Na rynku mieszkań w Warszawie wiosna w pełni

Możliwość komentowania Na rynku mieszkań w Warszawie wiosna w pełni została wyłączona, 20/05/2013, przez␣, w␣miasta, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, Uncategorized, Warszawa

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera na rynku mieszkaniowym w Warszawie widać widoczne ożywienie. Średnia cena, za którą mieszkańcy stolicy kupują własne M wrosła do 400 tys. złotych. Coraz łatwiej również o najemcę mieszkania. Dziś czeka się na niego dwa tygodnie, podczas gdy zimą trwało to aż dwa miesiące.

Szukamy większych mieszkań

Z ostatniego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wynika, że na rynku mieszkaniowym w Warszawie na dobre zagościła już wiosna – Wzrosło zainteresowanie dużymi lokalami o podwyższonym standardzie, o powierzchni powyżej 60 m2 w droższych dzielnicach takich jak: Mokotów i Ursynów,. Często wybierana do tej pory Białołęka nadal znajduje się w czołówce najpopularniejszych dzielnic, choć transakcji było tam nieco mniej niż przed miesiącem. Klienci coraz chętniej oglądają też domy. Najchętniej te blisko Centrum w cenie do miliona złotych  – mówi Ewa Mielczarczyk, ekspert Metrohouse. Ożywienie widoczne jest również na rynku najmu – Dziś na najemcę czeka się około dwóch tygodni. Podczas gdy zimą czas oczekiwania na klienta wynosił nawet dwa miesiące – dodaje ekspert Metrohouse.

W stolicy małe szanse na negocjacje cenowe

Z danych Szybko.pl wynika, że średnia cena ofertowa w Warszawie to 7430 złotych za metr i jest to o 50 złotych mniej niż w marcu. – Od stycznia 2013 z oferty nieruchomości wystawionych na sprzedaż niemal znikły mieszkania w cenie do 6 tys. złotych za metr. Oczekiwania sprzedających w Warszawie są aktualnie zbliżone do możliwości kupujących. Różnica między ceną ofertową i transakcyjną wynosi jedynie 3,4% – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl

Oprocentowanie kredytów znów spadło

Jednocześnie wszyscy potencjalni kredytobiorcy mogą cieszyć się z powodu kolejnej obniżki stóp procentowych, która pozytywnie wpływa na wysokość rat – Już 8 miesiąc z rzędu oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotych spadało. Obecnie przeciętnie wynosi ono 4,59%, a jeszcze we wrześniu ubiegłego roku było to 6,49%. Dodatkowo w kolejnych miesiąca zapewne będzie jeszcze niższe. W maju, już po raz 6 zostały obniżone bowiem stopy NBP, a w czerwcu możemy spodziewać się kolejnej obniżki. Wraz ze spadkiem oprocentowania spadają również raty kredytów. Jeśli połączymy to z niższymi cenami nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciąganego na zakup mieszkania w Warszawie (o powierzchni 60 m2) spadła od września aż o 611 złmówi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.

Cały czas rośnie również zdolność kredytowa – Wraz ze spadkiem oprocentowania kredyty są bardziej dostępne. Aż o 81 tys. zł wzrosła od września zdolność kredytowa 4-osobowej rodziny z dochodem 8000 zł netto. Przeciętnie banki są gotowe przyznać im 714 tys. zł. Wciąż jednak zdolność kredytowa jest niższa niż np. w 2011 r. kiedy oprocentowanie kredytów było przecież wyższe. Dzieje się tak ponieważ nadal obowiązują zaostrzone wymogi obliczania zdolności kredytowej – podsumowuje Jarosław Sadowski, Expander.

Omnie Związek Firm Doradztwa Finansowego

Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) to organizacja reprezentująca polski rynek firm doradztwa finansowego. Związek powstał 19 czerwca 2008r. Wśród jego członków znajdują się największe i najbardziej renomowane firmy doradztwa finansowego. Celem ZFDF jest reprezentowanie interesów gospodarczych i społecznych branży, w szczególności wypracowywanie jednolitych standardów pracy firm doradztwa finansowego. Związek stawia sobie za cel umacnianie właściwego wizerunku doradców oraz edukowanie społeczeństwa w zakresie zarządzania finansami.