Najbardziej prestiżowe adresy w Polsce – w Poznaniu obiektem marzeń są lofty

Najbardziej prestiżowe adresy w Polsce –  w Poznaniu obiektem marzeń są lofty
Możliwość komentowania Najbardziej prestiżowe adresy w Polsce – w Poznaniu obiektem marzeń są lofty została wyłączona, 10/12/2012, przez␣, w␣apartamenty, Białystok, domy, inwestycje, Katowice, kujawsko-pomorskie, Łódź, łódzkie, mazowieckie, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, Poznań, regiony, śląskie, Warszawa

Lofty, kamienice i nowe osiedla o wysokim standardzie to propozycje deweloperów dla osób o najzasobniejszych portfelach w Białymstoku, Katowicach, Łodzi czy Poznaniu – wynika z drugiej odsłony rankingu najbardziej prestiżowych adresów na rynku pierwotnym przygotowanego przez Lion’s House i Home Broker. We wspomnianych miastach najzamożniejsi często wybierają nie deweloperskie apartamenty i penthouse’y, ale budowę miejskich lub podmiejskich rezydencji.

Przed miesiącem (7 listopada) Lion’s House wspólnie z Home Brokerem przygotował ranking najbardziej pożądanych adresów w Krakowie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Przypomnijmy, że palma pierwszeństwa we Wrocławiu przypadła Sky Tower, w Warszawie wygrał apartamentowiec Złota 44, w Trójmieście Sea Towers, a w Krakowie Browar Lubicz. Celem rankingu jest wytypowanie adresów będących obiektem „powszechnego pożądania” w danym mieście z uwagi na niecodzienną architekturę budynku, wyjątkowość miejsca, sąsiedztwo celebrytów czy prestiż lokalizacji. Oczywiście takie cechy nieruchomości idą zwykle w parze z bardzo wysoką ceną, jaką trzeba zapłacić, aby mieć taki adres w dowodzie osobistym. Pod uwagę wzięto jedynie projekty z rynku pierwotnego.

W drugiej odsłonie rankingu „top adresy”, Lion’s House i Home Broker przyjrzały się rynkom nieruchomości mieszkaniowych w kolejnych miastach. Tym razem są to: Białystok, Katowice, Łódź i Poznań. Ranking powstał na podstawie badania przeprowadzonego wśród doradców ds. nieruchomości w wybranych miastach, którzy w ramach głosowania mogli wskazać trzy ich zdaniem najbardziej pożądane przez mieszkańców adresy. Te, które uzyskały najlepsze wyniki zostały ujęte w zestawieniu „top” stworzonym odrębnie dla każdego miasta.

Najdroższe niekoniecznie od dewelopera

Jednym z głównych wniosków płynących z przeprowadzonych badań jest ten, że dostępna oferta najdroższych adresów jest w poszczególnych miastach bardzo zróżnicowana. Tak jak w Warszawie, Wrocławiu czy Trójmieście na podium stanęły nawet ponad 200 metrowe apartamentowce (Sky Tower ma 212 metrów wysokości), to w dziś badanych miastach takich nieruchomości deweloperzy nie budują. W tych lokalizacjach najbardziej prestiżowe adresy w ofercie rynku pierwotnego mają odrestaurowane kamienice, lofty lub osiedla o wysokim standardzie.

Lokalni doradcy Home Broker zwracają uwagę na jeszcze jedną kwestię. – W Łodzi osoby najzamożniejsze niekoniecznie kupują nieruchomości od deweloperów. Znacznie częściej budują własne rezydencje według wybranego przez siebie projektu i na wcześniej wyszukanej działce. Dzieję się tak na przykład na terenie Julianowa w sąsiedztwie Lasu Łagiewnickiego.– relacjonuje Arkadiusz Lisiecki, kierownik oddziału Home Broker w Łodzi. – Podobnie jest w Białymstoku, gdzie osoby zamożne wybierają dzielnice: Wygoda, Jaroszówka czy Zawady lub takie miejscowości jak: Nowodworce, Grabówka, Sobolewo. – mówi Justyna Cimoch, kierownik Home Broker z Białegostoku.

