Poznaniacy kupują wielką płytę i kamienice
Porównując ostatnie 6 miesięcy pod względem dokonanych transakcji i oferty rynkowej, w Poznaniu, tak jak i w innych miastach prym wiodą mieszkania dwupokojowe. Statystyki serwisu Szybko.pl wskazują, że oferty sprzedaży mieszkań dwupokojowych stanowiły 41 proc. wszystkich mieszkań, natomiast wśród przeprowadzonych transakcji stanowiły 38,5 proc. Znamienne dla Poznania jest dość duże zainteresowanie zakupem mieszkania jednopokojowego – co piąta odnotowana transakcja w agencji Metrohouse & Partnerzy dotyczyła popularnych kawalerek. Na rynku jednak zaledwie co dziesiąta oferta to mieszkanie jednopokojowe. Ciekawą obserwacją jest dość wysoki popyt na mieszkania 4-pokojowe i większe (15,3 proc. udziału w transakcjach). Jest to ponad pięciokrotnie więcej niż w stolicy.
Jeżeli porównamy podaż i transakcje przez pryzmat roku budowy budynku przede wszystkim zauważalna jest bardzo duża dysproporcja pomiędzy udziałem w rynku lokali wybudowanych po 2000 roku a realizowanymi w tej grupie transakcjami. Podczas, gdy na rynku aż 36,6 proc. ofert wystawionych do sprzedaży to mieszkania w budynkach oddanych po 2000 r., odsetek transakcji w tym segmencie wyniósł jedynie 16 proc. Poznaniacy preferowali mieszkania wybudowane w budynkach z lat 1970-1990 r., gdzie dominuje budownictwo wielkopłytowe (33 proc. transakcji) oraz lokale w budynkach wybudowanych przed 1950 r. Mieszkania w kamienicach wybrał co piąty kupujący.
Porównanie – podział na liczbę pokoi
Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i ExpanderaCeny ofertowe na podstawie danych Szybko.pl, ceny transakcyjne na podstawie transakcji dokonanych przez Metrohouse & Partnerzy. Analizowany okres X 2010-III 2011.
Porównanie – podział na rok budowy budynku
Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera
Ceny ofertowe na podstawie danych Szybko.pl, ceny transakcyjne na podstawie transakcji dokonanych przez Metrohouse & Partnerzy. Analizowany okres X 2010-III 2011.