Rynek nieruchomości we Wrocławiu. Kim jest typowy nabywca mieszkań?

Rynek nieruchomości we Wrocławiu. Kim jest typowy nabywca mieszkań?
Możliwość komentowania Rynek nieruchomości we Wrocławiu. Kim jest typowy nabywca mieszkań? została wyłączona, 20/09/2021, przez␣, w␣Headline, Uncategorized

Sytuacja na rynku nieruchomości zaczęła się normować, a popyt na mieszkania ponownie wzrósł. Niskie w porównaniu z inflacją stopy procentowe, a także rekordowa akcja kredytowa, sprzyjają podejmowaniu decyzji o zakupie nowego M. Kto dziś kupuje mieszkania we Wrocławiu i jakie lokale cieszą się największą popularnością?

Jak wynika z badań, liczba sprzedanych mieszkań w drugim kwartale 2021 r. w największych miastach Polski, w tym we Wrocławiu, utrzymuje się na rekordowym poziomie 19,5 tys. lokali. Jak wskazują eksperci, pomimo rosnących cen nieruchomości, sprzedaż mogłaby być jeszcze wyższa, gdyby nowa podaż nadążała za popytem. 

Na zakup nieruchomości decydują się zarówno ci, których stać na zaciągnięcie kredytu hipotecznego – głównie osoby zatrudnione na etacie (58% kupujących – według raportu JLL: Rynek mieszkaniowy w Polsce, II kwartał 2021 r.) – jak i inwestorzy dysponujący znaczącymi oszczędnościami (ponad 30% wszystkich transakcji na rynku nieruchomości). Sytuacja ta związana jest z niskimi stopami procentowymi i znacznie przewyższającą je inflacją. Osoby dysponujące dużym kapitałem, szukają w ten sposób metody na korzystne ulokowanie pieniędzy. 

Najliczniejszą grupą osób zaintersowanych zakupem nieruchomości na własny użytek są klienci w wieku 30-40 lat, będący na etapie powiększania się rodziny. Wybierają oni lokale o średnim metrażu wynoszącym około 55 m2, kilkupokojowe, w dzielnicach z dobrze rozwiniętą infrastrukturą – tłumaczy Emil Basta, specjalista ds. sprzedaży WPBM „Mój Dom” S.A. Jak dodaje: – przygotowana przez nas oferta doskonale odpowiada ich oczekiwaniom. Realizowane przez WPBM „Mój Dom” S.A. inwestycje takie, jak Pixel House czy Nova Stoczniova zlokalizowane są w pobliżu terenów zielonych, a także centrum miasta. 

Drugą, równie liczną, grupę kupujących stanowią osoby w wieku około 40-50 lat. Wybierają oni mieszkania o powierzchni 50 m2. – Jak widać, są to lokale o podobnym metrażu. Tym, co różni wspomniane grupy klientów jest obszar, w jakim poszukują wymarzonego M. Zdecydowanie częściej kupują oni nieruchomości w tańszych dzielnicach, oddalonych od centrum miasta – komentuje Basta.

Za wysoką sprzedaż nieruchomości na rynku pierwotnym odpowiedzialni są również wspomniani już inwestorzy. – Od dłuższego czasu rośnie liczba osób zainteresowanych kupnem mieszkania pod wynajem. W tym przypadku dużą popularnością cieszą się lokale o mniejszej powierzchni – kawalerki, zlokalizowane w centrum miast. Z nowości, jakie udało się nam zaobserwować jest sposób, w jaki planują oni korzystać z posiadanych mieszkań. Coraz częściej rezygnują z wynajmu długoterminowego – na rok czy dłużej, oferując nieruchomość na doby – kończy Emil Basta.

Omnie Katarzyna Maciak