Na rynku wtórnym ceny nadal nieznacznie rosną

Na rynku wtórnym ceny nadal nieznacznie rosną
Możliwość komentowania Na rynku wtórnym ceny nadal nieznacznie rosną została wyłączona, 14/05/2014, przez␣, w␣apartamenty, Białystok, domy, Facebook, Gdańsk, Gdynia, Headline, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, miasta, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, Olsztyn, Poznań, raporty, Sopot, sprzedaż, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław

Ceny nieruchomości na rynku wtórnym nadal nieznacznie rosną. W porównaniu z marcem wzrosły średnio o 0,5%. Zgodnie z przewidywaniami, sytuacja jest zróżnicowana w zależności od lokalizacji. W Poznaniu ceny wzrosły o 1,9%, we Wrocławiu o 1,3%, ale już w Łodzi spadły o 2,3%,
w Szczecinie o 0,7%, a w Sopocie 0,4%.

W porównaniu z zeszłym rokiem najwięcej zyskały na wartości mieszkania w Katowicach – 9,6%, Opolu 6,5% i Poznaniu 5,5%. Jedynym miastem, gdzie mieszkanie można kupić  nieco taniej niż przed rokiem jest Łódź, gdzie aktualnie średnia cena wynosi 3 600 złotych za metr kwadratowy.

Obecnie w ofercie dominują mieszkania dwupokojowe – stanowią 41% wszystkich ogłoszeń, a ich średnia powierzchnia to 48 metrów kwadratowych. Równie duży wybór mają osoby poszukujące mieszkań trzypokojowych – stanowią 34% oferty. Z roku na rok maleje natomiast liczba dostępnych kawalerek, aktualnie stanowią 12% podaży, podczas gdy 5 lat temu było to około 15%. Mieszkania 4-pokojowe o średniej powierzchni ok. 88 metrów stanowią 10% oferty, a 5 pokojowe tylko 2%.

Tab. 4 Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym IV 2013–IV 2014

ofertowe 7ofertowe 8

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.