Pałac Saski – nowoczesna wizja FAAB Architekct

Pałac Saski – nowoczesna wizja FAAB Architekct
Możliwość komentowania Pałac Saski – nowoczesna wizja FAAB Architekct została wyłączona, 02/04/2014, przez␣, w␣architektura i design, Headline, infrastruktura, nieruchomości

Temat odbudowy Pałacu Saskiego powrócił ostatnio ze zdwojoną siłą. Powstała grupa Saski 2018, która pragnie odbudowy Pałacu w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wizje nowego Pałacu Saskiego są niekiedy zaskakujące. Oto jedna z nich, przygotowana przez warszawską pracownię FAAB Architekci.

FAAB Architekci przygotowali projekt przywrócenia zachodniej pierzei Placu Piłsudskiego. W ramach inwestycji przewidziano odtworzenie Pałacu Brühla, Pałacu Saskiego oraz budowę współczesnych budynków biurowych Królewska I oraz Królewska II. Łączna powierzchnia planowanych obiektów wynosiłaby 76 000 m kw.

 

Pałac Brühla oraz budynek Królewska I i II prawie w całości przeznaczone były na funkcje komercyjne, tj. biurowe i usługowe. W przypadku Pałacu Saskiego blisko 45 proc. powierzchni zająć miałaby przestrzeń ekspozycyjna, w zamierzeniu muzeum, poświęcone tematyce ukształtowanej przez obecność Grobu Nieznanego Żołnierza.

 

– Ważnym elementem projektu była instalacja architektoniczna, która nie wprost, odtwarzała, zniszczoną podczas II Wojny Światowej, kolumnadę Pałacu Saskiego. Zachowano zasadniczą geometrię pierwowzoru. Zdecydowaliśmy się na wykonanie brakującej części kolumnady w sposób, który wzmacniałby dramatyzm Grobu Nieznanego Żołnierza,

jednocześnie nie odciągając uwagi od oryginalnej, zachowanej części przedwojennej budowli. Lekka, szklana forma, skontrastowana z GNŻ, miała przypominać o fakcie zburzenia budynku. Zastosowanie szkła pozwalałoby również na zachowanie kontaktu wzrokowego z Parkiem Saskim osobom znajdują cym się na Placu. Instalacja najefektowniej miała wyglądać w nocy, w zamierzeniu stanowiąc delikatne tło dla maksymalnie wyeksponowanego GNŻ – mówią przedstawiciele FAAB Architekci.

 

Odbudowa Pałacu Saskiego to projekt, który forsują internauci i wielbiciele architektury przedwojennej Warszawy. Czy projekt kiedyś będzie miał szansę zrealizowania?

Omnie Anna Prorok

Współpracuje z portalem szybko.pl od 2012 jako ekspert w dziedzinie Nieruchomości na codzień . Zajmuje się redakcją newsów działów Polska, Regiony i Świat. W 2014 uczestniczyła w Targach Mieszkań i Domów organizowanych przez Nowy Adres jako prowadząca seminarium pt. Mieszkanie dla Młodych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.