Wyższe dochody i niskie stopy procentowe zachęcają do sięgania po kredyty hipoteczne

Wyższe dochody i niskie stopy procentowe zachęcają do sięgania po kredyty hipoteczne
Możliwość komentowania Wyższe dochody i niskie stopy procentowe zachęcają do sięgania po kredyty hipoteczne została wyłączona, 05/10/2015, przez␣, w␣kredyty

Rozluźnienie polityki pieniężnej oraz poprawiające się dochody polskich rodzin – to główne czynniki sprzyjające zwiększeniu popularności kredytów hipotecznych – wyjaśnia Rafał Tomkowicz, autor poradnika „Dekalog świadomego pożyczania”.

Po ostatniej obniżce przez Radę Polityki Pieniężnej, stopy procentowe, a co za tym idzie – stawka WIBOR, są w Polsce na rekordowe niskim poziomie.  Jeszce w trzecim kwartale 2012 r. podstawowa stopa procentowa była na poziomie 4,75%, natomiast dziś to jedynie 1,5%.

Ten gwałtowny spadek sprawia to, że oprocentowanie kredytów hipotecznych jest wyjątkowo atrakcyjne i prowadzi do zwiększenia możliwości pożyczkowych Polaków, a co za tym idzie – zaciągania zobowiązań finansowych w wyższej kwocie. Jednocześnie wciąż trwa dobra pasja polskiej gospodarki – wskaźniki makroekonomiczne stale idą w górę. Polacy odczuwają to w swoich portfelach, bo zarobki rosną, więc zwiększa się grono osób, które stać na kredyt mieszkaniowy. To sprawia, że banki coraz chętniej udzielają kredytów hipotecznych chętnym klientom (przy czym efekty obniżki stóp będą widoczne wyraźnie w drugiej połowie roku).

Przyszli kredytobiorcy muszą jednak pamiętać, że niski poziom stóp procentowych, dzięki których raty kredytów są dziś wyjątkowo atrakcyjne, nie będzie stanem permanentnym – przestrzega Rafał Tomkowicz. Polityka pieniężna zostanie prawdopodobnie nieco zaostrzona najpóźniej na przełomie lat 2016/2017, co będzie wiązało się z koniecznością regulowania wyższych rat miesięcznych kredytu.

– Nie mówimy tu drastycznych podwyżkach, nie powinniśmy się bać powtórki sytuacji z udzielania kredytów w walutach obcych. Nie ma tu żadnego ryzyka związanego wahaniami kursów walut – uspokaja Rafał Tomkowicz. Ekspert podkreśla jednak, że trzeba mieć na uwadze, iż rata kredytu udzielanego na kilkadziesiąt lat nie będzie cały czas na takim samym, niskim poziomie i pamiętać o tym podejmując decyzję o wieloletnim zadłużeniu obecnie, gdy niskie oprocentowanie temu sprzyja.

Cała wypowiedź Rafała Tomkowicza dostępna jest w serwisie sfera-finansow.pl.

Omnie Sfera Finansów

Sfera-Finansow.pl to niezależna porównywarka usług finansowych, której głównym zadaniem jest dostarczanie rzetelnej informacji na temat produktów bankowych dostępnych na polskim rynku finansowym. Serwis generuje dużą ilość raportów i rankingów, które mają pomóc użytkownikom w dokonaniu właściwego wyboru poszukiwanych usług, jak również opiera ocenę produktów na podstawie niezależnych opinii wystawianych przez samych Internautów. Na portalu można również skorzystać z bezpłatnych porad ekspertów, dotyczących najkorzystniejszych rozwiązań w sferze doboru odpowiednich opcji kredytowania nieruchomości, bądź budowaniu portfela dobrych oszczędności.