Szukając miejsca na rezydencję za miastem osoby zamożne zwracają szczególną uwagę na jakość komunikacji, która często może być lepsza niż w przypadku lokalizacji stricte miejskich. – W przypadku Katowic ze ścisłego centrum do Piotrowic, Ochojca lub Panewnik jedzie się w godzinach szczytu od 45 do 60 minut. Dla porównania z centrum na teren Kochłowic (Ruda Śląska) lub Morg (Mysłowice) autostradą jedzie się około 20 minut. – mówi Krzysztof Adamski, kierownik oddziału Home Broker z Katowic. Podkreśla przy tym, że dla osób decydujących się na budowę domu, a nie zakup apartamentu, bardzo ważne jest aby okolica była ponadto spokojna i zielona.

 Poznań cegłą stoi

Listę najbardziej prestiżowych „adresów” będących nadal w sprzedaży w Poznaniu otwierają ex aequo dwie inwestycje – City Park i Warzelnia. Oba projekty na elewacji posiadają surową cegłę i oba nawiązują do historii. Pierwszy z nich powstał na terenie zabytkowych koszar wojskowych, a drugi to kompleks stu apartamentów powstających w zielonej okolicy obok zabudowań niedziałającego od lat browaru. W badaniu oba adresy otrzymały po 27% głosów.

 City Park – Poznań

Projekt City Park, to kompleks łączący funkcję mieszkalną, biurową i usługową, położony na terenie poznańskiej dzielnicy Grunwald. Na działce o powierzchni niespełna 3,8 ha znaleźć można 34 tys. metrów powierzchni użytkowej, 134 luksusowe apartamenty, 88 pokoi hotelowych, biura, kawiarnie i restauracje. Atrakcyjność podnosi też bliskość centrum miasta, terenów zielonych i rekreacyjnych oraz dogodna komunikacja. Nie bez znaczenia jest też infrastruktura rekreacyjna na terenie projektu. Do dyspozycji właścicieli są: basen, sauny, komora lodowa, klub fitness, salony kosmetyczne i centrum SPA. Do sprzedania nie zostało już wiele apartamentów. Na nabywcę wciąż czeka jednak lokal o powierzchni prawie 210 metrów z prawie 30 metrowym balkonem. Kosztuje prawie 2,5 mln złotych. Nieruchomość ta jest już wykończona pod klucz i składa się z salonu z aneksem kuchennym, czterech pokoi i miejsca postojowego w garażu. Ciekawy jest też loft wyceniony na 1,4 mln złotych, który ma powierzchnię ponad 100 m kw. Do tego dochodzi jeszcze 18-metrowa antresola, prawie 60-metrowy taras i ponad 20-metrowa baszta.

Natomiast Warzelnia, budowana przez firmę Nickel Development,to kompleks 100 apartamentów położonych na terenie dzielnicy Nowe Miasto (na wschód od Jeziora Maltańskiego i południowy-wschód od zoo) tuż obok Browaru Mycielskich i nad Browarnym Stawem. Inwestycja położona jest niedaleko centrum, ale w spokojnej okolicy i otoczeniu zieleni. Architektura nawiązuje do historycznego gmachu browaru. Elewacje w dużej mierze pokrywa cegła, ale nowoczesność podkreślają też szkło i elementy metalowe. Ceny najtańszych dwupokojowych lokali nie przekraczają 400 tys. zł. Najwyżej wycenioną nieruchomością(1,25 mln zł),wciąż pozostającą w ofercie, jest ponad 200-metrowy segment. Składa się on z sześciu pokoi (trzy są wyposażone w garderoby), trzech łazienek, garażu, i ogrodu zimowego.

Warzelnia – Poznań

Kolejną inwestycją na liście prestiżowych adresów w Poznaniu jest projekt „VilleSołackie” firmowany przez dewelopera Agrobex. Jest to inwestycja składająca się z siedmiu budynków apartamentowych położonych na terenie dzielnicy Sołacz, w otoczeniu zieleni i niedaleko Parku Sołacz. Miejsce w czołówce zapewnił tej inwestycji wynik na poziomie 19% odpowiedzi ankietowanych. Trzykondygnacyjne budynki w wysokim standardzie łączą kilka styli architektonicznych (niemiecka architektura willowa, Art Deco, modernizm).Apartamenty są wyposażone w ogrzewanie podłogowe, klimatyzację czy centralny odkurzacz, a do każdego przynależą dwa miejsca postojowe w garażu podziemnym. Ponadto do użytku właścicieli są: jacuzzi, siłownia i sauna.

