknem, stanowią o jakości, komforcie i radości życia, dodając codzienności wysublimowanego smaku i charakteru. Stąd zamysł, aby, rozbudowując tę przestrzeń i wprowadzając nowych najemców, nie tylko poszerzyć ofertę kompleksowej aranżacji wnętrz, ale także znacząco rozwinąć możliwość skorzystania z usług projektowania i profesjonalnego doradztwa w tym zakresie.

Docelowo, park aranżacji wnętrz ulokowany przy Alei Roździeńskiego 191 będzie się składał z trzech obiektów o łącznej powierzchni około 20 tys. m². W ramach drugiego etapu, już w 2023 roku, oferta Home Concept Design Park zostanie wzbogacona o salony marek, którym inwestor odda do dyspozycji powstający obecnie budynek. Wśród najemców znajdzie się wyjątkowy, holistyczny koncept KOMFORT home, z szeroką propozycją produktów wykończeniowych, a także dodatków do aranżacji i dekoracji wnętrz. W nowej odsłonie katowickiego parku aranżacji wnętrz swoje salony otworzą również m.in. marki premium: Dion i IWC Home. Tym sposobem Home Concept Design Park rozszerzy dostępną ofertę jakościowych mebli.

Estetyczną spójność parku aranżacji wnętrz w ramach rozbudowy zapewni rearanżacja funkcjonującego budynku Home Concept, w którym mieści się największy w Polsce salon Maxfliz. Zmiana fasady i metamorfoza tej przestrzeni będzie przebiegać równolegle z budową nowego obiektu.

– Naszą ambicją jest stworzenie najbardziej metropolitalnego parku aranżacji wnętrz w regionie i jeszcze lepsze dopasowanie oferty do potrzeb współczesnego klienta z segmentu premium. Chcielibyśmy, żeby Home Concept Design Park był destynacją pierwszego wyboru dla wszystkich planujących budowę, remont czy wykończenie wnętrza, w tym również dla specjalistów, którzy – jesteśmy pewni – docenią potencjał tego konceptu, jego skalę i jakość – mówi Krzysztof Kołaszewski, Inwestor Home Concept Design Park.

Przestrzeń rekreacyjna dla klientów, mieszkańców i branżowców

Całości projektu parku dopełni rewitalizacja jego szczególnej części – Alei Kasztanowców, na którą składają się szpalery 22. wiekowych drzew, znajdujących się pod opieką konserwatora zabytków. Aleja prowadzi do zabytkowego Starego Młyna, stanowiąc element pobliskiego Folwarku Dąbrówka Mała. Zamiarem inwestora Home Concept Design Park jest rewitalizacja alei i zintegrowanie jej – z poszanowaniem zabytkowej i przyrodniczej wartości – z pozostałymi przestrzeniami nowego parku aranżacji wnętrz. To podejście jest kropką nad „i” w definiowaniu marki i wyjątkowości miejsca, jakim będzie Home Concept Design Park. 

U podstaw rewitalizacji Alei Kasztanowców leży przekonanie, że naturalnym ludzkim pragnieniem jest przebywanie w otoczeniu, które – obok spełniania funkcji estetycznych i funkcjonalnych – będzie również bezpieczne i komfortowe. Dotyczy to zarówno przestrzeni wewnętrznej, którą reprezentuje dom, mieszkanie lub codziennie miejsce pracy, jak i zewnętrznej, w tym przypadku urbanistycznej, w której szczególną wartością jest harmonijne współistnienie z naturą.

Plan rewitalizacyjny Alei Kasztanowców uwzględnia udostępnienie obecnie ogrodzonego terenu dla spacerów i innych form spokojnej rekreacji. Służyć temu będą m.in. elementy tzw. małej architektury w postaci ławek parkowych, czy nowoczesnego oświetlenia. Na terenie alei zostanie również zbudowany drewniany pomost na wzór tych, które można często spotkać w parkach krajobrazowych. Dodatkowo kasztanowce zostaną wydobyte z mroku przez efektowną iluminację. Projekt uwzględnia również plenerową powierzchnię ekspozycyjną dla najemców, a także przestrzeń eventową o wysokim potencjale do wykorzystywania na płaszczyźnie społecznej, branżowej i komercyjnej. 

Inwestycja z korzyścią dla środowiska

Projekt rozbudowy Home Concept Design Park uwzględnia dobro otoczenia przestrzeni, która w nowej odsłonie może służyć jeszcze wielu pokoleniom. Symbolika kasztanowców jest uzupełnieniem tego zamysłu – kiedyś wierzono, że kasztany wypędzają z chat wszelkiego rodzaju zło, a także przynoszą szczęście i spokój ducha. Home Concept Design Park wraz z ekoodpowiedzialnie zagospodarowaną okolicą ma duży potencjał do stworzenia synergii pomiędzy otoczeniem wewnętrznym i zewnętrznym człowieka. Jako spójna z otoczeniem całość, stanowić będzie pomost do znalezienia życiowej równowagi, drzemiącej w codziennej przestrzeni. 

– Zrównoważony rozwój jest optymalnym środowiskiem dla jakościowego designu. W tworzeniu Home Concept Design Park kierujemy się czułością na otaczające nas piękno, czego symbolicznym wyrazem jest właśnie rewitalizacja Alei Kasztanowców. W naturze, zieleni, ekologii i trosce o dziedzictwo przyrodnicze widzimy ogromną inspirację dla projektowania podążającego z duchem czasu. Kasztanowce są szlachetnym dopełnieniem naszego parku i metaforą podróży z przeszłości do nowoczesności – podsumowuje Krzysztof Kołaszewski.  

Inwestorem Home Concept Design Park jest Grupa AB Development, a jego głównym wykonawcą – Grupa Inbud Bielsko. Budowa nowego obiektu została już oficjalnie rozpoczęta.

Omnie Katarzyna Maciak