Nie wystarczy tylko budować. Deweloperzy powinni stawiać na dialog z otoczeniem

Nie wystarczy tylko budować. Deweloperzy powinni stawiać na dialog z otoczeniem
Możliwość komentowania Nie wystarczy tylko budować. Deweloperzy powinni stawiać na dialog z otoczeniem została wyłączona, 08/02/2023, przez␣, w␣Headline, Uncategorized

Dane GUS pokazują, że deweloperzy oddali do użytku o 6,4% więcej mieszkań niż rok temu. Z drugiej strony przygotowana przez JLL analiza rynku nieruchomości wskazuje, że w III kwartale 2022 roku w 6 największych miastach w Polsce sprzedano aż 30% mniej mieszkań niż w kwartale poprzednim. Jak więc budować, żeby zachęcić konsumenta do kupna nieruchomości? 

Rozwój takich trendów, jak deglobalizacja czy transformacja klimatyczna, co mogliśmy zobaczyć  na tegorocznej mapie stworzonej przez Infuture Institute, znacznie wpływa na postrzeganie naszego miejsca zamieszkania. Po doświadczeniach pandemii czy postępującej degradacji środowiska naturalnego na mieszkanie patrzymy nie tylko przez pryzmat własnych potrzeb, ale też najbliższego otoczenia. Co więcej – rosnąca inflacja potwierdziła, że mieszkania to nadal dobre zabezpieczenie kapitału i inwestycja na przyszłość. 

Pandemia znacznie wpłynęła na sposób, w jaki postrzegamy miejsce, w którym mieszkamy. Po pierwsze, po doświadczeniu pracy zdalnej wiemy, jak ważna jest najbliższa okolica, rozkład mieszkań, czy materiały użyte w procesie budowy, które przekładają się bezpośrednio na wysokość rachunków – komentuje biuro prasowe Grupo Lar Polska. A dodatkowo – górę biorą także rozwiązania mające neutralny lub pozytywny wpływ na środowisko naturalne – dodaje deweloper.

Świadomość społeczna coraz większa 

Trendy potwierdzają także wyniki tegorocznej edycji raportu „Rynek dóbr luksusowych w Polsce”, przygotowywanego przez KPMG. Respondenci zwracają w nim uwagę, ze czynniki związane z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym nabierają coraz większego znaczenia i mogą wkrótce decydować o przyszłości firm. 

Widzimy, że świadomość konsumentów dotycząca roli zrównoważonego rozwoju stale rośnie. Oznacza to, że podejmując decyzję o lokowaniu kapitału zwracają uwagę na coraz więcej czynników „towarzyszących” inwestycji. Oznacza to, że jesteśmy w momencie, kiedy jeszcze bardziej powinniśmy słuchać ich głosu i potrzeb. Tylko tak można stworzyć atrakcyjne i przyjazne naturze osiedla – zaznacza Grupo Lar Polska. 

Dialog gwarantem harmonii z otoczeniem

Przykładem inwestycji, która wpisuje się w otoczenie lokalne, cechuje się funkcjonalnością i rozwiązaniami przyjaznymi dla środowiska jest Lizbońska, realizowana wspólnie przez Grupo Lar Polska oraz Develię. Powstałe w sercu warszawskiej Saskiej Kępy, kameralne osiedle zostało zaprojektowane w zgodzie z potrzebami mieszkańców i otoczenia na podstawie szerokiego procesu konsultacji społecznych, w których mieszkańcy dzielili się swoimi potrzebami.  Pracownia JEMS Architekci zadbała o nowoczesny wygląd i funkcjonalność, zachowując przy tym ducha polskiego modernizmu. 

Osiedle Lizbońska jest dla nas wyjątkowe ze względu na dialog społeczny, który towarzyszył nam w całym procesie projektowania. Wszystkie zgłoszone przez mieszkańców uwagi i potrzeby zostały uwzględnione w projekcie inwestycji, którą planujemy oddać do użytku już w 2024 roku – podsumowuje.

4 budynki, blisko 200 mieszkań i 15 lokali usługowo-handlowych – to ukłon w stronę najlepszych praktyk budownictwa mieszkaniowego. Dodatkowo przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w sposób bezpieczny dla środowiska i zrównoważony. Materiały do budowy są w procesie certyfikacji BREEM, a budynki będą cechowały się energooszczędnością i energochłonnością, zapewniając optymalny poziom nasłonecznienia i przepływu powietrza. Dachy pokryte zostaną zielenią oraz instalacjami pod infrastrukturę fotowoltaiczną. Takie udogodnienia pozwolą pozyskać i wykorzystać bezpłatną energię elektryczną oraz ułatwią gromadzenie wód opadowych. Dopełnieniem strefy zieleni będą budki dla ptaków i owadów.

Infrastruktura osiedla Lizbońska sprzyjać będzie poruszaniu się zarówno pieszych, jak i rowerzystów. Dla pieszych przewidziano ścieżki spacerowe, które poza rekreacyjnym charakterem, pozwalają także w łatwy i szybki sposób dotrzeć do komunikacji miejskiej. 

Lizbońska to osiedle wyróżniające się jakością wykonania i współgrające z otoczeniem – miłe dla oka, a jednocześnie niezwykle funkcjonalne, wykonane zgodnie z najnowszymi trendami. Dzięki prowadzonemu dialogowi z lokalną społecznością kompleks zostanie dopasowany do potrzeb w taki sposób, by mieszkańcy żyli w harmonii z otoczeniem.

Więcej informacji na temat projektu Lizbońska można znaleźć na www.lizbonska.pl

Omnie Katarzyna Maciak