Spadło zainteresowanie działkami budowlanymi w Krakowie i okolicach

Spadło zainteresowanie działkami budowlanymi w Krakowie i okolicach
Możliwość komentowania Spadło zainteresowanie działkami budowlanymi w Krakowie i okolicach została wyłączona, 22/05/2012, przez␣, w␣budowlane, działki, grunty, Kraków, małopolskie, nieruchomości, rolne

W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, wyraźnie zmniejszyło się zainteresowanie działkami pod budownictwo jednorodzinne zlokalizowanymi w Krakowie i okolicach. Transakcje są stosunkowo rzadkie. Szybko sprzedają się jedynie działki oferowane w okazyjnych cenach oraz nieruchomości w bardzo dobrych lokalizacjach.

– Potencjalni nabywcy poszukują działek niewielkich (przeważnie do 8 arów w granicach Krakowa i do 12 arów poza Krakowem). Im mniejsza działka, a co za tym idzie niższa cena, tym zainteresowanie nieruchomością jest większe. Najważniejsze czynniki, na które nabywcy zwracają uwagę, oprócz lokalizacji i ceny, to odległość od Krakowa oraz infrastruktura komunikacyjna umożliwiająca dojazd do miasta – mówi Maciej Trela, dyrektor krakowskiego oddziału PÓŁNOC Nieruchomości. – Co ciekawe, odnotowujemy dużą liczbę zapytań o grunty rolne, z możliwością ich późniejszego przekwalifikowania na działki budowlane. Niewielu klientów pytających o tego typu nieruchomości zdaje sobie sprawę, że zmiana kwalifikacji niektórych działek rolnych może nastąpić nawet za 20 lat – dodaje Maciej Trela.

Pomimo, że od początku roku 2012 ceny działek spadły o kilka procent, na rynku jest bardzo dużo ofert przeszacowanych. Niektórzy właściciele działek po kilkunastu miesiącach bezskutecznych prób sprzedaży nieruchomości postanowili obniżyć ceny. Jeśli cena jest dostosowana do sytuacji na rynku, sprzedaż działki budowlanej o powierzchni zbliżonej do 10 arów, przeznaczonej pod budownictwo jednorodzinne trwa średnio od 3 do 12 miesięcy.

Średnie ceny działek pod budownictwo jednorodzinne zlokalizowane w Krakowie (poza ścisłym centrum i Wolą Justowską) mieszczą się w przedziale 17 000 zł – 50 000 zł za ar. Działki w bezpośrednich okolicach Krakowa np. w Zielonkach, Modlnicy to wydatek rzędu 17 000 zł – 28 000 zł za ar. Osoby dysponujące mniejszą ilością środków mogą kupić dziesięcioarową działkę znajdującą się w odległości nie większej niż 20 km od Krakowa już za kwotę zbliżoną do 50 000 zł, jednak takie oferty dotyczą działek z pewnymi minusami (np. zacienionych lub z dużym spadkiem terenu).

 

Wojciech Porębski
Analityk rynku nieruchomości
PÓŁNOC Nieruchomości S.A.
[email protected]

Tagi:␣
front

Omnie Andrzej Jakliński

Dyrektor ds. rozwoju sieci i marketingu Od 20 lat związany ze sprzedażą usług i pracą z ludźmi. Podczas swojej pracy zawodowej przeszedł wszystkie szczeble kariery od sprzedawcy do managera. W przeszłości związany z takimi firmami jak Mix Electronics, ING Usługi Finansowe, TU Warta S.A. W PÓŁNOC Nieruchomości do jego obowiązków należy zarządzanie działem rozwoju sieci i marketingu, administracja i rozwój sieci franczyzowej, promocja i reprezentacja marki. Buduje sieć biur nieruchomości w oparciu o partnerskie relacje i wysokie standardy działania. Zawodowo specjalizuje się w negocjacjach handlowych oraz zarządzaniu zespołami sprzedażowymi. Jako kierunek rozwoju branży nieruchomości wskazuje na konsolidacje rynku. Prywatnie jest wielkim entuzjastą nowych technologii i praktycznych ich zastosowań. Wolny czas spędza z rodziną i uprawiając gry zespołowe.