 Ville Sołackie – Poznań

… a w Łodzi ważna jest zieleń

W Łodzi zestawienie najbardziej prestiżowych adresów otwiera Solaris Park. Miejsce to uzyskało 33% odpowiedzi. Rezydencje Solaris Park to dwa apartamentowce położone w centrum Łodzi, które powstały niedaleko parku Sienkiewicza. Budynek mieści96 apartamentów, lokale usługowe na parterze i pierwszym piętrze, 120 miejsc postojowych i hall wejściowy z recepcją . Budynek wykończony jest w wysokim standardzie, a więc z wykorzystaniem elementów kamienia naturalnego, drewna egzotycznego i stali nierdzewnej. Istnieje też możliwość realizacji części rekreacyjnej (np. basenu, sauny).Na najwyższym piętrze budynku można znaleźć na przykład dwupoziomowy apartament o powierzchni 256,7 m kw. Na ten metraż składają się 4 pokoje, ale aranżację tę można zmienić. Sporym atutem tego lokalu jest taras o powierzchni 86 m kw. Niestety ten atrakcyjny apartament znalazł już nabywcę.

 

Rezydencje Solaris Park – Łódź

Na drugim miejscu natomiast, z niewiele niższym niż Solaris Park wynikiem (30% odpowiedzi), znalazła się inwestycja położona przy ulicy Bema 16/18, a więc w otoczeniu zieleni i niedaleko parku Adama Mickiewicza. Jest to budynek apartamentowy, którego architektura łączy nowoczesność z klasycyzmem. Wysokość (2,9 m) i powierzchnia dostępnych lokali potwierdza apartamentowy charakter projektu. Na trzech pierwszych kondygnacjach zlokalizowane zostały nieruchomości o powierzchni o 120 do 210 m kw. Na poddaszu zaprojektowano kawalerki po 74 m kw. i dwa ekskluzywne apartamenty o powierzchni ponad 260 m kw.

Kolejną inwestycją z grona najbardziej prestiżowych w Łodzi jest Helenów Park. Projekt ten otrzymał 17% głosów respondentów. Inwestycja o zróżnicowanej architekturze położona jest w otoczeniu parku Helenów. Poszczególne segmenty budynku są zaprojektowane w zmieniających się stylach, od architektury charakterystycznej dla przedwojennych łódzkich kamienic, po architekturę modernistyczną. Powstał już pierwszy budynek. W całym projekcie zaplanowano mieszkania o powierzchni od 32 do 182 m kw. Ten największy – dwupoziomowy wciąż jest dostępny. Znajduje się na najwyższej kondygnacji budynku i ma cztery sypialnie.

Białostocki prestiż niedaleko centrum

 W Białymstoku natomiast zestawienie otwiera inwestycja Rezydencja Nowy Świat firmowana przez Rogowski Development. Projekt ten uzyskał 28% głosów. Trudno się dziwić biorąc pod uwagę lokalizację inwestycji – znajduje się ona w odległości zaledwie 300 metrów od deptaka na Rynku Miejskim. W bliskim sąsiedztwie tego „adresu” znajdują się też opera i filharmonia. Elewacja budynku wykonana jest w wysokim standardzie, z wykorzystaniem kamienia, drewna i metalu. Największy apartament w tym budynku ma ponad 170 m kw. Składa się z czterech pokoi i co ciekawe – każdy z nich ma przynajmniej jeden balkon. Niestety w trakcie tworzenia tego rankingu ostatni dostępny w tym projekcie lokal znalazł już nabywcę.

Rezydencja Nowy Świat – Białystok

Na drugim miejscu uplasowała się inwestycja Apartamenty Branickiego budowana przez Belveder Podlaski (spółka założona m.in. przez prezesa firmy Yuniversal Podlaski). Jest to 14-kondygnacyjny budynek apartamentowy, zlokalizowany w centrum Białegostoku u zbiegu ulic E. Orzeszkowej i J.K. Branickiego, a więc niedaleko Parku Planty. Projekt wyróżnia ogrzewanie podłogowe i możliwość podziwiania panoramy Białegostoku z wysokości 44 metrów. Lokale mają wysokość do 2,8 metrów, obiekt jest monitorowany, a do dyspozycji właścicieli będzie zaplecze SPA i klub fitness. Lokale mieszkalne mają powierzchnię od 27 do 180 m kw. Największy, pięciopokojowy lokal, położony na najwyższym piętrze i wyposażony w duży taras i loggię został już niestety sprzedany, wciąż jednak na nabywcę czeka sąsiedni lokal o powierzchni ponad 150 m kw. Składa się on z 6 pokoi, ma dwie loggie i został wyceniony przez dewelopera na niespełna 1 mln zł.

