Energooszczędne budownictwo przyszłości

Energooszczędne budownictwo przyszłości
Możliwość komentowania Energooszczędne budownictwo przyszłości została wyłączona, 28/09/2012, przez␣, w␣dolnośląskie, domy, Ekonomiczny dom, mieszkaniowe, porady, regiony, Wrocław

Wprowadzenie do polskiego prawa unijnych dyrektyw dotyczących energooszczędności budynków przyczynia się do wzrostu zainteresowania budownictwem charakteryzującym się małym zapotrzebowaniem na energię. Ma to szczególne znaczenie w dobie wzrastających kosztów utrzymania. Ludzie chcą mieszkać w domach zapewniających komfort cieplny, dostosowanych do ich potrzeb, dlatego zwracają uwagę na rozwiązania gwarantujące wysoką jakość energetyczną.


Podwyżki cen węgla, oleju opałowego, energii elektrycznej czy gazu zwiększają koszty utrzymania domów i mieszkań. W krajach Unii Europejskiej wykorzystanie energii w budynkach kształtuje się obecnie na poziomie około 40 % jej całkowitego zużycia, z czego większość przeznacza się na ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych. Wzrost cen energii może doprowadzić do trudności finansowych. Firmy budowlane, deweloperzy czy pracownie projektowe wychodzą naprzeciw potrzebom rynku i proponują rozwiązania energooszczędne, mające w Polsce przed sobą ogromną przyszłość i które od lat sprawdzają się w niektórych państwach europejskich.

Mieszkańcy krajów skandynawskich od dawna przywiązują ogromną wagę do obniżania kosztów energii. Inwestują w technologie i materiały o doskonałych parametrach energooszczędnych, pozwalające uniknąć ciągłych poprawek, wymianę nieefektywnych instalacji czy chociażby dokładanie kolejnych warstw izolacji cieplnej. – mówi mówi Sylwester Jankowski, Prezes Zarządu Tektum Polska, firmy stawiającej domy w technologii skandynawskiej. – Dom od samego początku ma przynieść właścicielowi jak najwięcej korzyści. Komfort cieplno-akustyczny zapewniający doskonałe samopoczucie oraz oszczędności w wydatkach na energię – to główne elementy, które przejawiają za budową domów szkieletowych. – dodaje Jankowski.

Dom skandynawski inwestycją w energooszczędność

Do budowy domu szkieletowego wykorzystuje się przygotowane wcześniej w fabryce moduły. Montaż gotowych prefabrykatów na placu budowy trwa zaledwie kilka dni. Na budynek w stanie deweloperskim czeka się około trzech miesięcy. Powstały w ten sposób obiekt posiada wiele zalet wynikających przede wszystkim z jego eksploatacji. Odpowiednie wyciszenie, niskie zapotrzebowanie na energię, wysokość opłat za ogrzewanie niższa o 70% w porównaniu do analogicznych budynków murowanych – to tylko niektóre atuty skandynawskiej metody budownictwa. Według szacunków przez ściany budynku ucieka najwięcej ciepła. Wartość współczynnika U ścian zewnętrznych w budynku energooszczędnym powinna wynosić od 0,15 do 0,20 W/(m2K). W domu szkieletowym, dzięki specjalnej konstrukcji ścian, współczynnik ciepła oscyluje na poziomie 0,17 KW/m2, – w przypadku domu murowanego wynosi 0,30 KW/m2.

Domy powstałe z „przestarzałych” materiałów i pozbawione zasad energooszczędnego budowania przyczyniają się do wzrostu kosztów eksploatacyjnych. Ogrzewanie takich budynków może pochłonąć znaczną część domowego budżetu, dlatego inwestorzy szukają źródeł oszczędności. – mówi Maciej Wojniłłowicz, Dyrektor Techniczny Tektum Polska. – Dom oparty o szkielet drewniany to opłacalne rozwiązanie. Warto zatem rozważyć możliwość inwestycji w materiały i technologie, które odznaczają się parametrami o niskim zużyciu energii. Kiedy koszty nośników wzrosną jeszcze bardziej, wkład włożony w budowę domu szkieletowego zwróci się z nawiązką. – dodaje.

Dom szkieletowy jest budynkiem energooszczędnym. Zapewnia zdrowy mikroklimat i o ponad połowę mniejsze zużycie energii niż tradycyjnie budowane domy jednorodzinne. Zastosowanie w procesie budowy domu naturalnych materiałów wpływa dodatkowo na dobre samopoczucie użytkowników, właściwą cyrkulację i wymianę powietrza oraz wysoką jakość samego budynku. Dodając do tego przedsięwzięcia, które każdy może podjąć w swoim domu, polegające na modernizacji oświetlenia czy wymianie urządzeń na energooszczędne, przełożą się nie tylko na niższe opłaty za energię, efektem czego będzie niedrogie utrzymanie miejsca zamieszkania.

Omnie Tektum Sp. z.o.o.

Firma zajmuje się kompleksową realizacją inwestycji budowlanych - od projektu, przez wykonawstwo, aż do całościowego wykończenia. Tektum Polska Sp. z o.o. to także połączenie wiedzy oraz doświadczenia zdobytego podczas 10 lat działalności na rynku skandynawskim. Tektum Polska był wykonawcą kilkuset budynków mieszkalnych i domów oraz ponad 100 budynków użyteczności publicznej m.in. szkół, przedszkoli i sal koncertowych w Norwegii i Szwecji. Nowoczesna technologia modułowa od lat jest z powodzeniem stosowana w Skandynawii. Teraz Tektum Polska podobne możliwości oferuje mieszkańcom Polski. Zastosowanie technologii skandynawskiej pozwala na realizację inwestycji niższym kosztem i w krótszym czasie w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. Dzięki pionierskiej technice nowopowstałe domy są estetyczne, trwałe oraz energooszczędne. W codziennej pracy Tektum Polska stawia na innowacyjność i kompleksowość usług. Obecnie firma posiada swoje oddziały we Wrocławiu i Legnicy oraz fabrykę w Jaworze, gdzie wykonywane są gotowe prefabrykaty, składane potem na placu budowy. Powstaje także suwerenny oddział w czeskiej Pradze, gdzie stawiany jest również dom pokazowy. Przykładowe realizacje można znaleźć na stronie: www.tektum.com.pl.