Wizja lokalna

Wizja lokalna
Możliwość komentowania Wizja lokalna została wyłączona, 16/06/2011, przez␣, w␣bez kategorii, porady, prawo

Kolejny fragment książki „Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie” autorstwa Jacka Chołoniewskiego. Książkę tę można kupić na www.JakKupicMieszkanie.net . Użytkownicy portalu abcNieruchomości do każdej zamówionej książki otrzymają oryginalny prezent – płaską lupę o formacie karty kredytowej w estetycznym pokrowcu. Aby otrzymać ten prezent należy podać przy zakupie kod promocji: ABC.

Wybierając się na oglądanie mieszkania, będziesz też na pewno interesować się nie tylko nim samym, ale także budynkiem, w którym się znajduje, oraz jego bliższą i dalszą okolicą. Jest tak dlatego, bo stan i lokalizacja budynku, w którym znajduje się mieszkanie są równie ważne, a może i ważniejsze, niż sama jakość wnętrza mieszkania. Brudna i zrujnowana łazienka czy kuchnia nie wyglądają dobrze, ale można je przecież wyremontować, rozpadające się okna, zniszczoną klepkę czy obtłuczoną wannę wymienić, a odpadający tynk naprawić. Oznacza to dodatkowe koszty, ale przynajmniej jest wykonalne. Natomiast na stan budynku będziesz mieć wpływ raczej niewielki, a na bliższą i dalszą okolicę, żaden.

Oglądanie mieszkania to dobra okazja, aby poprosić właściciela lub pośrednika, aby przekazali ci następujące zestawienia i informacje:

–        Szczegółowe zestawienie wysokości wszystkich opłat za mieszkanie (ogrzewanie, administracja, wywóz śmieci, itd.). O tym, co powinno zawierać, napisałem w rozdziale „Wysokość miesięcznych opłat” (strona 15).

–        Kopię wypisu z ksiąg wieczystych. Znajdujący się na niej numer, pod jakim mieszkanie figuruje w tych księgach, umożliwi ci sprawdzenie (przez internet lub ewentualnie bezpośrednio w sądzie), czy wypis ten jest aktualny.

–        Akt notarialny sprzedaży mieszkania lub inny dokument, z którego wynika jak obecny właściciel nabył mieszkanie, które chce sprzedać.

–        Plan mieszkania z zaznaczonymi wymiarami i powierzchnią poszczególnych pomieszczeń. Jeśli właściciel takiego planu nie ma – wykonaj odręczny szkic, zmierz każde pomieszczenie i zaznacz wyniki na szkicu.

–        Świadectwo (certyfikat) energetyczne mieszkania (o ile mieszkanie je posiada). Więcej na ten temat piszę w rozdziale „Załatw świadectwo energetyczne” (strona 75).

Zsumuj powierzchnię wszystkich pomieszczeń i sprawdź, czy zgadza się z podaną ci przez właściciela powierzchnią całkowitą mieszkania. Jest to o tyle ważne, że czasem sprzedający mieszkanie jako jego powierzchnię podaje liczbę metrów kwadratowych wpisaną w księdze wieczystej w rubryce „obszar”. A rubryka ta może też uwzględniać oprócz powierzchni samego mieszkania także powierzchnię innych, przynależnych do niego pomieszczeń niemieszkalnych (np. komórki lokatorskiej, garażu).

Oprócz sprawdzenia powierzchni mieszkania zmierz też jego wysokość (i porównaj z informacją, jaką na ten temat uzyskałeś od właściciela).

Tagi:␣
adEstymator

Omnie Jacek Chołoniewski

Niezależny analityk i dziennikarz ekonomiczny. Były pracownik naukowy PAN i UW, doktor nauk fizycznych. Dyrektor generalny wydawnictwa Estymator.