Apartamenty Branickiego – Białystok

Trzecie miejsce w zestawieniu Lion’s House i Home Broker zajęła inwestycja Apartamenty Sienkiewicza spółki Yuniversal Podlaski. Otrzymała ona 18% głosów. Przy Sienkiewicza deweloper wznosząc cały obiekt odrestaurował XIX-wieczną kamienicę. W budynku dwa poziomy zajmują biura, a na kolejnych dwóch jest 18 apartamentów (dziś na nabywcę czeka już tylko pięć). Z tego miejsca niedaleko jest do Pałacu Branickich i Parku Planty. Największy, czekający wciąż na właściciela, lokal przy Sienkiewicza ma 87 m kw. powierzchni i został przez dewelopera wyceniony na niewiele ponad 590 tys. zł. Co ważne, nieruchomość jest wykończona pod klucz i posiada oprócz balkonu prawie 70-metrowy taras.

Niewielka oferta deweloperów w Katowicach

Warunki rynkowe (w szczególności poziom cen mieszkań) powodują, że oferta deweloperów jest w Katowicach relatywnie skromna. Potwierdzają to dane GUS. Zgodnie z nimi, w okresie od stycznia do października br. deweloperzy oddali w Katowicach do użytkowania 175 mieszkań. Dla porównania w Warszawie było to 8936 lokali. Nie znaczy to jednak, że na katowickim rynku nie można znaleźć prestiżowych ofert.

Za tę najbardziej prestiżową z oferty deweloperów została uznana inwestycja „Dom w Dolinie Trzech Stawów”. Jak sama nazwa wskazuje, znajduje się ona w otoczeniu rozległych terenów zielonych (65,5 ha) – katowickiej Doliny Trzech Stawów. Projekt ten znajduje się też blisko centrum Katowic oraz ważnych arterii komunikacyjnych, co ułatwia przemieszczanie się po całej śląskiej aglomeracji. Do budynków wchodzi się przez recepcję. Lobby wykończone zostało z wykorzystaniem kamienia i drewna. Mieszkańcy mogą ponadto korzystać z kortów tenisowych, boisk sportowych, klubu fitness, placu zabaw dla dzieci, a także ścieżek rowerowych i stawów łownych. Wciąż w sprzedaży są mieszkania o powierzchni od 22,8 m kw. (kawalerka) do 88 m kw. (4-pok.).

Dom w Dolinie Trzech Stawów – Katowice

Kolejne miejsce zajęło Osiedle Bażantowo (23% odpowiedzi). Położone na terenie dzielnicy Kostuchna. Jest to rozległy kompleks mieszkaniowy (20 ha), którego realizacja trwa już około 10 lat tworząc „miasto w mieście”. Zaplecze oświatowe składa się ze szkoły języków obcych, szkoły podstawowej i przedszkola. Nie zapomniano też o zapleczu rekreacyjno-sportowym (tenis, basen, fitness, sauny, jacuzzi, kręgle, bilard itd.) oraz centrum handlowym. Dziś w ofercie dewelopera pozostały ostatnie lokale mieszkalne i segmenty.

W ocenie doradców Home Broker na wyróżnienie zasługuje ponadto inwestycja Dębowe Tarasy dewelopera IMMOFINANZ Group. Ten projekt uzyskał 19% głosów w badaniu. Osiedle położone jest w centrum i sąsiaduje z największym na Śląsku Centrum Handlowym Silesia City Center i położone jest niedaleko ogrodu zoologicznego. Kaskadowa architektura, z wykorzystaniem cegły na elewacji, nadaje budynkom atrakcyjny wygląd. Atutem jest też to, że z najwyżej położonych lokali można podziwiać panoramę miasta. Wciąż niesprzedany pozostaje prawie 300-metrowy apartament na najwyższym piętrze budynku oraz lokal o powierzchni około 110 metrów, do którego przynależy podobnej wielkości taras.

Bartosz Turek, Lion’s House
Magdalena Piórkowska, Robert Latuszek, Home Broker

Omnie Bartosz Turek

Kierownik działu analiz Lion’s Bank. Ukończył studia podyplomowe z zakresu wyceny nieruchomości na Politechnice Warszawskiej. Analityk rynku nieruchomości w Lion's House Sp. z o.o. i w Idea Bank SA oddział Lion’s Bank w Warszawie. Specjalizuje się w tematyce prawnej i administracyjnej dotyczącej rynku mieszkaniowego, posiada bogatą wiedzę na temat czynników determinujących wartość nieruchomości.