Osiedle niczym małe miasteczko

Osiedle niczym małe miasteczko
Możliwość komentowania Osiedle niczym małe miasteczko została wyłączona, 29/10/2015, przez␣, w␣budownictwo, handlowe, lokalne, nieruchomości, Poznań, usługowe, wielkopolskie

Choć przywykliśmy już do zakupów w centrach handlowych, to wciąż doceniamy fakt, że w pobliżu naszego miejsca zamieszkania mamy osiedlowy sklep, zakład fryzjerski czy kwiaciarnię. Funkcjonujące na parterze śródmiejskich budynków lokale usługowe to wynik wielowiekowej tradycji budowania miast. Nowe inwestycje deweloperskie kontynuują tą tradycję, a osiedlowe usługi mogą być intratnym biznesem.

Osiedle Hevelia_01

Nowe śródmiejskie budownictwo czerpie z najlepszych wzorców dawnej tradycji architektonicznej, wkomponowując projektowane budynki w istniejącą śródmiejską tkankę. Przy dużych inwestycjach deweloperskich w nowym miejscu powstaje nawet kilkaset mieszkań. Tak rodzą się osiedla, będące mini miasteczkami w samym sercu aglomeracji. Ich lokatorzy też muszą gdzieś rano kupić pieczywo, oddać rzeczy do pralni czy poćwiczyć na siłowni. Stąd lokale usługowe w nowym budownictwie są ogromną szansą dla mniejszych i większych biznesów. – Nowe osiedla, to miejsca tętniące życiem, w których tworząca się lokalna społeczność potrzebuje wszystkich elementów, które pomogą jej w codziennym funkcjonowaniu. Dla przedsiębiorców to szansa, albowiem w jednym miejscu wraz z lokalem dostają oni, niejako w pakiecie, kilkuset potencjalnych klientów, którzy w pewnym sensie muszą znaleźć swoje nowe, ulubione sklepy i punkty usługowe – mówi Iwona Chmielewska z Monday Development – Jako inwestorowi takich osiedli, zależy nam bardzo by ich mieszkańcy mieli dostęp do wszystkiego, co niezbędne. Parterowe lokale usługowe mogą pełnić funkcję sklepów, salonów fryzjerskich i kosmetycznych, restauracji czy siłowni, dostępnych zarówno dla mieszkańców jak i okolicznej społeczności – dodaje. Jednym z przykładów inwestycji, będących wzorem mini miasteczek, w których na parterze budynku można znaleźć aptekę czy sklep spożywczy jest Osiedle Hevelia. Kompleksem mieszkaniowym zaprojektowanym w tej samej formule, jest realizowane obecnie na poznańskiej Wildzie Osiedle Czarnieckiego. Docelowo ma się w nim znaleźć blisko 500 mieszkań. Inwestor również tutaj na parterze przewidział miejsca pod lokale usługowe – Realizując osiedle równocześnie prowadzimy sprzedaż mieszkań i lokali usługowych. W ofercie mamy lokale pod usługi z pierwszego, już oddanego do użytku etapu inwestycji. Dostępne są pomieszczenia o powierzchni od niecałych 40 mkw. do przeszło 900 mkw. – mówi przedstawiciel inwestora. Kolejny etap Osiedla Czarnieckiego zostanie oddany do użytku pod koniec tego roku. Inwestycja ma szansę znacząco odmienić tą część poznańskiej Wildy.

Śródmiejskie lokale usługowe zlokalizowane w parterowych częściach budynku to element krajobrazu wszystkich metropolii. Większe i mniejsze biznesy w nich prowadzone, stanowią zaplecze handlowe dla mieszkańców miasta. Wybierając miejsce zamieszkania zawsze zwracamy uwagę czy w sąsiedztwie znajduje się sklep, bankomat czy poczta.

Omnie Michał

Absolwent politologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza o specjalnościach marketing polityczny oraz dziennikarstwo. Ponadto studiował na Wydziale Politologii Uniwersytetu Warszawskiego i Universidade Nove de Lisboa w Portugalii. Zajmuje się tematyką deweloperską i materiałów budowlanych