Nowy park w Gdańsku czeka na spacerowiczów

Nowy park w Gdańsku czeka na spacerowiczów
Możliwość komentowania Nowy park w Gdańsku czeka na spacerowiczów została wyłączona, 28/09/2022, przez␣, w␣Headline, Uncategorized

Park przy ulicy Opackiej w Oliwie jest już gotowy. Miejsce, gdzie w przeszłości zlokalizowane były ogrody Opactwa Cystersów dziś odzyskało dawny blask. Trójmiejski deweloper Invest Komfort zrewitalizował blisko 5 000 metrów kwadratowych przestrzeni, tworząc park, który właśnie został oddany mieszkańcom jako nowe miejsce wypoczynku i rekreacji.

Uporządkowanie dużej, reprezentacyjnej działki i nadanie jej nowych funkcji bez wątpienia pozytywnie wpłynie na wizerunek Starej Oliwy. Powstały park doda blasku i podkreśli dostojny, spacerowy charakter dzielnicy, a rewitalizacja przestrzeni poprawi bezpieczeństwo okolicznych mieszkańców.

Przestrzeń inspirowana ogrodami Cystersów

Cystersi, którzy pojawili się w Oliwie już w XII wieku, byli znani z perfekcji w dziedzinie uprawy ziemi. Dzięki bogatej wiedzy o roślinach i pracowitości, podnieśli rzemiosło hortologiczne do rangi sztuki, a ich ogrody i sady idealnie odzwierciedlały harmonię oraz naturalny cykl zmian przyrody.  Invest Komfort, przystępując do realizacji nowej inwestycji Opacka w Gdańsku, postanowił zrealizować zielony kompleks inspirowany osiągnięciami Cystersów.

– Cieszymy się, że po wielu miesiącach przygotowań w końcu możemy oddać efekty naszej pracy do dyspozycji mieszkańców – przyznaje Michał Ciomek, architekt i wiceprezes zarządu Invest Komfort.  – Mamy nadzieję, że park stanie się dla gdańszczan, zwłaszcza tych z Oliwy, jednym z ulubionych miejsc na mapie miasta. Dla Invest Komfort to kolejna motywacja do realizacji naszej strategii, zgodnie z którą tworzymy nie tylko osiedla, ale również mikroświat wokół. My kreujemy przestrzeń, przekazujemy ją mieszkańcom, a to oni wnoszą do niej emocje i relacje społeczne.

Projekt parku oparto na planie zagospodarowania terenu, który zakładał odtworzenie w Oliwie miejsca nawiązującego klimatem do dawnych ogrodów. Na podstawie studiów nad dokumentami i starymi rycinami, wyselekcjonowano rośliny, które przez cały rok tworzyć będą niezwykły klimat miejsca.

– Przeglądając cysterskie dzieła sztuki – koncepcje zarówno Hortus Conclusus, jak i ogrodów zabaw, okazało się, że wiele roślin można dalej z powodzeniem uprawiać na tym terenie. Posadziliśmy blisko 50 gatunków, w tym: rośliny zimozielone, trawy ozdobne i byliny, kwitnące w różnych porach roku. Do najciekawszych należą: miodunka, rodgersja, krwiściąg, sadziec. Gatunki szlachetne: hortensja, irys czy róża nawiązują do religijnej symboliki zakonników. Wielką ozdobą są też rośliny cebulowe w połaciach trawników. Łączna liczba nasadzeń w parku i na osiedlu przekracza 12 tysięcy sztuk. Florę wzbogaciły także dorosłe kasztanowce, dęby i lipy – komentuje twórczyni projektu, architektka Małgorzata Sobótka ze Studia Krajobraz.

Zielone tarasy z widokiem na staw

Inwestor wraz z architektami zieleni przywrócili również staw wodny, w którego kierunku łagodnie opadają zielone tarasy. Obok powstał deszczowy staw roślinny. Pełni on ważną rolę, nie tylko w kontekście krajobrazu – zbiera wodę powierzchniową i oddaje jej nadmiar do potoku. To istotne dla bezpieczeństwa powodziowego dzielnicy.  Dodatkowo inwestor uregulował Potok Oliwski, zabezpieczając jego koryto przed wylewaniem. 

Park przy Opackiej ma być przede wszystkim miejscem odpoczynku i spacerów. Służą temu m.in. ścieżki spacerowe prowadzące pieszego po wygodnym spadku terenu, przy jednoczesnym zachowaniu widoku na panoramę miasta z dominantą w postaci Archikatedry Oliwskiej.  W cienistych alejkach ustawiono ławki. Twórcy dużo uwagi poświęcili także wykończeniu projektu, które nawiązuje do historycznego klimatu dzielnicy. Dowodem na to są nawet najmniejsze detale, jak krawężniki z naturalnego kamienia czy ścieżki wykonane z biologicznie czynnego podłoża. Wieczorem klimatyczną grę światłocieni będzie można podziwiać dzięki nowoczesnemu i energooszczędnemu oświetleniu LED.

Nowe miejsce warto odwiedzić i na stałe wpisać na mapę codziennych spacerów i rodzinnego wypoczynku. 

Omnie Katarzyna Maciak