Polacy częściej kupują na rynku wtórnym

Możliwość komentowania Polacy częściej kupują na rynku wtórnym została wyłączona, 16/06/2011, przez␣, w␣mieszkaniowe, raporty

Wybór rynku wtórnego najczęściej motywowany jest z kolei chęcią zakupu mieszkania, które można zobaczyć, rozwiniętą infrastrukturą oraz możliwością szybkiego wprowadzenia się.

W miastach dużych i średniej wielkości, w których znajdują się placówki Home Broker, średnio jedna na trzy transakcje zakupu mieszkania przypadło w I półroczu br. na rynek pierwotny. W Warszawie na kupno nowego lokalu od dewelopera zdecydowała się jednak mniej więcej połowa nabywców. Statystyki dla poszczególnych miast różnią się, ze względu na różną aktywność inwestycyjną deweloperów, a także odmienne relacje cenowe między rynkiem pierwotnym i wtórnym.

Nie kupują kota w worku

Za lokalami używanymi przemawiają zupełnie inne przyczyny. Hierarchia motywów ma w tym przypadku następujący kształt:

1.    zakup już istniejącego lokalu, który można zobaczyć,
2.    rozwinięta infrastruktura (komunikacja, punkty usługowe),
3.    możliwość szybkiego wprowadzenia się,
4.    uniknięcie ryzyka nieukończenia budowy,
5.    chęć zakupu wykończonego mieszkania,
6.    w wybranej lokalizacji nie ma mieszkań nowych.

Używane mieszkanie to mniejsze ryzyko

Dla osób, które chcą kupić mieszkanie używane jednym z podstawowych powodów jest możliwość zobaczenia nabywanego lokalu. Aż dla 93% respondentów jest to bardzo istotne lub średnio istotne. Takie osoby nie są zainteresowane zakupem mieszkania na podstawie planu czy wizualizacji w folderze. Kolejny ważny czynnik to możliwość szybkiego wprowadzenia się. Jest istotny lub bardzo istotny dla 88% badanych. Do rynku wtórnego najrzadziej przekonuje z kolei fakt, że w wybranej lokalizacji nie ma nowych mieszkań. Jest to czynnik nieistotny dla 35% badanych, którzy wybrali rynek wtórny.

 

 

Tagi:␣
front

Omnie Bartosz Turek

Kierownik działu analiz Lion’s Bank. Ukończył studia podyplomowe z zakresu wyceny nieruchomości na Politechnice Warszawskiej. Analityk rynku nieruchomości w Lion's House Sp. z o.o. i w Idea Bank SA oddział Lion’s Bank w Warszawie. Specjalizuje się w tematyce prawnej i administracyjnej dotyczącej rynku mieszkaniowego, posiada bogatą wiedzę na temat czynników determinujących wartość nieruchomości.