Trwały i przyjazny środowisku dom z modułów

Trwały i przyjazny środowisku dom z modułów
Możliwość komentowania Trwały i przyjazny środowisku dom z modułów została wyłączona, 28/09/2012, przez␣, w␣dolnośląskie, domy, mieszkaniowe, porady, regiony, Wrocław

Budowa domu należy do jednych z najważniejszych inwestycji w życiu człowieka, ponieważ dotyczy stworzenia miejsca do życia, które ma służyć pokoleniom. Budynek wykonany z prefabrykowanych modułów, dzięki zastosowaniu w procesie budowy wysokiej jakości surowców, stanowi trwałe, tanie w eksploatacji, ekologiczne rozwiązanie na długie lata.


Budynki modułowe powstają szybciej niż domy murowane. Mogą przybierać dowolne kształty i rozmiary, zachowując wytrzymałość nieosiągalną dla konwencjonalnego budownictwa. Do budowy domu szkieletowego wykorzystuje się przygotowane odpowiednio wcześniej w fabryce gotowe moduły. Po przygotowaniu specjalnych rysunków montażowych i projektu roboczego dostosowanego do technologii, przystępuje się do montażu ścian zewnętrznych i nośnych na wielkopowierzchniowym stole, co czyni proces produkcji bardzo dokładnym. Gotowe elementy trafiają następnie na plac budowy gdzie w ciągu kilku dni są montowane. Na cały budynek w stanie deweloperskim czeka się nie dłużej niż 3 miesiące. W procesie przygotowania modułów najlepiej sprawdzają się komponenty pochodzące ze Skandynawii: gwoździe, wkręty, kleje montażowe i w szczególności drewno.

Drewno z północy Europy jest wytrzymałym surowcem. Wpływa na to mroźny klimat, w którym powoli rośnie. Po poddaniu właściwej obróbce staje się bardziej wytrzymałe i elastyczne. Dzięki temu jest odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz ogień – mówi Maciej Wojniłowicz, dyrektor techniczny w firmie Tektum Polska. – Trwałość konstrukcji domu modułowego szacowana jest nawet na około 300 lat, głównie ze względu na wydłużony proces starzenia skandynawskiego drewna – dodaje Wojniłowicz.

Drewno, jako surowiec naturalny, ma wyjątkowe cechy ekologiczne: jest zdrowe, dzięki czemu przyczynia się do stworzenia niepowtarzalnego mikroklimatu. Wpływa zarówno na komfort mieszkania, funkcjonowanie ludzkiego organizmu, jak i otaczające środowisko. Dom wzniesiony z w oparciu o szkielet drewniany stanowi ukłon nie tylko w stronę ekologii ale przede wszystkim jest wyrazem odpowiedniego podejścia do kwestii zdrowotnych. Współczesny człowiek spędza prawie 90% życia w zamkniętych przestrzeniach, dlatego warto zapewnić zdrowy i przyjazny klimat przynajmniej we własnym domu.

Ludzie chcą mieszkać w komfortowych warunkach. Podpatrują rozwiązania pochodzące ze znanej z ekologicznego stylu życia Skandynawii, które na polskim gruncie zyskują popularność głównie ze względu na ich trwałość, ale także i przyjazność względem środowiska – mówi Sylwester Jankowski, Prezes Zarządu Tektum Polska, oferującej domy w technologii modułowej. – Nie można jednak zapominać, iż zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz ochrona środowiska związane są także wynikiem wymogów prawnych, narzucanych przez Unię Europejską – dodaje Jankowski.

Planując budowę domu najlepiej decydować się na niezbyt duży budynek. Dużą popularnością cieszą się projekty o powierzchni do 150m2. System modułowy, który łączy w sobie cechy nieosiągalne dla konwencjonalnego budownictwa, sprawia, że budowa tego typu domu nie jest tak skomplikowana, jak można by sądzić. Dzięki temu inwestor w krótkim czasie uzyskuje trwały i przyjazny środowisku dom na pokolenia.

Omnie Tektum Sp. z.o.o.

Firma zajmuje się kompleksową realizacją inwestycji budowlanych - od projektu, przez wykonawstwo, aż do całościowego wykończenia. Tektum Polska Sp. z o.o. to także połączenie wiedzy oraz doświadczenia zdobytego podczas 10 lat działalności na rynku skandynawskim. Tektum Polska był wykonawcą kilkuset budynków mieszkalnych i domów oraz ponad 100 budynków użyteczności publicznej m.in. szkół, przedszkoli i sal koncertowych w Norwegii i Szwecji. Nowoczesna technologia modułowa od lat jest z powodzeniem stosowana w Skandynawii. Teraz Tektum Polska podobne możliwości oferuje mieszkańcom Polski. Zastosowanie technologii skandynawskiej pozwala na realizację inwestycji niższym kosztem i w krótszym czasie w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. Dzięki pionierskiej technice nowopowstałe domy są estetyczne, trwałe oraz energooszczędne. W codziennej pracy Tektum Polska stawia na innowacyjność i kompleksowość usług. Obecnie firma posiada swoje oddziały we Wrocławiu i Legnicy oraz fabrykę w Jaworze, gdzie wykonywane są gotowe prefabrykaty, składane potem na placu budowy. Powstaje także suwerenny oddział w czeskiej Pradze, gdzie stawiany jest również dom pokazowy. Przykładowe realizacje można znaleźć na stronie: www.tektum.com.pl.