Polacy częściej kupują na rynku wtórnym
Wybór rynku wtórnego najczęściej motywowany jest z kolei chęcią zakupu mieszkania, które można zobaczyć, rozwiniętą infrastrukturą oraz możliwością szybkiego wprowadzenia się.
W miastach dużych i średniej wielkości, w których znajdują się placówki Home Broker, średnio jedna na trzy transakcje zakupu mieszkania przypadło w I półroczu br. na rynek pierwotny. W Warszawie na kupno nowego lokalu od dewelopera zdecydowała się jednak mniej więcej połowa nabywców. Statystyki dla poszczególnych miast różnią się, ze względu na różną aktywność inwestycyjną deweloperów, a także odmienne relacje cenowe między rynkiem pierwotnym i wtórnym.
Nie kupują kota w worku
Za lokalami używanymi przemawiają zupełnie inne przyczyny. Hierarchia motywów ma w tym przypadku następujący kształt:
1. zakup już istniejącego lokalu, który można zobaczyć,
2. rozwinięta infrastruktura (komunikacja, punkty usługowe),
3. możliwość szybkiego wprowadzenia się,
4. uniknięcie ryzyka nieukończenia budowy,
5. chęć zakupu wykończonego mieszkania,
6. w wybranej lokalizacji nie ma mieszkań nowych.
Używane mieszkanie to mniejsze ryzyko
Dla osób, które chcą kupić mieszkanie używane jednym z podstawowych powodów jest możliwość zobaczenia nabywanego lokalu. Aż dla 93% respondentów jest to bardzo istotne lub średnio istotne. Takie osoby nie są zainteresowane zakupem mieszkania na podstawie planu czy wizualizacji w folderze. Kolejny ważny czynnik to możliwość szybkiego wprowadzenia się. Jest istotny lub bardzo istotny dla 88% badanych. Do rynku wtórnego najrzadziej przekonuje z kolei fakt, że w wybranej lokalizacji nie ma nowych mieszkań. Jest to czynnik nieistotny dla 35% badanych, którzy wybrali rynek wtórny.