Popyt na apartamenty nie maleje

Możliwość komentowania Popyt na apartamenty nie maleje została wyłączona, 25/01/2012, przez␣, w␣Uncategorized

W Warszawie kryzysowi najskuteczniej opierają się mieszkania z najwyższej półki

– Pośród czterech inwestycji, jakie obecnie realizujemy w Warszawie największym zainteresowaniem kupujących cieszy się nasz najbardziej prestiżowy projekt – Apartamenty Wilanowska na Mokotowie, przyznaje Remigiusz Rogowski, prezes Rogowski Development. Od września 2011 roku, kiedy rozpoczęła się budowa kolejnego etapu tej inwestycji sprzedało się kilkanaście procent mieszkań. Co ciekawe, najwięcej apartamentów, które znalazło nabywców to mieszkania o powierzchni większej niż 140 mkw. Aż 90 procent podpisywanych umów dotyczy mieszkań o takim metrażu. Lokale o powierzchni 120 czy 140 mkw. jako pierwsze sprzedawały się także w innym warszawskim projekcie tej firmy – Apartamenty Mińska. Mniejsze 50—60 metrowe nie cieszą się takim zainteresowaniem. Przy Wilanowskiej, na osiedlu Ażurowych okiennic, kupujący wybierają dziś głównie najdroższe i najbardziej luksusowe lokale.

Apartamentów nie kupuje się na kredyt

Apartamenty dedykowane są do zupełnie innej grupy nabywców niż mieszkania w projektach o niższym standardzie i najwolniej poddają się trendom panującym na rynku. – Na ekskluzywne nieruchomości zawsze będą chętni. Wysokiej klasy mieszkania, które oferujemy w budynkach o najwyższym standardzie w inwestycji Apartamenty Wilanowska rzadko kupowane są przy wsparciu kredytowym. Osoby, które decydują się na ich zakup, szczególnie w przypadku tych o największych metrażach, płacą ze środków własnych – tłumaczy Remigiusz Rogowski.

Prezes przyznaje, że na stołecznym rynku jest wyraźnie odczuwalne zapotrzebowanie na ekskluzywne mieszkania. Dlatego, zgodnie z wcześniejszymi planami, w pierwszej połowie tego roku przy ulicy Potoki na Mokotowie Rogowski Development rozpocznie budowę kameralnych willi miejskich w inwestycji Ogrody Potoki. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, w pierwszym etapie realizacji nowego projektu powstanie osiem budynków. W każdym znajdzie się osiem apartamentów. Średnia cena 1 metra kwadratowego będzie wynosić ok. 10 tys. zł. W Warszawie buduje się niewiele tego typu inwestycji, dlatego już dziś dokonywane są pierwsze rezerwacje apartamentów. Usytuowanie budynków w sąsiedztwie terenów rezerwatu przyrody, na terenie dzielnicy najbardziej lubianej przez mieszkańców miasta, przyciąga klientów.

Wiosną popyt wzrasta

Prezes Rogowski Development twierdzi, że najtrudniej jest sprzedać dziś mieszkania średniej klasy. Prognozuje, że w tym roku sprzedaż utrzyma się na podobnym poziomie, jak w roku minionym. Jej wzrost powinien nastąpić w 2013 roku.
Zwraca uwagę, że zainteresowanie zakupem zawsze zwiększa się wiosną. Co roku w okresie pierwszych targów mieszkaniowych wzrasta bowiem aktywność osób planujących zakup nieruchomości. Jaskrawym przykładem może być tu rok 2009. Od jesieni 2008 roku, kiedy zaczął się kryzys do wiosny następnego roku, na przestrzeni kilku miesięcy we wszystkich stołecznych inwestycjach tej firmy sprzedawały się pojedyncze lokale. W czasie wiosennego dnia otwartego w 2009 roku podpisanych zostało siedem umów.

Do biur sprzedaży dewelopera trafia teraz więcej osób, które poszukują okazji. Dla przykładu, za mieszkanie w Wilanowie oferują 5 tys. zł/mkw. Więcej osób szuka najtańszych i najmniejszych mieszkań, jakie są dostępne na warszawskim rynku, w tym lokali których cena nie przekraczałaby 200 tys. zł. Z drugiej strony liczba klientów pytających o apartamenty nie zmniejszyła się.

W Warszawie promocje, w Białymstoku ceny bez zmian

Dla poszukujących mieszkań to bezsprzecznie dobry moment na zakup. Na rynku jest duży wybór nowych mieszkań i pojawia się wiele interesujących cenowo propozycji. Zazwyczaj przeceniane są lokale o dużej powierzchni. Dotyczy to również ostatnich mieszkań, które czekają na kupujących w ukończonych osiedlach. Tak też jest w przypadku inwestycji Rogowski Development na Pradze Południe. Promocyjne ceny obowiązują teraz na ostatnie mieszkania, które są jeszcze w sprzedaży w Galerii Wiatraczna. Można je kupić w cenie nawet 6,2 tys. zł/mkw. Tak duża obniżka podyktowana jest chęcią zamknięcia tej inwestycji przez dewelopera. Przy ulicy Granitowej w Warszawie w projekcie Apartamenty Przy Wyścigach, której budowa zakończy się w połowie tego roku, z kolei oferowane są teraz mieszkania już od 6,5 tys. zł/mkw.

Od 2009 roku stałe ceny mieszkań utrzymują się dla odmiany we wszystkich białostockich projektach Rogowski Development. W odróżnieniu od Warszawy, w Białymstoku sprzedają się czasem cztery mieszkania dziennie. Od lat poziom sprzedaży pozostaje tam niezmienny. W inwestycjach oddawanych do użytkowania w Białymstoku oferta sprzedana jest w 90-95 procentach. Zdarza się też, że kiedy budynek jest oddawany nie ma w nim już ani jednego lokalu. Dywersyfikacja projektów pod względem lokalizacji jest dla tej firmy optymalna, szczególnie w kontekście dość zmiennej sytuacji na rynku stołecznym.

Omnie Rogowski Development