Spadki cen mieszkań wyraźnie wyhamowują

Możliwość komentowania Spadki cen mieszkań wyraźnie wyhamowują została wyłączona, 21/03/2013, przez␣, w␣nieruchomości

Niewielka ilość rozpoczynanych inwestycji deweloperskich sprzyja utrzymaniu obecnego poziomu cen mieszkań

Jeszcze rok temu, kiedy liczba mieszkań wystawionych do sprzedaży rosła, deweloperzy chcąc zwiększyć konkurencyjność nowych projektów oferowali w nich niższe ceny. Teraz, kiedy regularnie maleje ilość rozpoczynanych inwestycji, spadki cen wyhamowały.

Liczba nowych projektów jest obecnie najniższa od 2006 roku., a ilość wydanych pozwoleń na budowę przyjęła wartość notowaną ostatnio w 2005 roku. Od połowy 2012 roku zmniejsza się oferta mieszkań na rynku pierwotnym. Gwałtownie spada liczba inwestycji inicjowanych przez deweloperów. W trzecim i czwartym kwartale 2012 roku w porównaniu z rokiem poprzednim liczba mieszkań, których rozpoczęto budowę zmalała o jedną trzecią.

Biorąc pod uwagę wciąż niezłe tempo sprzedaży nowych mieszkań, można spodziewać się coraz mniejszego wyboru ofert na rynku pierwotnym. A to z kolei, jak wskazują analitycy, może w 2014 roku przełożyć się na wzrost cen mieszkań.

W Warszawie i Krakowie u dewelopera taniej

Konkurencją dla deweloperów jest oferta rynku wtórnego. Używane mieszkania w większości miast są tańsze od nowych. Do wyjątków należą jednak Warszawa i Kraków. W tych aglomeracjach to właśnie mieszkania deweloperskie kupimy taniej niż te od właścicieli. Z danych otoDom.pl wynika, że w lutym br. nowe mieszkania w Warszawie oferowane były aż o 765 zł/mkw. taniej niż lokale z drugiej ręki. W Krakowie różnica nie była już tak duża, bo wyniosła średnio 185 zł/mkw.

Jak podaje portal, rok temu, w końcu lutego 2012 roku metr nowego stołecznego mieszkania kosztował ok. 8070 zł, tj. tylko o ponad 4 proc. więcej niż obecnie. Jak widać, spadek cen nowych mieszkań w Warszawie na przestrzeni ostatniego roku nie był taki duży. Zdecydowanie mniejszy niż np. w Poznaniu czy Krakowie, gdzie obniżki na rynku deweloperskim wyniosły odpowiednio 9,4 proc. i 7,4 proc. Podobna roczną wartość spadku cen stołecznych mieszkań deweloperskich podaje Reas. Z analiz tej firmy wynika, że nowe stołeczne mieszkania są teraz tańsze o 4,5 proc. w porównaniu do cen sprzed roku.

Zachęty deweloperów

Nie oznacza to, że na rynku pierwotnym brakuje ofert promocyjnych. Deweloperzy stosują jednak teraz różne zachęty, a nie tylko takie które wiążą się z obniżką ceny 1 mkw. Oferują nie tylko bonusy, ale i coraz częściej wykończenie mieszkania. – Chcąc ułatwić klientom decyzję o zakupie na Osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach zaproponowaliśmy nowy standard sprzedaży. W cenie mieszkania (już od 6490 zł/mkw.) oferujemy teraz również wykończenie pod klucz. Osoby, które wybiorą mieszkanie w inwestycji przy Skoroszewskiej dostają w ramach zakupu preferowane wykończenie gratis, a całą sumę mogą objąć kredytowaniem. To dobre rozwiązanie szczególnie dla tych osób, które nie chcą tracić czasu na remont i angażować własnych środków, ale odebrać klucze do mieszkania już za kilka miesięcy – tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w Red Real Estate Development.

Kupującym sprzyja dziś również, bardziej niż kiedykolwiek sytuacja na rynku kredytowym. Początek marca przyniósł bowiem kolejny spadek oprocentowania zobowiązań w złotych. Pomimo utrzymania się marż kredytowych narzucanych przez banki, średnie rzeczywiste roczne oprocentowanie kredytów hipotecznych w PLN spadło w marcu do 6,01 proc., podaje Comperia.pl. Było to możliwe dzięki ostatniej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która obniżyła stopy procentowe do najniższego w historii poziomu.

Łatwiej o kredyt

Jednocześnie zapowiadane jest poluzowanie zasad oceny wnioskodawców. Zmiany przepisów mają sprawić, że o kredyt będzie łatwiej. Tym bardziej, że wraz ze spadkiem kosztów kredytu rośnie zdolność kredytowa osób chcących pożyczyć na mieszkanie. Z drugiej strony, jeszcze tylko w tym roku będzie można dostać kredyt na 100 procent wartości nieruchomości. Zapowiedzi zmian mówią o konieczności posiadania od początku 2014 roku przynajmniej 10 proc. wkładu własnego przy zakupie mieszkania.

Analitycy są zdania, że wszystkie te czynniki powodują, że rok bieżący i początek 2014 roku są prawdopodobnie najlepszym momentem na zakup najtańszego mieszkania. Osoby planujące nabycie nieruchomości powinny już teraz zacząć rozglądać się za ofertami odpowiadającymi własnym potrzebom dokąd wybór jest jeszcze szeroki. Szczególnie na rynku stołecznym, gdzie chętnych na zakup nieruchomości nigdy nie brakowało i nie brakuje.

Wiele osób osiedla się w Warszawie, bo żyje się w niej najlepiej w Polsce. Według badania Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) pod względem jakości życia Warszawa nie ma sobie równych, ustępuje jej Kraków, Poznań, czy Rzeszów. W stolicy poziom życia i rozwoju społecznego oraz dostęp do służby zdrowia i edukacji jest zdecydowanie największy w kraju, podobnie jak średni poziom zamożności mieszkańców.

Autor: Red Real Estate Development

Omnie Red Real Estate Development Sp. z o.o.