Lokalizacja mieszkania

Lokalizacja mieszkania
Możliwość komentowania Lokalizacja mieszkania została wyłączona, 30/06/2011, przez␣, w␣bez kategorii, nieruchomości, porady

Kolejny fragment książki „Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie” autorstwa Jacka Chołoniewskiego. Książkę tę można kupić na www.JakKupicMieszkanie.net . Użytkownicy portalu abcNieruchomości do każdej zamówionej książki otrzymają oryginalny prezent – płaską lupę o formacie karty kredytowej w estetycznym pokrowcu. Aby otrzymać ten prezent należy podać przy zakupie kod promocji: ABC.

Nie jest obojętne w jakiej okolicy budynek się znajduje. Czy ci się ona podoba? Czy daleko jest do centrum? Jak z dojazdami? Co ze sklepami, parkiem, rekreacją? Czy dzielnica jest modna? Czy ma dobrą reputację? Fachowcy od nieruchomości nazywają to lokalizacją. Ocena lokalizacji jest do pewnego stopnia subiektywna. To co dla jednej osoby jest zaletą, dla innej może być wadą. Jedni wolą mieszkać w centrum miasta. Dla innych będzie tu zbyt hałaśliwie i tłoczno i będą chcieli mieszkać na peryferiach.

Poniżej podpowiadam na jakie pytania powinieneś sobie odpowiedzieć oceniając lokalizację mieszkania.

–        Czy bliższe i dalsze otoczenie domu jest czyste, uporządkowane, estetyczne?

–        Czy ulice do niego prowadzące są gładkie, asfaltowe czy też tylko prowizoryczne, pełne dziur i wertepów?

–        Czy osoby odwiedzające cię i ty sam będziecie mieli gdzie zaparkować samochód?

–        Czy łatwo do niego dojechać samochodem, komunikacją miejską, innymi środkami transportu?

–        Czy trasa łącząca dom z twoim (i twoich bliskich) miejscem pracy lub nauki nie jest zakorkowana w godzinach, gdy będziesz się po niej poruszać?

–        Czy sąsiednie domy są czyste i zadbane, czy też brudne, odrapane i pokryte graffiti?

–        Czy w pobliżu są parki, sklepy, restauracje, punkty usługowe?

–        Czy są place zabaw dla dzieci, żłobki, przedszkola, szkoły, wyższe uczelnie?

–        Czy dom jest w centrum miasta, czy na jego peryferiach?

–        Czy dom znajduje się w pobliżu hałaśliwych dróg, ulic, torów kolejowych, lotniska, placu budowy, szpitala, trującego zakładu przemysłowego, agencji towarzyskiej lub innych obiektów potencjalnie uciążliwych dla otoczenia?

–        Czy teren jest zagrożony przez powódź?

–        Czy teren jest  bagnisty, podmokły?

–        Czy obok są inne domy znajdujące się w budowie?

–        Czy okolica jest bezpieczna?

Czynniki wpływające na ocenę lokalizacji mieszkania można by mnożyć. Z drugiej strony nie wszystkie wymienione powyżej będą dla ciebie istotne. Ocena lokalizacji mieszkania to sprawa indywidualna. Będzie wynikać zarówno z twoich konkretnych, specyficznych potrzeb, jak i z twojego poczucia estetyki. Miejsce (lokalizacja), gdzie znajdzie się twoje przyszłe mieszkanie, powinno ci się po prostu podobać.

W dużych miastach częstym czynnikiem bardzo mocno wpływającym na ocenę atrakcyjności lokalizacji jest bliskość dotychczasowego miejsca zamieszkania. Po prostu nie lubimy przenosić się zbyt daleko. Nawet wtedy, gdy nic nas specjalnie nie trzyma w obecnym miejscu zamieszkania: ani znajomi, ani szkoła, ani bliskość miejsca pracy, ani atrakcyjna okolica. Warto sobie z tego zdawać sprawę, i być może nie brać tego kryterium pod uwagę.

Tagi:␣
adEstymator

Omnie Jacek Chołoniewski

Niezależny analityk i dziennikarz ekonomiczny. Były pracownik naukowy PAN i UW, doktor nauk fizycznych. Dyrektor generalny wydawnictwa Estymator.