Motywy zakupu mieszkania

Motywy zakupu mieszkania
Możliwość komentowania Motywy zakupu mieszkania została wyłączona, 06/05/2011, przez␣, w␣mieszkaniowe, raporty

Coraz więcej osób kilkukrotnie w ciągu swojego życia zmienia mieszkanie. Powodów jest wiele, ale w większości przypadków motywem jest zaspokojenie podstawowej potrzeby, jaką jest zamieszkanie we własnych „czterech kątach” – wskazują dane Home Broker. Badanie przeprowadzone było anonimowo na grupie 1361 respondentów z czego 1173 osoby planowały zakup nieruchomości.

Połowa idzie na swoje

Najczęściej wymienianym powodem zakupu mieszkania na własne potrzeby jest zakup pierwszego „M”. Przyznaje się do tego 49% osób badanych. Jedynie o 3 pp. mniejszy jest udział osób, które kupują mieszkanie aby polepszyć swoje warunki mieszkaniowe. Najmniej liczna grupa decyduje się natomiast za zamianę mieszkania na gorsze. Dla co dwudziestego nabywcy może być to sposób na zdobycie dodatkowych środków, lub ograniczenie kosztu utrzymania za dużej nieruchomości. Potwierdza to fakt, że odsetek osób deklarujących chęć zamiany mieszkania na gorsze rośnie wraz z wiekiem. Podczas gdy w gronie osób w wieku 26 – 35 lat stanowią oni poniżej 1%, to już wśród osób w wieku 46 – 55 jest ich 14%, a w kolejnej grupie wiekowej aż 29%.

 

Omnie Bartosz Turek

Kierownik działu analiz Lion’s Bank. Ukończył studia podyplomowe z zakresu wyceny nieruchomości na Politechnice Warszawskiej. Analityk rynku nieruchomości w Lion's House Sp. z o.o. i w Idea Bank SA oddział Lion’s Bank w Warszawie. Specjalizuje się w tematyce prawnej i administracyjnej dotyczącej rynku mieszkaniowego, posiada bogatą wiedzę na temat czynników determinujących wartość nieruchomości.