Uroki szeregowca

Uroki szeregowca
Możliwość komentowania Uroki szeregowca została wyłączona, 18/08/2011, przez␣, w␣domy, miasta, mieszkaniowe, nieruchomości, Poznań, regiony, wielkopolskie

Wciąż większość polskich rodzin mieszka w blokach z wielkiej płyty. Jednakże statystyki pokazują, iż coraz częściej wyprowadzamy się poza miasto. Króluje zabudowa jednorodzinna, w tym popularne domy szeregowe. Dlaczego poznaniacy lubią mieszkać w szeregu? Składa się na to kilka kwestii.

Segmenty od długiego czasu cieszą się ogromną popularnością. Jest to doskonałe połączenie uroków własnego domu z ogrodem oraz poczucia swobody, którego nigdy nie odczujemy mieszkając w bloku. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują więcej przestrzeni, a nie stać ich na wolnostojący dom.

Cena i lokalizacja

Zjawisko migracji wewnątrz aglomeracji poznańskiej z roku na rok nasila się. Poznaniacy uciekają z miasta, ale nie daleko. Wybierają miejsca dobrze skomunikowane ze stolicą Wielkopolski. – Nasi klienci wybierając nieruchomość, poszukują najczęściej osiedli z zaplanowaną i spójną pod względem architektonicznym przestrzenią. Ważną rolę odgrywa dla nich pełna infrastruktura osiedla, w tym dobrze oświetlone ulice z chodnikami, tereny zielone czy place zabaw dla najmłodszych – mówi Piotr Swoboda, prezes Skaland sp. z o.o.. Tego typu osiedle mają bardzo często stanowić przeciwieństwo betonowego blokowiska, na którym do niedawna mieszkali.

Minęły już czasy, kiedy zakup domu znacznie bardziej narażał nasz portfel na szwank niż zakup mieszkania. Tu pojawia się główny argument przemawiający za szeregowcami, czyli ich cena. Takie nieruchomości posiadają większość zalet domu wolnostojącego, lecz możemy nabyć je znacznie taniej. Czasami zapłacimy nawet mniej niż za podobnej wielkości mieszkanie w mieście – Obecnie oferujemy segment w szeregowcu już za 399.900 brutto z ponad 200 metrową działką. W standardzie jest m.in. przyłącze do kominka, drewniany taras, wiata garażowa, nowoczesne ogrzewanie z piecem kondensacyjnym czy okna przesuwne patio z roletami zewnętrznymi. To wszystko sprawia, że Nowe Koninko cieszy się wielkim zainteresowaniem – mówi Piotr Swoboda.

Z racji tego, iż niejednokrotnie osiedla szeregowców są usytuowane na obrzeżach miasta, cena nieruchomości jest znacznie niższa niż w przypadku mieszkań w stanie deweloperskim, znajdujących się w obrębie Poznania. I tak, za metr kwadratowy lokalu w mieście trzeba zapłacić pomiędzy 5-8 tys. zł., natomiast na jego obrzeżach cena wynosi około 4 tys. zł za mkw. Szeregowce stanowią zatem doskonałą ofertę, dla osób, które nie chcą mieszkać w bloku, a nie stać ich na dom wolnostojący.

W szeregu, a jednak osobno
Poznaniacy zaczynają oczekiwać czegoś więcej od miejsc, w których mają zamieszkać. Chodzi tu głównie o ogród i przestrzeń, której często brakuje w mieszkaniu. Pomimo, że w szeregowcu wciąż mamy sąsiadów, to jednak nie otaczają nas oni z czterech stron, tak jak miałoby to miejsce w przypadku bloku. Wybierając skrajny segment, możemy mieć tylko jednego sąsiada i bardzo często nieco większą działkę. Do zalet tego typu nieruchomości z pewnością zaliczyć można prywatne wejście, własne miejsce postojowe bądź też wiatę garażową. Ponadto, mamy „dodatkowy pokój” w postaci naszego wymarzonego ogrodu. Wszystko to powoduje, że warunki zamieszkania stają się bliższe do tych, które daje nam dom wolnostojący.

Niepodważalną korzyścią takich nieruchomości jest podział domu na część dzienną i sypialną, czego nie mamy w bloku. W praktyce domy szeregowe, ze względu na swoją konstrukcję, na parterze mają zazwyczaj salon z kuchnią, na piętrze zaś sypialnie. Daje to możliwość odosobnienia i zapewnia znacznie więcej prywatności i swobody wszystkim domownikom.
Myśląc o zakupie segmentu, warto również pamiętać, że społeczności powstałe na osiedlach domów szeregowych sprzyjają wyższemu poczuciu bezpieczeństwa ich mieszkańców. Dzięki niedużej liczbie sąsiadów, wszyscy się znają. Powoduje to zacieśnienie więzi społecznych i szansę na wzajemną pomoc, jak choćby podczas urlopów, kiedy sąsiedzi mogą nawzajem doglądać swoich domów.

Segment to odrobina luksusu, która zapewnia komfort mieszkania zbliżony do tego, jaki oferuje dom wolnostojący. Pomimo, iż jego domownicy wciąż mają sąsiadów, to inwestycja ta stanowi doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą mieć własny ogród i nieco więcej życiowej przestrzeni.

Omnie Michał

Absolwent politologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza o specjalnościach marketing polityczny oraz dziennikarstwo. Ponadto studiował na Wydziale Politologii Uniwersytetu Warszawskiego i Universidade Nove de Lisboa w Portugalii. Zajmuje się tematyką deweloperską i materiałów budowlanych