Rekordowy popyt na rynku biurowym w Polsce

Rekordowy popyt na rynku biurowym w Polsce
Możliwość komentowania Rekordowy popyt na rynku biurowym w Polsce została wyłączona, 22/12/2015, przez␣, w␣biurowe, Headline, komercyjne, nieruchomości, Poznań, Warszawa, Wrocław

JLL, międzynarodowa firma doradcza, przedstawiła wstępne podsumowanie 2015 r. na rynku nieruchomości biurowych w Polsce.

„To był bardzo dobry rok na rynku nieruchomości biurowych w Polsce. Z naszych szacunków wynika, że w całym 2015 na rynek trafi łącznie ponad 700 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Dużej aktywności deweloperów towarzyszy bardzo mocny popyt ze strony najemców. Wolumen umów najmu podpisanych w 2015 r. sięgnął ok. 1,3 mln mkw. na terenie całego kraju, co jest najlepszym wynikiem w historii rynku. Ponad 550 000 mkw. popytu przypadło na największe miasta poza Warszawą, gdzie tradycyjnie dominowali najemcy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu”. – mówi Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL.

„Deweloperzy nie tracą tempa. W budowie w całej Polsce znajduje się ok. 1,3 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Najwięcej podaży w realizacji przypada na Warszawę, Kraków, Wrocław i Trójmiasto„, informuje Mateusz Polkowski, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Wskaźnik powierzchni niewynajętych w Warszawie nieznacznie spadł i na koniec III kw. wyniósł 12,9% (16,4% w COB, 12,4% na Obrzeżach Centrum oraz 12,5% poza nim). Poza Warszawą, najniższy poziom pustostanów rejestruje Kraków (4,1%) oraz Łódź (7,0%), a najwyższy Poznań (19,3%). Najwyższe czynsze transakcyjne w Warszawie w centrum miasta wynoszą 21 – 23,5 euro za mkw. miesięcznie oraz 11 – 18 euro poza nim. Stawki w miastach regionalnych wynoszą od 11-12 euro za mkw. miesięcznie w Lublinie do 14 – 14,5 euro za mkw. miesięcznie w Poznaniu i Wrocławiu (13,8-14,5 euro w Krakowie).

„Na przestrzeni roku obserwowaliśmy czasową stabilizację wskaźnika powierzchni niewynajętej, niemniej jednak – ze względu na dużą prognozowaną podaż – spodziewamy się wzrostu poziomu pustostanów w 2016. Z kolei, presja zniżkowa na czynsze odczuwalna jest raczej w coraz atrakcyjniejszych pakietach zachęt oferowanych przez deweloperów niż w obniżce czynszów transakcyjnych„, dodaje Tomasz Czuba.

Największe obiekty oddane do użytku w 2015 roku to Business Garden w Poznaniu, Dominikański we Wrocławiu, Postępu 14 w Warszawie, Royal Wilanów w Warszawie, Domaniewska Office Hub w Warszawie. Największe projekty biurowe w realizacji to Warsaw Spire budynek A w Warszawie, Business Garden w Warszawie, Q22 w Warszawie, Gdański Business Center C w Warszawie i Business Garden we Wrocławiu.

Sprawdź ceny najmu powierzchni biurowej w Warszawie

Źródło: jll.pl

fot. pixabay.com

Omnie Karolina Skrzeczyńska

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz absolwentka historii. Współpracuje z Szybko.pl od grudnia 2014 roku. Interesuje się zabytkami nieruchomymi oraz planowaniem przestrzennym.