Więcej nowych mieszkań w Rzeszowie i Warszawie
W polskich miastach nieruchomości mają średnio 62,7 mkw. Na wsiach – przeciętnie 87,8 mkw.
Co ciekawe, w miastach wojewódzkich ostatnie dziesięć lat przyniosło powiększenie przeciętnego mieszkania o 2,1 mkw. To odpowiednik skromnej garderoby, spiżarni lub niewielkiej ubikacji .
Dodaje, że przeciętne mieszkanie ma w Polsce 71,6 m kw. – Taki wynik to zasługa nazewnictwa przyjętego przez GUS w publikowanych statystykach. Za mieszkanie urząd przyjmuje bowiem zarówno lokal mieszkalny jak i dom jednorodzinny . I to właśnie domy znacznie podnoszą średnią. Widać to chociażby przy porównaniu przeciętnej wielkości nieruchomości na wsiach, gdzie dominują domy i w miastach, gdzie trzon budownictwa stanowią budynki wielorodzinne. I tak średnia wielkość nieruchomości w mieście to 62,7 mkw., a na wsi 87,8 m kw.
Warto zwrócić uwagę na Rzeszów. To tu mieszkania są największe. W 2012 roku przeciętne lokum miało 65,9 mkw. Dla porównania – średnia dla miast wojewódzkich to 60 mkw. Powyżej tej wartości znajdują się też Poznań (64,5 m kw.), Opole (63,8 mkw.), Zielona Góra (62,1 mkw.), Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Białystok i Wrocław.
Dodaje, że na drugim biegunie jest Łódź – miasto wojewódzkie o najmniejszych mieszkaniach. Tu przeciętna powierzchnia w 2012 roku była na poziomie 53,9 mkw. Kolejny w rankingu Kraków uzyskał już wynik na poziomie 57 mkw. Niewiele większe mieszkania można znaleźć w Bydgoszczy (57,4 mkw.) i Toruniu (57,9 mkw.), a tuż za nimi plasuje się Warszawa ze skromnym wynikiem 58,5 mkw.