Powierzchnia mieszkania /fragment książki/

Powierzchnia mieszkania /fragment książki/
Możliwość komentowania Powierzchnia mieszkania /fragment książki/ została wyłączona, 19/05/2011, przez␣, w␣apartamenty, bez kategorii, domy, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, porady, prawo, raporty

Kolejny fragment książki „Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie” autorstwa Jacka Chołoniewskiego. Książkę tę można kupić na www.JakKupicMieszkanie.net . Użytkownicy portalu abcNieruchomości do każdej zamówionej książki otrzymają oryginalny prezent – płaską lupę o formacie karty kredytowej w estetycznym pokrowcu. Aby otrzymać ten prezent należy podać przy zakupie kod promocji: ABC.

Jest to najważniejsza cecha mieszkania określająca jego wielkość. Oczywiście, im większe mieszkanie, tym droższe, ale wcale niekoniecznie lepsze. Podobnie z samochodem – jeśli chcesz jeździć sam po mieście to wybierzesz raczej mniejsze auto, bo mniej kosztuje, jest tańsze w eksploatacji (mniej pali), łatwiej się je parkuje, sprawniej się porusza w miejskich korkach. Łatwiej je sprzedać niż auto duże. Duże mieszkanie, to większe opłaty eksploatacyjne, więcej pracy przy jego sprzątaniu, no i trudniej takie mieszkanie sprzedać (najłatwiejsze do zbycia są mieszkania małe, bo są najtańsze).

Powierzchnia mieszkania zwana fachowo powierzchnią  użytkową, to nie jest powierzchnia podłóg. Gdy wysokość w jakimś pomieszczeniu (lub jego części) jest mniejsza niż 220 cm, a większa niż 140 cm (bywa tak, gdy w mieszkaniu mamy „skosy”, czyli fragmenty sufitu, które nie są równoległe do podłogi)  to, zgodnie z przepisami,  do powierzchni użytkowej zalicza się jedynie połowę powierzchni tego pomieszczenia (lub jego części). Gdy wysokość jest mniejsza niż 140 cm, to tak niskich fragmentów mieszkania w ogóle nie zalicza się do powierzchni użytkowej. Sposób obliczania  powierzchni użytkowej ma znaczenie przy obliczaniu czynszu i innych opłat zależnych od powierzchni mieszkania oraz w sytuacjach gdy pojęcie to pojawia się w przepisach. Powierzchni użytkowej nie należy mylić z powierzchnią całkowitą. Ma to znaczenie przede wszystkim w odniesieniu do domów jednorodzinnych, gdzie w dokumentacji mogą się pojawić obie te wielkości. Powierzchnia całkowita jest większa niż użytkowa, bo obejmuje także grubość ścian oraz (między innymi) tarasy, pomieszczenia techniczne, poddasza.

Decyzję o zakupie mieszkania (a nie o jego wynajmowaniu) podejmiesz wtedy, gdy chcesz w nim mieszkać długo, przez wiele lat. Dlatego powinieneś pomyśleć jak będą wyglądać twoje potrzeby mieszkaniowe, sytuacja, etap życia za 10, 20, a może nawet i za więcej lat. Jeśli masz kilkunastolenie dzieci –  musisz się liczyć z tym, że za kilka lub kilkanaście lat wyprowadzą się i mieszkanie może okazać się za duże. Upłyną kolejne lata i znajdziesz się na emeryturze. Twoje dochody mogą wtedy mocno spaść, bo z czasem poziom emerytur będzie się w Polsce niestety obniżał (w stosunku do zarobków przed przejściem na emeryturę). I wtedy może być ci trudno sprostać opłatom eksploatacyjnym. Tym bardziej, że ceny ciepła, wody i wywozu śmieci wzrastają ostatnio szybciej niż inflacja, a w przyszłości mogą drożeć nawet jeszcze szybciej z powodu konieczności dostosowywania się Polski do norm unijnych. Oczywiście, gdy kiedyś uznasz, że chcesz mieszkać w mniejszym mieszkaniu, to możesz je sprzedać i kupić mniejsze. Jednak z wiekiem taką operację będzie z wielu względów (w tym także psychologicznych), coraz trudniej przeprowadzić.

Tagi:␣
adEstymatorfront

Omnie Jacek Chołoniewski

Niezależny analityk i dziennikarz ekonomiczny. Były pracownik naukowy PAN i UW, doktor nauk fizycznych. Dyrektor generalny wydawnictwa Estymator.